eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaSłownik stanowisk › Glazurnik, płytkarz

Glazurnik, płytkarz

Glazurnik, płytkarz

Glazurnik, płytkarz - zakres obowiązków i opis stanowiska © kalou1927 - Fotolia.com

Glazurnik wykłada płytkami ściany, podłogi, schody – mogą to być płytki ceramiczne, jak również klinkierowe, szklane, kamienne, kamionkowe, terakotowe, a także z tworzyw sztucznych. Jest to zawód ciężki, wymuszający pracę w jednej pozycji ciała (na kolanach) przez dłuższy czas, co może skutkować bólami nóg (choroby stawów kolanowych) i pleców. Narażony jest również na choroby dróg oddechowych spowodowane przebywaniem w pomieszczeniach wypełnionych pyłem wapna i pyłem powstającym przy cięciu i szlifowaniu płytek.
Pracę wykonuje zarówno wewnątrz budynków (podczas wykonywania elewacji), jak i na zewnątrz. Glazurnik może pracować w ramach własnej działalności, jak i w firmie budowlanej. Pracę wykonuje jednak samodzielnie, dlatego musi liczyć się z ponoszeniem odpowiedzialności za jej efekty.

Czym się zajmuje glazurnik, płytkarz (Zakres obowiązków):


  • analiza dokumentacji budowlanej
  • przygotowanie powierzchni do położenia kafelek, usuwanie nierówności (prace murarskie, tynkarskie)j
  • wybór odpowiednich materiałów i narzędzij
  • układanie płytek wykonanych z różnych materiałówj
  • wykonywanie elementów podłoża pod okładziny – ekrany wannowe, montaż płyt kartonowo-gipsowychj
  • wykonywanie mozaik ozdobnychj
  • prace wykończeniowe, wypełnianie spoinj
  • przenoszenie materiałówj
  • naprawa usterek w okładzinach z płytekj

Wymagania


Aby znaleźć zatrudnienie w firmie budowlano-remontowej konieczne jest wykształcenie zasadnicze zawodowe lub ukończenie szkoły budowlanej w zawodzie technologa robót wykończeniowych w budownictwie. Jeżeli ktoś zamierza prowadzić własną działalność, wykształcenie kierunkowe nie jest konieczne, jednak warto zrobić kursy kształcące w tym kierunku. Za glazurnikiem przemawia jednak przede wszystkim doświadczenie. Zadowolony klient nie tylko skorzysta powtórnie z naszych usług, ale i poleci nas znajomym. Niezbędne jest również dobre zdrowie, przede wszystkim koordynacja wzrokowo-ruchowa i właściwe rozróżnianie barw.

Najważniejsza w zawodzie glazurnika jest dokładność – to ona stanowi podstawę dobrze wykonanej pracy. Obok niej ważne są: systematyczność, zmysł estetyczny, zdolność koncentracji przez dłuższy czas, sprawność manualna oraz duża cierpliwość.

Zarobki


Dobry, ceniony przez klientów specjalista w tej branży może zarobić całkiem sporo. W firmie budowlanej i remontowej średnie zarobki na tym stanowisku wynoszą ok. 3000 zł brutto. Zdecydowanie więcej zarobić można pracują za granicą.
Więcej na ten temat: glazurnik, płytkarz

Dostępne oferty pracy:

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: