eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › Praca tymczasowa: wyzwanie i szansa

Praca tymczasowa: wyzwanie i szansa

2016-11-24 08:49

Praca tymczasowa: wyzwanie i szansa

Praca tymczasowa © shock - Fotolia

Praca tymczasowa. Często niedoceniana, teraz zdaje się przeżywać swoje zdecydowanie lepsze lata. Pracodawcy coraz chętniej sięgają po wykwalifikowanych pracowników, którzy okazują się nieocenionym wsparciem zwłaszcza w trakcie wprowadzania zmian w organizacji. Restrukturyzacja, czy wprowadzanie nowego produktu na rynek często bowiem wymagają unikalnych kompetencji, które po zakończeniu tych procesów nie są już jednak firmie potrzebne. Korzyści widzą również kandydaci, w oczach których praca tymczasowa zdecydowanie zyskuje na atrakcyjności.

Przeczytaj także: Pracownicy tymczasowi: co ich motywuje?

Mogłoby się wydawać, że zmiana środowiska pracy nie jest tym, o czym marzą specjaliści. Tymczasem dla coraz większej rzeszy z nich okazuje się ona wartością dodaną. Praca tymczasowa często bowiem wiąże się z elastycznością zatrudnienia, ale także owocuje nowymi możliwościami rozwoju kariery zawodowej

Zdaniem Marka Wróla, Dyrektor dywizji Hays Response w Hays Poland, praca tymczasowa w największym stopniu odpowiada tym pracownikom, którzy upatrują szans na osiągnięcie satysfakcji zawodowej w podejmowaniu się trudnych zadań, niezależnie od obszaru.
− W przypadku pracy tymczasowej takie wyzwania mogą dotyczyć zarządzania procesem zmiany, wprowadzenia nowej procedury, oceny ryzyka czy nadzorowania okresu przejściowego w firmie. – twierdzi Marek Wróbel.

Ekspert podkreśla jednak, że do roli osoby, na której barkach tymczasowo będzie spoczywać odpowiedzialność za zarządzanie istotnym elementem działalności organizacji, warto się przygotować.

PRZYGOTUJ SWOJE FINANSE


Zatrudniany tymczasowo ekspert musi mieć świadomość, że okresy pomiędzy kolejnymi pracami mogą się wydłużać. Dlatego też, pod względem finansowym (brak gwarancji stałego wynagrodzenia) praca tymczasowa może wydawać się dość ryzykowana. Z tego też powodu, pracownik tymczasowy powinien utrzymywać kontrolę nad swoimi finansami i posiadać oszczędności, które wystarczą mu na 4-6 miesięcy bez przychodów.

ZROZUM SWOJĄ WARTOŚĆ


Razem z rozwojem rynku pracy tymczasowej, coraz wyraźniej rysuje się jej podział na specjalizacje. Dlatego jeśli jest się pewnym swoich kompetencji w konkretnym obszarze, to warto aplikować jedynie na oferty z nim związane.
– Pełne zrozumienie swoich mocnych stron jest niezwykle istotne, ponieważ większość pracowników tymczasowych dołącza do organizacji, gdy ta znajduje się w okresie przejściowym. Jest to trudny czas dla firmy, w którym pracodawcy oczekują od kandydatów jeszcze więcej. – twierdzi Marek Wróbel.

SIŁA NETWORKINGU


W budowaniu własnej marki i pozyskiwaniu nowych zleceń kluczową rolę odgrywa rozbudowania sieć kontaktów biznesowych. Pomóc w tym może aktywność w mediach społecznościowych o profilu zawodowych, np. LinkedIn lub GoldenLine. Umożliwiają one nawiązywanie ciekawych kontaktów, ale też promowanie siebie jako eksperta w danej dziedzinie.

Przydatne linki:
Oferty pracy


Na rynku jest wiele ciekawych ofert pracy, trzeba tylko je znaleźć. Dlatego warto ułatwić poszukiwania sobie oraz rekruterom i dać się dostrzec w tłumie innych kandydatów, m.in. dołączając do grup na LinkedInie i dzieląc się swoją wiedzą, prowadząc bloga lub pisząc artykuły dla branżowych mediów.

fot. shock - Fotolia

Praca tymczasowa

Praca tymczasowa to doskonała okazja do zdobycia nowych kwalifikacji i umiejętności.


ELASTYCZNA POSTAWA


Aby osiągnąć sukces w roli pracownika tymczasowego, należy być gotowym na ciągłe zmiany wynagrodzenia, lokalizacji, stanowiska, oczekiwań pracodawców, godzin pracy, kultury organizacyjnej i środowiska pracy. Podejmując kolejne zatrudnienie należy zaakceptować fakt, że często nie wszystkie elementy oferty będą nam odpowiadać. Jednak zdaniem Marka Wróbla, warto pójść na pewne ustępstwa.
– Ciągłe zmiany to jeden z najbardziej ekscytujących elementów pracy tymczasowej. Warto pamiętać, że najkrótszą drogą do rozwoju kariery jest wypracowanie atrakcyjnego zestawu umiejętności oraz zebranie różnorodnych doświadczeń. A zmienne środowisko pracy pomaga to osiągnąć. – tłumaczy ekspert.

Do niedawna, świadome wybieranie pracy tymczasowej było utożsamiane z ludźmi lubiącymi ryzyko. Obecnie taka forma współpracy cieszy się popularnością w szerszych kręgach pracowników. Oszacowanie wszystkich za i przeciw oraz odpowiednie przygotowanie do nowej roli wystarczą, aby odnosić sukcesy na rynku pracy tymczasowej.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: