eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Kogo potrzebuje branża IT. Poznaj zawody z przyszłością

Kogo potrzebuje branża IT. Poznaj zawody z przyszłością

2016-06-10 11:53

Przeczytaj także: Praca w IT szuka człowieka

- Występuje spory problem z udrożnieniem bezpośredniej komunikacji między maszyną a ERP. Powód jest prozaiczny – producenci maszyn nie są skorzy do współpracy i integracji z zewnętrznymi systemami informatycznymi. Często spotykamy przedsiębiorstwa, szczególnie te średnie, w których park maszyn nie jest najnowszy, a co za tym idzie jeszcze ciężej rozmawia się z producentem. Brakuje tu ogólnodostępnych standardów, które opisuje definicja Internetu rzeczy – zauważa Adam Stańczyk, Analityk Biznesowy w firmie BPSC, która wdrożyła do tej pory system ERP w ponad 600 przedsiębiorstwach produkcyjnych i handlowych.
Jego zdaniem dane z maszyn wciąż często wpisuje się do systemu ręcznie, w dodatku otrzymywane informacje nie pozwalają na wyciągnięcie istotnych wniosków, bo są to zwykle dane czysto techniczne. Nic więc dziwnego, że eksperci w obszarze komunikacji M2M są poszukiwani.

Specjalista ds. cyberzagrożeń


Cyberbezpieczeństwo to zagadnienie, które stanowi języczek u wagi całej branży IT. Tym bardziej, że w ciągu ostatnich lata systematycznie rosła liczba cyberzagrożeń ze strony crackerów, które odbijały się na ciągłości wielu biznesów oraz generowały wysokie straty firm. Nic zatem dziwnego, że to właśnie specjaliści ds. cyberzagrożeń stali się łakomym kąskiem dla pracodawców z branży IT.

Amir Husain, CEO SparkCognition, określił tę profesję roboczo mianem „Security Incident Response Professional”. Ten zawód skupia specjalistów posiadających multidyscyplinarną wiedzę z zakresu nowych technologii, ze szczególnym naciskiem na bezpieczeństwo danych firmy. Coraz bardziej wyrafinowany charakter cyberataków i wykorzystywanie nowych technologii zmienia oblicze tego zawodu, wymagając na specjalistach wiedzy w zakresie algorytmów „uczenia maszynowego”, które pozwalają zrozumieć taktykę crackerów i rozpoznać zagrożenia pochodzące z wielu źródeł. Praca jako specjalista ds. cyberzagrożeń wiąże się zatem zarówno z działalnością prewencyjną (zapobieganie atakom), antycypacyjną (przewidywanie ataków) oraz anty-kryzysową – gdy mimo wszystko do takiego ataku dojdzie, natychmiast podejmuje on szereg działań minimalizujących straty firmy.
– Zainteresowanie firm zatrudnianiem specjalistów ds. cyberprzestępczości nie jest niczym niezrozumiałym, zważywszy na wagę potencjalnych zagrożeń. Zgodnie z opublikowanym niedawno raportem PwC, liczba incydentów zagrażających bezpieczeństwu informacji wzrosła na całym świecie o 38 proc., zaś w Polsce aż o 46 proc. Ponad połowa polskich firm doświadczyła w minionym roku co najmniej sześciu cyberataków. Ich konsekwencje to zazwyczaj znaczne straty finansowe, utrata zaufania klientów i spadek rynkowej wartości marki. Popularyzacja funkcji osoby odpowiedzialnej za bezpieczeństwo informacji w przedsiębiorstwie jest efektem wzrastającej świadomości zarządów oraz menadżerów, a chciałabym zauważyć, że z tym dotąd nie było najlepiej – dodaje Ewelina Hryszkiewicz z Atmana, polskiego operatora centrum danych.

Potrzebę angażowania do pracy na rzecz bezpieczeństwa firm i instytucji specjalistów ds. cyberzagrożeń dostrzegła również Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełdy. Obecnie prowadzi ona „biuro sygnalistów”, czyli zweryfikowaną przez Kongres komisję ekspertów, mających za zadanie odpowiednio wcześniej informować o potencjalnych zagrożeniach.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: