eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

Ergonomia

Przeczytaj także: Praca za biurkiem: jak dbać o kręgosłup?

Pojęcie wywodzące się z języka greckiego (ergon=praca, nomos=prawa naturalne), stworzone przez Wojciecha Jastrzębowskiego w roku 1857.

Ergonomia jest dyscypliną naukową zajmującą się dostosowaniem warunków pracy do możliwości psychofizycznych człowieka w celu zwiększenia efektywności pracy. Uwzględnia zależności między człowiekiem, sprzętem a otoczeniem. Mianem ergonomicznego można nazwać stanowisko pracy dostosowane do potrzeb wynikających z wykonywania określonych zadań i przebywania w konkretnym środowisku. Przykładowo – dla osoby wykonującej pracę biurową przed komputerem istotne są takie czynniki jak: odpowiednio dobrane krzesło, optymalna odległość od monitora i kąt patrzenia na niego, odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza w pomieszczeniu, poziom hałasu.

Wyróżniamy ergonomię korekcyjną, polegającą na polepszaniu już istniejących stanowisk pracy (dbanie o lepszą jakość urządzeń, wyposażenia) oraz koncepcyjną, której zadaniem jest tworzenie projektów przewidujących optymalne warunki pracy i budowanie przestrzeni do osobistego rozwoju pracowników.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: