eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaSłownik pojęć rynku pracy › Wartościowanie pracy (kwalifikowanie pracy)

Wartościowanie pracy (kwalifikowanie pracy)

Przeczytaj także: Wynagrodzenia osób z różnym wykształceniem

Proces polegający na wartościowaniu stanowisk w ramach danej organizacji lub na określonym rynku pracy, mający na celu ustalenie hierarchii stanowisk, wzajemnych zależności między nimi, a w konsekwencji – wysokości płac zasadniczych odpowiadających wartości poszczególnych posad (zawartych w tabeli płac). Co ważne – praca o tej samej wartości powinna być tak samo wynagradzana.

Wśród kryteriów syntetycznych, służących do mierzenia trudności pracy (która stanowi wyznacznik podczas analizy stanowisk) za Zbigniewem Martyniakiem wymienić można:
  • wiedzę i doświadczenie zawodowe
  • wymagania psychofizyczne i umysłowe
  • odpowiedzialność (za osoby, przebieg pracy, środki finansowe lub rzeczowe)
  • fizyczne i chemiczne warunki środowiska pracy

Do wartościowania pracy wykorzystywane są metody sumaryczne i analityczne. Te pierwsze polegają na ocenie pracy według uznania – popartego wiedzą i doświadczeniem – osoby oceniającej. Do tych metod zaliczamy metodę sumaryczno-porównawczą (komisja ocenia stanowiska wg przyjętych kryteriów) oraz metodę porównywania parami (ocenia się stanowiska wykorzystując w tym celu tabelę krzyżową i porównując je każde z każdym).

Metody analityczne posługują się ściśle określonymi kryteriami, dzięki czemu są z jednej strony bardziej obiektywne i dokładne, z drugiej – znacznie bardziej czasochłonne.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: