eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Ile zarabia sprzedawca?

Ile zarabia sprzedawca?

2013-12-13 00:12

Ile zarabia sprzedawca?

Ile zarabia sprzedawca? © Africa Studio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Każda firma ma świadomość, że w dzisiejszych czasach, aby uzyskać przewagę na rynku nie wystarczy posiadanie lepszego, czy bardziej innowacyjnego produktu. Z pomocą idą specjaliści, którzy ofertę firmy przedstawią w sposób atrakcyjny, jednocześnie trafiając w potrzeby nabywcy. Jak dziś wynagradza się osoby zajmujące się sprzedażą, ile zarabiają i czego się od nich wymaga?

Przeczytaj także: Zarobki sprzedawców w handlu detalicznym w 2013 roku

Prace związane ze sprzedażą zdecydowanie różnią się od siebie. Współpraca z klientem będzie wymagać posiadania różnorodnych kompetencji. W przypadku osoby pracującej w telefonicznym centrum obsługi klienta, oczekuje się innych umiejętności niż od przedstawiciela handlowego. Osoby zatrudnione na każdym ze stanowisk muszą posiadać konkretne, ściśle określone umiejętności. Są także narażeni na różny poziom stresu.

Od pracownika na stanowisku telemarketera nie wymaga się wyższego wykształcenia. Duży nacisk położony będzie za to na jego osobowość. Pracownik taki powinien mieć łatwość nawiązywania kontaktów, wysoką motywację do pracy oraz pozytywne nastawienie w stosunku do klientów. Jednocześnie pracodawca wymaga bardzo dobrej znajomości oferowanego produktu. Co ciekawe, w ponad połowie badanych firm konieczna jest znajomości języka angielskiego na poziomie komunikatywnym.

Według Jesiennego Raportu Płacowego przygotowanego przed Advisory Group TEST Human Resources, na stanowisku telemarketera w centrum obsługi klienta zarobić można średnio 3 168 zł brutto.

Innym przykładem stanowiska związanego ze sprzedażą będzie popularny przedstawiciel handlowy. Wymagania, jakie są przed nim stawiane będą zależeć od rodzaju firmy, w której pracuje. Dla niektórych firm koniecznością będzie ukończenie odpowiedniego kierunku studiów, związanego z ich działalnością. W przypadku innych wystarczy po prostu dobra orientacja w danej branży. Inne cechy pożądane na tych stanowiskach to m.in.: umiejętność budowania długotrwałych relacji z klientem, radzenia sobie ze stresem oraz oczywiście znajomość oferowanych usług czy produktu. Z Raportu Płacowego przygotowanego przez Advisory Group TEST Human Resources wynika, że przedstawiciel handlowy może liczyć na średnie wynagrodzenie rzędu 5 041 zł brutto.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia na stanowiskach sprzedażowych

Z Raportu Płacowego przygotowanego przez Advisory Group TEST Human Resources wynika, że przedstawiciel handlowy może liczyć na średnie wynagrodzenie rzędu 5 041 zł brutto.


Oddzielną kategorię stanowią osoby zajmujące się obsługą najważniejszych klientów. Minimalne wymagane doświadczenie zawodowe na tym stanowisku to przedział od dwóch do czterech lat, w zależności od firmy. Głównym zadaniem kierownika ds. kluczowych klientów będzie skuteczna sprzedaż, obsługa obecnych, ale także pozyskiwanie nowych klientów. Według danych z Raportu zarabia on średnio 7 551 zł brutto.

Informacje o badaniu
Dane płacowe i informacje o podwyżkach użyte w tekście pochodzą z ostatniego Raportu Płacowego, który powstaje w wyniku badania przeprowadzanego przez Advisory Group TEST Human Resources. Dane przekazane zostały bezpośrednio przez działy personalne z ponad 350 przedsiębiorstw.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: