eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Zasiłek wychowawczy 2015

Zasiłek wychowawczy 2015

2014-12-18 11:51

Zasiłek wychowawczy 2015

W roku 2015 zasiłek wychowawczy będzie wynosił 400 złotych © fotoaloja - Fotolia.com

Zasiłek wychowawczy jest świadczeniem innego rodzaju niż zasiłek macierzyński. O ile bowiem zasiłek macierzyński przysługuje każdej pracującej kobiecie, to zasiłek wychowawczy jest rodzinnym świadczeniem socjalnym, mającym związek z sytuacją socjalną rodziny, a w szczególności z jej dochodami. Zasiłek wychowawczy, a dokładniej "dodatek do zasiłku rodzinnego, przyznawany osobom pozostającym na urlopie wychowawczym", gdyż tak brzmi pełna, poprawna nazwa tego zasiłku, jest bowiem świadczeniem zależnym od kryterium dochodowego.

Przeczytaj także: Zasiłek wychowawczy 2016

Świadczenia rodzinne realizują organy samorządowe - wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci miast, właściwi ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy. Wniosek o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych, w tym dodatku do zasiłku rodzinnego dla osób na urlopie wychowawczym należy złożyć w swoim urzędzie gminy lub miasta. Realizacja świadczeń rodzinnych może być także przekazana do jednostki organizacyjnej gminy np. do ośrodka pomocy społecznej, wtedy to obsługą zasiłków zajmuje się ośrodek pomocy społecznej.

Kiedy przysługuje zasiłek wychowawczy

Przyznanie prawa do zasiłku rodzinnego, w tym wspomnianego dodatku, zależy między innymi od spełnienia kryterium dochodowego. Zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli przeciętny miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 574,00 zł. W przypadku gdy członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne, zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli przeciętny miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 664,00 zł. Wysokość zasiłku rodzinnego wynosi miesięcznie 77 złotych na dziecko w wieku do 5 lat, 106 zł na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia.

Dodatkowo, w przypadku ubiegania się o zasiłek wychowawczy muszą być spełnione dodatkowe warunki. Dodatek nie przysługuje, jeżeli osoba ubiegająca się o dodatek bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego pracowała krócej niż 6 miesięcy, pracuje w sposób uniemożliwiający sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego. Zasiłek wychowawczy nie przysługuje również osobom, które w okresie urlopu wychowawczego korzystają z zasiłku macierzyńskiego a także w przypadkach zaprzestania sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Zasiłek wychowawczy przysługuje matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka. Maksymalny czas pobierania zasiłku to 24 miesiące (jeśli urodziło się jedno, zdrowe dziecko), 36 miesięcy (w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka podczas jednego porodu) albo 72 miesiące (w przypadku urodzenia dziecka/dzieci niepełnosprawnych).

Wysokość dodatku z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego wynosi 400 złotych miesięcznie.
Przeczytaj także: Zasiłek wychowawczy 2014 Zasiłek wychowawczy 2014

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: