eGospodarka.pl

PracaSłownik stanowisk › Opiekunka osób starszych, opiekun osób starszych

Opiekunka osób starszych, opiekun osób starszych

Opiekunka osób starszych, opiekun osób starszych

Opiekunka osób starszych, opiekun osób starszych - zakres obowiązków i opis stanowiska © deanm1974 - Fotolia.com

Wykonywanie zawodu opiekunki osób starszych, często nazywanej opiekunką domową, wiąże się z zapewnieniem bezpieczeństwa i zaspokojeniem podstawowych potrzeb osób starszych powierzonych opiece. Zadania zawodowe opiekunki obejmują dbanie o higienę osobistą podopiecznych, którym zwykle należy pomóc przy myciu, kąpieli i ubieraniu. Opiekunka utrzymuje w czystości bieliznę osobistą i pościelową, przygotowuje i podaje posiłki zgodnie zaleceniami żywieniowymi i dietetycznymi, w razie potrzeby karmi podopiecznego.

Przeczytaj także: Zarobki opiekunów seniorów w 2019 roku

W systemie prawa polskiego ustawodawca przewidział istnienie zawodu opiekuna prawnego seniora/osoby starszej. Osoba ta jest wówczas ustawowym przedstawicielem osoby starszej, w imieniu której dokonuje czynności prawnych. Powołuje go sąd opiekuńczy w przypadku, gdy senior nie jest w stanie samodzielnie zadbać o zaspokojenie swoich potrzeb życiowych lub majątek. W pierwszej kolejności do takiej opieki powoływany jest małżonek lub osoba spośród krewnych, ewentualnie innych osób bliskich. Po objęciu opieki nad osobą starszą, dana osoba musi sporządzić inwentarz majątku seniora do wglądu sądu opiekuńczego. Ma ona prawo do podejmowania czynności, których celem jest dbanie o dobro i interes społeczny seniora. Opiekun zarządza majątkiem osoby, która znajduje się pod jego opieką, a raport z tych prac przedstawia co najmniej raz do roku sądowi.

Czym się zajmuje opiekunka osób starszych, opiekun osób starszych (Zakres obowiązków):


  • zapewnienie bezpieczeństwa podopiecznemu
  • sprawowanie opieki nad osobami starszymi
  • organizowanie opieki zdrowotnej i czasu wolnego podopiecznemu
  • współpraca z rodziną lub opiekunami prawnymi podopiecznego
  • przygotowywanie i podawanie posiłków
  • dbanie o czystość i porządek

Wymagania


Do szczególnych predyspozycji osoby wykonującej zawód opiekunki osób starszych należy zaliczyć: odpowiedzialność, empatię, nawiązywanie kontaktu z podopiecznym, bezkonfliktowość, cierpliwość, sumienność i obowiązkowość. Wymagane jest również, aby opiekun osoby starszej potrafił udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej wykonując podstawowe czynności ratowania życia.

Z kolei opiekun prawny osoby starszej jest wyznaczany przez sąd i musi spełnić pewne kryteria. Mimo że z reguły zostaje nim ustanowiony małżonek bądź krewny, powinien posiadać on prawa publiczne, władzę rodzicielską oraz zdolność do czynności prawnych. Ponadto przyszły opiekun seniora nie może być karany na przykład za stosowanie przemocy. Jeżeli wśród krewnych nie ma odpowiedniej osoby, sąd opiekuńczy szuka opiekuna osoby starszej najczęściej w jednostkach organizacyjnych ośrodków pomocy społecznej.

Zarobki


Wynagrodzenie opiekunów osób starszych w Polsce nie należy do najwyższych, biorąc pod uwagę zakres obowiązków. Zarobki wahają się pomiędzy 1800 - 2500 zł brutto. Przy czym całodobowa opieka jest zazwyczaj płatna najlepiej.

Z kolei opiekun prawny osoby starszej może otrzymywać na swój wniosek wynagrodzenie okresowe lub jednorazowe z zarządzenia sądu opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad osobą starszą. Wynagrodzenie to wypłacane jest z dochodów lub majątku osoby starszej, znajdującej się pod pieką danego opiekuna, albo ze środków publicznych.

Dostępne oferty pracy:

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: