eGospodarka.pl

PracaSłownik stanowisk › Telemarketer

Telemarketer

Praca telemarketera polega najczęściej na telefonicznym kontaktowaniu się z potencjalnymi odbiorcami danej usługi lub produktu i nakłanianiu ich do skorzystania z przygotowanej oferty. Jest to więc jedna z form sprzedaży bezpośredniej. Do pozostałych zadań telemarketera należą: budowa baz teleadresowych, udzielanie informacji i ustalanie oczekiwań klientów, prezentacja i promocja firmy.

Przeczytaj także: Telesprzedaż i sprzedaż internetowa: jakie zarobki?

Telemarketer po nawiązaniu telefonicznej relacji z klientem stara się przekonać go do kupna oferowanej przez siebie usługi lub produktu. Rozmowy są nagrywane i stale kontrolowane przez menagerów w celu oceny jakości świadczonych usług i skuteczności telemarketera. Kontakt telefoniczny z klientem jest stosunkowo tani i skuteczny.

Telemarketerzy zatrudniani są przez firmy, których usługi proponują, lub przez zewnętrzne call center. Telemarketerzy windykacyjni z kolei zajmują się przypominaniem o należnościach i nakłanianiem do ich spłat.

Czym się zajmuje telemarketer (Zakres obowiązków):


  • telefoniczne kontakty z klientami w celu przedstawienia oferty i sprzedania produktów lub usług
  • znajomość sprzedawanych produktów oraz ustalanie oczekiwań klientów
  • tworzenie bazy teleadresowej i posługiwanie się nią

Wymagania


Pracodawcy preferują osoby z wyższym wykształceniem ze względu na łatwość wysławiania się i bogate słownictwo, ale nie jest ono niezbędne. Często wymagane jest doświadczenie zdobyte w handlu i znajomość branży, atutem będą również ukończone kursy z zakresu obsługi klienta. Pracodawcy wymagają ponadto odbycia przez kandydatów obowiązkowych szkoleń przygotowawczych kończących się egzaminami.

Telemarketer powinien być osobą odporną na stres, o wysokich zdolnościach komunikacyjnych i miłym usposobieniu. Ważne jest, aby taka osoba umiała odnaleźć się w sytuacji, gdy rozmówca wykazuje się zniecierpliwieniem lub wrogim nastawieniem.

Zarobki


Zarobki telemarketera są ściśle związane z jego skutecznością (telemarketerzy otrzymują prowizję od sprzedanych produktów), która jest na bieżąco kontrolowana. Średnie zarobki telemarketera można sprawdzić pod adresem: http://www.firma.egospodarka.pl/zarobki/sprzedaz/telemarketer/
Przeczytaj także: Ile zarabia sprzedawca? Ile zarabia sprzedawca?
Więcej na ten temat: telemarketer

Dostępne oferty pracy:

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: