eGospodarka.pl

PracaSłownik stanowisk › Opiekun medyczny

Opiekun medyczny

Opiekun medyczny

Opiekun medyczny - zakres obowiązków i opis stanowiska © Lisa F. Young - Fotolia.com

Opiekun medyczny to zawód regulowany przez rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania, a także rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie podstaw programowych kształcenia w tym zawodzie. Opiekun medyczny jest kompetentną osobą do pomagania i świadczenia usług osobie chorej i niesamodzielnej, aby zaspokoić w profesjonalny sposób jej podstawowe potrzeby życiowe. Opiekun medyczny rozpoznaje i rozwiązuje problemy opiekuńcze osób chorych i niesamodzielnych w różnym wieku. Pomaga swoim podopiecznym zaspokajać potrzeby biologiczne, psychologiczne i społeczne. Asystuje personelowi medycznemu podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych, pomaga mu i jednocześnie wspiera osobę chorą i niesamodzielną.
Osoby z kwalifikacjami opiekuna medycznego mogą być zatrudnione w zakładach opiekuńczo-leczniczych, oddziałach szpitalnych, domach pomocy społecznej, niepublicznych zespołach opieki zdrowotnej, środowiskowych domach pomocy, hospicjach, fundacjach i stowarzyszeniach działających na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych, a także mogą prowadzić własną działalność gospodarczą.

Czym się zajmuje opiekun medyczny (Zakres obowiązków):


 • rozpoznawanie i rozwiązywanie problemów opiekuńczych osoby chorej
 • pomaganie osobie chorej i niesamodzielnej w zaspakajaniu potrzeb życiowych
 • zapewnianie bezpieczeństwa
 • asystowanie pielęgniarce i innemu personelowi medycznemu podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych
 • konserwacja, dezynfekcja przyborów i narzędzi stosowanych podczas wykonywania zabiegów
 • podejmowanie współpracy z zespołem opiekuńczym i terapeutycznym

Wymagania


Zgodnie z prawem (rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2011 r. w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego) kształcenie w zawodzie opiekun medyczny prowadzą wyłącznie 2-semestralne (jednoroczne) szkoły policealne dla osób posiadających wykształcenie średnie. Ponadto, szkoły te mogą prowadzić kwalifikacyjne kursy zawodowe w zakresie wyodrębnionej w tym zawodzie kwalifikacji „Świadczenie usług opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej”. Na kwalifikacyjny kurs zawodowy mogą uczęszczać osoby dorosłe, które ukończyły gimnazjum. Ukończenie kwalifikacyjnego kursu zawodowego umożliwia przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, przeprowadzanego przez okręgowe komisje egzaminacyjne. Uzyskany dyplom (egzamin zewnętrzny) uprawnia do podjęcia pracy w tym zawodzie na terenie Unii Europejskiej.

Opiekun medyczny powinien posiadać bardzo dobre zdolności komunikacyjne, umiejętność pracy w zespole oraz empatię. Najchętniej zatrudniane są w tym zawodzie osoby w wieku 50+.

Zarobki


Wykwalifikowany opiekun medyczny po ukończonej szkole zarabia w Polsce około 1,8 tys. zł, a u naszych niemieckich sąsiadów wynagrodzenie sięga 2 tys. euro miesięcznie.
Więcej na ten temat: opiekun medyczny

Dostępne oferty pracy:

 • 2022-01-25 OPIEKUN MEDYCZNY Centralna Baza Ofert Pracy , Głowno, Olsztyn, Pabianice, Pustków
 • 2022-01-23 Nauczyciel na kierunku Opiekun medyczny Centrum Nauki i Biznesu "ŻAK" Sp. z o.o. , Bełchatów, Będzin, Biała Podlaska, Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Chełm, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Inowrocław, Jasło, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Kalisz, Katowice, Kędzierzyn-Koźle, Kołobrzeg, Konin, Koszalin, Kraków, Kraśnik, Kwidzyn, Legionowo, Legnica, Leszno, Lubin, Lublin, Łomża, Łódź, Mława, Nowy Sącz, Nowy Targ, Olsztyn, Opole, Ostrołęka, Ostrowiec Świętokrzyski, Ostrów Wielkopolski, Oświęcim, Piaseczno, Piła, Płock, Poznań, Pruszków, Puławy, Racibórz, Radom, Radomsko, Rybnik, Rzeszów, Siedlce, Sieradz, Skarżysko-Kamienna, Skierniewice, Sosnowiec, Starachowice, Stargard, Starogard Gdański, Suwałki, Szczecin, Tarnowskie Góry, Tarnów, Tomaszów Mazowiecki, Toruń, Tychy, Wałbrzych, Warszawa, Włocławek, Wołomin, Wrocław, Zabrze, Zamość, Zgorzelec, Zielona Góra, Żagań
 • Więcej ofert na: Praca opiekun medyczny

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (3)

 • anna4266 / 2019-03-04 09:40:43

  opiekunowie zarabiają najnizsza
  krajowa masakra odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Re: Opiekun medyczny

  Joanna.Zapadewska / 2019-12-21 18:50:14

  dla mnie Studium Pracowników Medycznych i Społecznych ma dużo fajniejszą ofertę i lepsze perspektywy. zostałam dzięki nim certyfikowaną opiekunką dziecięcą, miałam super praktyki i dzięki nim zaraz po egzaminach dostałam pracę. dla mnie tylko SPMiS, zresztą wystarczy porównać wyniki i zdawalność odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Mitt / 2020-08-19 10:20:23

  Nie zgodzę się, że najbardziej pożądane są osoby po pięćdziesiątce, może coś się w tym względzie zmieniło. Nie jest to zawód dla każdego, ale pracy w nim będzie coraz więcej, też za granicą. Do tego szybko uzyskuje się kwalifikacje, które są uznawane w europie. Ja kończę ten kierunek w coisnusie i rozważam właśnie pracę w Niemczech. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: