eGospodarka.pl

PracaSłownik stanowisk › Technik farmacji, technik farmaceutyczny

Technik farmacji, technik farmaceutyczny

Technik farmacji (lub inaczej – technik farmaceutyczny) to osoba zajmująca się zawodowo pracą w aptece oraz przemyśle farmaceutycznym, chemicznym lub zielarskim. Technik farmaceutyczny wykonuje także prace techniczne, analityczne i administracyjne związane z produkcją leków, analizą i kontrolą jakości leków oraz obrotem środkami farmaceutycznymi, artykułami sanitarnymi i sprzętem medycznym.
Technik farmacji po zewnętrznym, komisyjnym egzaminie zawodowym i 2-letnim stażu może obsługiwać pacjenta, wydawać lekarstwa, robić leki recepturowe i prowadzić punkt apteczny. Nie wolno mu samodzielnie udzielać porad dotyczących leków i ich zamienników, wydawać psychotropów czy leków narkotycznych. Te czynności zarezerwowane są dla farmaceutów z dyplomem akademii medycznej.

Czym się zajmuje technik farmacji, technik farmaceutyczny (Zakres obowiązków):


  • prowadzenia analiz
  • przeprowadzania kontroli leków i artykułów sanitarnych
  • sporządzania leków recepturowych
  • porcjowanie i etykietowanie leków gotowych
  • obsługa aparatury laboratoryjnej oraz urządzeń farmaceutycznych
  • wydawanie leków i obsługa klienta

Wymagania


Uprawnienia do pracy na stanowisku technika farmaceutycznego zdobywa się dzięki ukończeniu policealnego studium kształcącego w zawodzie technik farmaceutyczny. Ten etap kształcenia kończy się egzaminem pozwalającym na uzyskanie tytułu zawodowego technika farmaceutycznego. Podyplomowy 2-letni staż zawodowy w aptece otwartej jest dalszym doskonaleniem zawodowym techników. Po odbyciu stażu, technik farmaceutyczny staje się osobą w pełni wykwalifikowaną do świadczenia usług farmaceutycznych w zakresie swoich uprawnień zawodowych.

Zgodnie z sejmowym projektem od roku szkolnego 2018/2019 zawieszona zostanie rekrutacja kandydatów do szkół prowadzących kształcenie w zawodzie technik farmaceutyczny, tym samym nastąpi wygaszanie kształcenia w tym zawodzie. Uprawnienia osób, które uzyskały tytuł technika farmacji do czasu zmiany przepisów, zostają zatrzymane – osoby te nie stracą prawa wykonywania zawodu.

Zarobki


Zarobki osób pracujących na stanowisku technika farmacji kształtują się na poziomie od 800 zł netto (stażysta) do 2.500 zł (doświadczony technik).
Więcej na ten temat: technik farmacji, technik farmaceutyczny

Dostępne oferty pracy:

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: