eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › Czeka cię podróż służbowa? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć

Czeka cię podróż służbowa? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć

2018-05-28 12:13

Czeka cię podróż służbowa? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć

Podróż służbowa © HRS

Sytuacja krajowego biznesu przedstawia się całkiem dobrze. Tym bardziej nie powinien dziwić fakt, że jego przedstawiciele coraz częściej myślą o zdobywaniu nowych rynków, a narzędziem do tego są m.in. podróże służbowe.Jak wynika z danych resortu turystyki, w 2016 roku w zagraniczną podróż służbową wyjechał aż 1 mln Polaków, a liczba ta stale się powiększa. Regularne delegacje służbowe to standard w ponad połowie rodzimych przedsiębiorstw. O czym powinien wiedzieć pracownik, który na polecenie szefa udaje się do innego miasta lub kraju?

Przeczytaj także: Podróż służbowa w firmie transportowej

Czym właściwie jest podróż służbowa? Na czym polega różnica między nią a oddelegowaniem? Jakiej wysokości dieta przysługuje pracownikowi? Jakie koszty związane z podróżą powinien pokryć pracodawca? O czym pamiętać, rozliczając podróż? To pytania, które w związku z wyjazdami służbowymi padają zdecydowanie najczęściej. Odpowiedzi na nie przygotowali eksperci HRS.

Podróż służbowa – czym jest wyjazd służbowy?


Czym jest podróż służbowa? Z jej legalnej definicji wynika, że jest to sytuacja, gdy pracownik na polecenie pracodawcy wykonuje zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba firmy.

W ramach wykonywania obowiązków poza miejscem pracy pracownikowi zatrudnionemu w państwowych lub samorządowych jednostkach sfery budżetowej przysługuje należność na pokrycie kosztów związanych z podróżą. Pracodawcy prywatni również w swoim własnym zakresie często ustalają w regulaminie lub umowie odpowiednią należność na poczet podróży służbowych.

Jakie koszty powinien pokryć pracodawca?


Pracownikowi w delegacji przysługuje dieta (kwota przeznaczona na pokrycie kosztów wyżywienia, która w Polsce wynosi 30 zł za dobę podróży) oraz zwrot kosztów przejazdów, noclegu i innych niezbędnych, udokumentowanych wydatków. Warto pamiętać, że wysokość diety zależy od długości podróży służbowej. W przypadku wyjazdu, który trwa:
  • mniej niż 8 godzin – dieta nie przysługuje;
  • od 8 do 12 godzin – przysługuje 50% diety;
  • powyżej 12 godzin – dieta przysługuje w pełnej wysokości.

Jeśli podróż krajowa trwa dłużej niż dobę, to za każdy kolejny dzień przysługuje dieta w pełnej wysokości. W przypadku podróży zagranicznej wysokość diety należy dostosować do kwoty diety obowiązującej w kraju, do którego udał się pracownik.

Dieta nie przysługuje w sytuacji, w której pracodawca zapewnia bezpłatne wyżywienie w miejscu, do którego jedzie pracownik.

Jak rozliczyć podróż służbową?


Każdy pracownik ma obowiązek rozliczyć koszty podróży służbowej zarówno krajowej, jak i zagranicznej nie później niż w terminie 14 dni od dnia jej zakończenia. W tym celu powinien przekazać pracodawcy wszystkie dokumenty tj. rachunki, faktury lub bilety potwierdzające poszczególne wydatki.

W sytuacji, kiedy pracownik w podróży służbowej korzystał z własnego samochodu osobowego, przysługuje mu zwrot kosztów przejazdu w wysokości iloczynu przejechanych kilometrów przez stawkę za jeden kilometr przebiegu. Stawka za 1 kilometr nie może być niższa niż wartość określona w przepisach, czyli:
  • dla samochodu osobowego o pojemności skokowej silnika do 900 cm3 – 0,5214 zł;
  • dla samochodu osobowego o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3 – 0,8358 zł.

Jeśli przedstawienie dokumentów nie jest możliwe, pracownik jest zobowiązany do złożenia pisemnego oświadczenia o dokonanym wydatku i wyjaśnienia braku jego udokumentowania.

Podróż służbowa

Pracownikowi w delegacji przysługuje dieta, czyli kwota przeznaczona na pokrycie kosztów wyżywienia


Delegacja czy oddelegowanie?


Często delegacja mylona jest z oddelegowaniem. Czym różnią się te dwa pojęcia? W przypadku delegacji zmiana miejsca pracy jest tymczasowa i incydentalna, natomiast jeśli pracownik zostaje oddelegowany, to na stałe zmienia on miejsce świadczenia pracy i zostaje to również uwzględnione w umowie o pracę. Do tego dochodzą też kwestie finansowe – pracownikowi w delegacji przysługują należności z tytułu podróży służbowej.
Takie należności nie występują w przypadku oddelegowania.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: