eGospodarka.pl

PracaSłownik stanowisk › Ślusarz

Ślusarz

Ślusarz

Ślusarz - zakres obowiązków i opis stanowiska © Kzenon - Fotolia.com

Ślusarz należy do zawodów o charakterze rzemieślniczym. Jest to osoba zajmująca się ręczną lub ręczno-maszynową obróbką metalu. Celem pracy ślusarza jest budowanie prostych konstrukcji, a także konserwacja i naprawa prostych mechanizmów i wyrobów metalowych. W zależności od specjalizacji, ślusarz ma różne zadania i w pracy stosuje różne technologie.

Wyróżnić możemy:


 • ślusarzy urządzeń komunalnych (konserwowanie i naprawa urządzeń komunalnych, np. zamków, zasuw, zawiasów, prostych elementów instalacji wodno-kanalizacyjnych, grzewczych, gazowych i wentylacyjnych),
 • ślusarzy sprzętu domowego (naprawa sprzętu domowego, np. maszyn do szycia, młynków, robotów kuchennych, wentylatorów, pralek),
 • ślusarzy samochodowych (naprawa prostych mechanizmów w nadwoziach pojazdów mechanicznych, takich jak zamki, blokady, podnośniki),
 • ślusarzy wyrobów artystycznych (wytwarzanie, naprawa i odtwarzanie metalowych wyrobów artystycznych, np. świeczników, kandelabrów, żyrandoli, okuć)
 • ślusarzy konstrukcji stalowych (budowanie prostych konstrukcji stalowych, np. krat, bram, ogrodzeń, zbiorników, zbrojeń budowlanych).

Zakres obowiązków


 • trasowanie
 • konserwacja sprzętu mechanicznego
 • roboty konstrukcyjno-spawalnicze
 • naprawa i wykonawstwo narzędzi i oprzyrządowania technologicznego,
 • wykonawstwo i naprawa wyrobów galanterii metalowej,
 • obsługa i naprawa maszyn i urządzeń technologicznych,
 • kontrola stanu technicznego maszyn i urządzeń oraz jakości wykonywanych wyrobów

Wymagania


Aby pracować jako ślusarz trzeba ukończyć zasadniczą szkołę zawodową w kierunku ślusarstwa. Są to zazwyczaj szkoły o profilu mechanicznym. Kandydaci na ślusarza konstrukcji stalowych dodatkowo powinni ukończyć kurs spawalnictwa gazowego i elektrycznego. Natomiast osoby w zawodzie ślusarz wyrobów artystycznych – kurs, studium rzemiosła artystycznego lub ukończyć szkołę o kierunku ślusarstwa artystycznego.

Ślusarze, oprócz umiejętności związanych z mechaniką, takich jak demontaż i montaż urządzeń, cięcie, piłowanie, wiercenie, nitowanie czy lutowanie, muszą mieć opanowane podstawowe umiejętności z dziedziny elektrotechniki (podłączanie silników elektrycznych lub grzałek) oraz hydrauliki (łączenia rurowe), jak również metaloznawstwa (badanie twardości, wytrzymałości, sprężystości, udarności, plastyczności i innych podstawowych cech metali).

Osoba trudniąca się tym zawodem powinna być dokładna, sprawna manualnie, posiadać zdolności techniczne oraz dobrą koordynację wzrokowo-ruchową.

Zarobki


Wynagrodzenie w tym zawodzie uzależnione są od rodzaju wykonywanej pracy i ilości otrzymywanych zleceń. Zarobki pracownika na tym stanowisku wahają się w granicach od 1800 zł – 3300 zł brutto.

Zarobki na stanowisku ślusarza można sprawdzić pod adresem:
http://www.firma.egospodarka.pl/zarobki/produkcja/slusarz/
Więcej na ten temat: ślusarz

Dostępne oferty pracy:

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: