Ślusarz należy do zawodów o charakterze rzemieślniczym. Jest to osoba zajmująca się ręczną lub ręczno-maszynową obróbką metalu. Celem pracy ślusarza jest budowanie prostych konstrukcji, a także konserwacja i naprawa prostych mechanizmów i wyrobów metalowych. W zależności od specjalizacji, ślusarz ma różne zadania i w pracy stosuje różne technologie.
Wyróżnić możemy:
-
ślusarzy urządzeń komunalnych (konserwowanie i naprawa urządzeń komunalnych, np. zamków, zasuw, zawiasów, prostych elementów instalacji wodno-kanalizacyjnych, grzewczych, gazowych i wentylacyjnych),
-
ślusarzy sprzętu domowego (naprawa sprzętu domowego, np. maszyn do szycia, młynków, robotów kuchennych, wentylatorów, pralek),
-
ślusarzy samochodowych (naprawa prostych mechanizmów w nadwoziach pojazdów mechanicznych, takich jak zamki, blokady, podnośniki),
-
ślusarzy wyrobów artystycznych (wytwarzanie, naprawa i odtwarzanie metalowych wyrobów artystycznych, np. świeczników, kandelabrów, żyrandoli, okuć)
-
ślusarzy konstrukcji stalowych (budowanie prostych konstrukcji stalowych, np. krat, bram, ogrodzeń, zbiorników, zbrojeń budowlanych).
Zakres obowiązków
-
trasowanie
-
konserwacja sprzętu mechanicznego
-
roboty konstrukcyjno-spawalnicze
-
naprawa i wykonawstwo narzędzi i oprzyrządowania technologicznego,
-
wykonawstwo i naprawa wyrobów galanterii metalowej,
-
obsługa i naprawa maszyn i urządzeń technologicznych,
-
kontrola stanu technicznego maszyn i urządzeń oraz jakości wykonywanych wyrobów
Wymagania
Aby pracować jako ślusarz trzeba ukończyć zasadniczą szkołę zawodową w kierunku ślusarstwa. Są to zazwyczaj szkoły o profilu mechanicznym. Kandydaci na ślusarza konstrukcji stalowych dodatkowo powinni ukończyć kurs spawalnictwa gazowego i elektrycznego. Natomiast osoby w zawodzie ślusarz wyrobów artystycznych – kurs, studium rzemiosła artystycznego lub ukończyć szkołę o kierunku ślusarstwa artystycznego.
Ślusarze, oprócz umiejętności związanych z mechaniką, takich jak demontaż i montaż urządzeń, cięcie, piłowanie, wiercenie, nitowanie czy lutowanie, muszą mieć opanowane podstawowe umiejętności z dziedziny elektrotechniki (podłączanie silników elektrycznych lub grzałek) oraz hydrauliki (łączenia rurowe), jak również metaloznawstwa (badanie twardości, wytrzymałości, sprężystości, udarności, plastyczności i innych podstawowych cech metali).
Osoba trudniąca się tym zawodem powinna być dokładna, sprawna manualnie, posiadać zdolności techniczne oraz dobrą koordynację wzrokowo-ruchową.
Zarobki
Wynagrodzenie w tym zawodzie uzależnione są od rodzaju wykonywanej pracy i ilości otrzymywanych zleceń. Zarobki pracownika na tym stanowisku wahają się w granicach od 1800 zł – 3300 zł brutto.
Zarobki na stanowisku ślusarza można sprawdzić pod adresem:
http://www.firma.egospodarka.pl/zarobki/produkcja/slusarz/