eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Zasiłek wychowawczy 2016

Zasiłek wychowawczy 2016

2016-07-29 13:13

Zasiłek wychowawczy 2016

W 2016 roku zasiłek wychowawczy bez zmian © Holbinski - Fotolia.com

W czasie przebywania przez rodzica na urlopie wychowawczym pracodawca nie wypłaca mu żadnych świadczeń. Pracownicy korzystający z urlopu wychowawczego mają jednak prawo ubiegać się w urzędzie miasta lub gminy o dodatek do zasiłku rodzinnego, nazywany powszechnie zasiłkiem wychowawczym.

Przeczytaj także: Zasiłek wychowawczy 2015

Popularnie określany zasiłek wychowawczy jest w istocie dodatkiem do zasiłku rodzinnego, przyznawanym osobom przebywającym na urlopie wychowawczym. Nie jest to świadczenie przyznawane każdemu rodzicowi korzystającemu z urlopu wychowawczego, zależy bowiem od dochodów rodziny, określonych przez tzw. kryteria dochodowe.

Kryterium dochodowe

Zarówno sam zasiłek rodzinny, jak i dodatki do niego (w tym również zasiłek wychowawczy) przysługują rodzicom, jednemu z rodziców albo opiekunowi prawnemu dziecka albo opiekunowi faktycznemu dziecka.

Przyznanie samego zasiłku rodzinnego oraz dodatku do niego z tytułu opieki nad dzieckiem, zależy między innymi od spełnienia kryterium dochodowego. Zasiłek i dodatki przysługują, gdy przeciętny miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 674,00 zł. Gdy rodzina obejmuje niepełnosprawne dziecko, to próg dochodowy w przeliczeniu na osobę wynosi 764,00 zł.

W określaniu wysokości dochodu uprawniającego do pobierania zasiłku rodzinnego i dodatków do niego, uwzględnia się dochody wszystkich członków rodziny osiągnięte w roku kalendarzowym poprzedzającym zasiłek, oraz ewentualne bieżące zmiany w dochodach (utrata albo uzyskanie).

400 złotych miesięcznie

Zasiłek wychowawczy, czyli jak już wcześniej wspomniano w istocie dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego wynosi 400 zł miesięcznie.

Zasiłek ten można pobierać standardowo – w przypadku opieki nad jednym, zdrowym dzieckiem – przez 24 miesiące kalendarzowe. Jeśli rodzic opiekuje się więcej niż jednym zdrowym dzieckiem urodzonym podczas jednego porodu (ciąże mnogie - bliźniaki, trojaczki, czworaczki, etc.) to zasiłek wychowawczy można pobierać przez maksimum 36 miesięcy kalendarzowych. W przypadku opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym, zasiłek wychowawczy można pobierać przez maksimum 72 miesiące kalendarzowe.

W przypadku równoczesnego korzystania z urlopu wychowawczego przez oboje rodziców lub opiekunów prawnych dziecka przysługuje jeden dodatek.

Zasiłek wychowawczy nie przysługuje rodzicowi który bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego pracował krócej niż 6 miesięcy, albo podczas urlopu wychowawczego pracuje zarobkowo w sposób uniemożliwiający sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem. Zasiłek nie przysługuje też osobom, które w czasie urlopu wychowawczego korzystają z zasiłku macierzyńskiego oraz rodzicom dzieci umieszczonych w placówkach, w których korzystają z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu (za wyjątkiem np. pobytu dziecka w szpitalu).
Przeczytaj także: Zasiłek wychowawczy 2014 Zasiłek wychowawczy 2014

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: