eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › 7 największych mitów nt. poszukiwania pracy

7 największych mitów nt. poszukiwania pracy

2017-10-02 09:57

7 największych mitów nt. poszukiwania pracy

Szukanie pracy © izzetugutmen - Fotolia.com

Sytuacja na rynku pracy jest dziś dla kandydatów wyjątkowo łaskawa, o czym świadczyć może chociażby najniższa od ćwierć wieku stopa bezrobocia. Ciągle jednak istnieje całkiem spora grupa osób, którym na sam dźwięk hasła "poszukiwane pracy" włos jeży się na głowie. Te same osoby są w stanie sypać jak z rękawa argumentami, które świadczyć mają o istnieniu niezliczonych przeszkód przeszkadzających im rzekomo w znalezieniu zatrudnienia. 7 największych mitów, którymi zwykli się posługiwać.

Przeczytaj także: Pracodawcy pod lupą, czyli pokolenie Z szuka pracy

1. Mam zbyt mały staż


Okazuje się, że pracodawcy nie obawiają się zatrudnić kandydata, który nie posiada dużego doświadczenia. Badanie przeprowadzone przez OLX na grupie 300 pracodawców pokazało, że tylko w 8% przypadków ankietowani byli wyraźnie przeciwni zatrudnianiu osób powyżej 30 roku życia i bez stażu. Gotowość przyjęcia pracownika, który nigdy wcześniej nie był zatrudniony w oparciu o umowę o pracę zadeklarował co czwarty ankietowany, a ponad 1/3 nie zawahałaby się ani chwilę przy zatrudnianiu takiej osoby. Co jednak istotne, warunkiem zatrudnienia było spełnienie wymagań zawartych w ogłoszeniu.

2. Nie dostanę pracy, bo jestem za młody.


Poszukiwanie pracy tuż po maturze czy po studiach z góry skazane jest na niepowodzenie. Nikt nie da pracy żółtodziobom, którzy dopiero co odebrali dowód osobisty, więc lepiej od razu rzucić się w wir imprezowania. Ile razy spotkaliście się z taką teorią? Okazuje się ona całkowicie błędna! Jak wynika z badania OLX, spełniający wymagania studenci i maturzyści zostaliby przyjęci do pracy przez aż 49% pracodawców.

3. Jestem po pięćdziesiątce. Nikt już nie zatrudnia osób w tym wieku.


Wykluczenie zawodowe nie takie straszne, jak je malują? Z badań OLX Praca wynika, że poszukiwanie pracy w djrzałym wieku wcale nie musi zakończyć się porażką - okazuje się bowiem, że pracodawcy są bardziej skłonni do zatrudniania osób po 50. roku życia, niż do zatrudniania studentów i maturzystów. Twierdząco na pytanie o zatrudnienie osób z tej grupy wiekowej odpowiedziało aż 49% respondentów! Warunkiem przyjęcia było oczywiście spełnianie wymagań z ogłoszenia.

fot. izzetugutmen - Fotolia.com

Szukanie pracy

Zbyt mały staż pracy to mit. Pracodawcy nie obawiają się zatrudnić kandydata, który nie posiada dużego doświadczenia.


4. Na pewno mam za wysokie wymagania…


Jeśli kiedykolwiek szukając pracy poczyniliście takie założenie, to znaczy, że ktoś lub coś utwierdziło was w tym przekonaniu. Może więc zamiast w nim tkwić, warto sprawdzić, jakie
oczekiwania względem pracodawcy naprawdę mają potencjalni kandydaci i porównać z nimi swoje kryteria? Jeśli w ogłoszeniu o pracę spodziewacie się znaleźć informację o: lokalizacji
firmy, wymaganiach na danym stanowisku, wymiarze czasowym, rodzaju umowy oraz wysokości wynagrodzenia, to znaczy, że... jesteście się w gronie 94% potencjalnych
kandydatów. Czy 94% kandydatów może mieć za wysokie wymagania? Odpowiedź zostawiamy wam.

5. ...również finansowe.


Jeśli wy także naczytaliście się zbyt wiele o tym, jak wysokie wymagania finansowe mają okropni, roszczeniowi pracownicy, to z przyjemnością włożymy wam w ręce argument, który pozwala skutecznie walczyć z tym krzywdzącym mitem. Zdecydowana większość (72%) osób szukających pracy na OLX oczekuje wynagrodzenia nie mniejszego niż 1.500 i nie większego niż 4.000 PLN netto.

5. Nie ma pracy, nie wiem gdzie szukać.


To chyba najsłabsza wymówka. Jak wiadomo, poszukiwanie pracy w dobie internetu jest znacznie ułatwione. Większość pracowników (i pracodawców) właśnie tam kieruje swoje kroki w poszukiwaniu zatrudnienia (i kandydatów). Wielu użytkowników sieci korzysta z więcej niż jednego serwisu ogłoszeniowego, warto więc proces rekrutacyjny przenieść do sieci.

7. I tak nikt nie przeczyta mojego CV


To akurat może być prawda. Dlatego aby zwiększyć swoje szanse, napisz CV, które zainteresuje potencjalnego pracodawcę. Nie musisz wpisywać wszystkich kursów i wygranych konkursów z czasów podstawówki. Celuj w wyróżnienie tych umiejętności, które potencjalny pracodawca uzna za przydatne i użyteczne. To nie jedyna rada, którą mamy dla rekrutów. Jeśli naprawdę uważasz, że pisanie CV to najnudniejsze zajęcie świata, załóż profil na portalu społecznościowym! Według badań przeprowadzonych przez firmę Adecco, zdecydowana większość użytkowników sieci ma konta na rozmaitych portalach społecznościowych. Ponad połowa użytkowników postrzega je jako współczesne narzędzie do poszukiwania pracy. Co ciekawe, najchętniej do szukania zatrudnienia wykorzystują je osoby urodzone w latach 1946-1964.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: