eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Kogo potrzebuje branża IT. Poznaj zawody z przyszłością

Kogo potrzebuje branża IT. Poznaj zawody z przyszłością

2016-06-10 11:53

Kogo potrzebuje branża IT. Poznaj zawody z przyszłością

Kogo potrzebuje branża IT? © timkaekler - Fotolia.com

Stowarzyszenie CompTIA podjęło się szczegółowych badań dotyczących zatrudnienia w branży IT. Okazało się, że rynek wykazuje duże zapotrzebowanie na stanowiska, których nazwy jeszcze przed rokiem czy dwoma laty nie mówiły absolutnie nic. Nie powinno to jednak być zaskoczeniem, zważywszy na tempo rozwoju sektora technologicznego, w którym potrzebne stanowiska tworzą się zanim jeszcze zostaną fachowo nazwane.

Przeczytaj także: Praca w IT szuka człowieka

IBM zatrudnia dyrektora od rozproszonych baz danych a Ford jest wśród przedsiębiorstw poszukujących inżynierów klastrów GPU. Określenia te mówią niewiele, jednak są to naprawdę istotne funkcje, często związane z dużą odpowiedzialnością. Czym zajmują się specjaliści piastujący „najgorętsze” stanowiska w branży IT?

Specjalista „uczenia maszynowego”


Potencjał kognitywnych, czyli „uczących” się oraz „zdolnych do samodzielnego działania” komputerów świetnie zobrazował projekt Watson autorstwa IBM. W teleturnieju „Jeopardy”, odpowiedniku polskiego „Va Banque” Watson, myślący dzięki algorytmom IBM, nie dał szans ludziom. To oczywiście jedynie zalążek możliwości drzemiących w tej technologii, ale systemy poznawcze mają na tyle znaczący udział w biznesplanie amerykańskiego giganta, że firma szuka specjalistów, którzy będą potrafili konstruować kognitywne systemy komputerowe.

Współpracująca z IBM firma SparkCognition wykorzystuje uczenie maszynowe, analitykę Big Data oraz inne kognitywne metody do skuteczniejszego rozpoznawania i zrozumienia cyberzagrożeń. WayBlazer wykorzystuje je do lepszego doboru ofert turystycznych a jedna z klinik zdrowotnych, współuczestnicząca w programie Watson, udostępnia lekarzom mobilną platformę sugerującą na podstawie wprowadzonych przez ekspertów medycznych opinii, najlepszy sposób postępowania w przypadku konkretnego schorzenia. Chcąc podsumować to zjawisko w prosty sposób: „uczymy maszyny czy urządzenia po to, by te wykorzystując wiedzę, w niedalekiej przyszłości uczyły nas”.

fot. timkaekler - Fotolia.com

Kogo potrzebuje branża IT?

IBM zatrudnia dyrektora od rozproszonych baz danych a Ford jest wśród przedsiębiorstw poszukujących inżynierów klastrów GPU.


IBM wspomaga uniwersytety w przygotowywaniu programów nauczania dla adeptów tej specjalności. To jeden z głównych efektów rynkowego zapotrzebowania to stanowisko.

Blockchain Engineer


Obecnie nie znajdziemy wiele ofert pracy na to stanowisko, co nie zmienia faktu, że technologiczne startupy poszukują i będą rekrutować w coraz większym stopniu specjalistów posiadających wiedzę na temat technik tworzenia i wprowadzania do sieciowego obrotu internetowych walut, których najpopularniejszym przykładem jest Bitcoin.
Blockchain jest rdzeniem technologii Bitcoin a jego potencjał widać na rynku pracy. Aktualnie ponad 200 firm i projektów opensource stara się stosować Blockchain do tworzenia takich rozwiązań jak mobilne platformy handlowe, karty identyfikujące bezpieczeństwo transakcji, etc.

Kandydaci na to stanowisko powinni posiadać duże doświadczenie w kryptografii, systemach rozproszonych czy rozwiązaniach haszujących. Peter Kriby, CEO Factom, dodaje, że pomimo „groźnie” brzmiących kompetencji, wykorzystywanie technologii Blockchain nie jest niczym szczególnie trudnym – wymaga jedynie nieco bardziej złożonego zastosowania matematyki niż w przypadku programowania. Wynagrodzenie? Zgodnie z kilkoma ofertami dostępnymi na portalu www.dice.com przedsiębiorstwa IT są gotowe zaoferować kandydatom od 150 000 do 170 000 tysięcy dolarów rocznie, co niewątpliwie nie pozostanie bez znaczenia dla rozwoju tej specjalizacji.

Inżynier wirtualnej rzeczywistości


Pojęcie wirtualnej rzeczywistości przestaje funkcjonować jedynie w świecie gier video. New York Times jako pierwszy tytuł prasowy z powodzeniem wykorzystuje aplikację Virtual Reality przeznaczoną na smartfony do „żywej” prezentacji informacji swoim czytelnikom. Niemałe zainteresowanie wywołał również startup o nazwie Lucid-VR produkujący kamery 3D. Potencjalni kandydaci powinni znać podstawy programowania, mieć doświadczenie w obróbce graficznej, znać środowisko aplikacji mobilnych i techniki przetwarzania obrazów cyfrowych.

 

1 2 3

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: