eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Wynagrodzenia w 2013 roku: w których regionach najwyższe?

Wynagrodzenia w 2013 roku: w których regionach najwyższe?

2014-12-01 14:19

Wynagrodzenia w 2013 roku: w których regionach najwyższe?

Najwyższe wynagrodzenia otrzymywali zatrudnieni w województwie mazowieckim © adam88xx - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Rok 2013 nie przyniósł zbyt wiele zmian w kwestii rozkładu wynagrodzeń w poszczególnych regionach Polski - w dalszym ciągu przoduje mazowieckie, zaś zarobki w województwach wschodnich lokują się na końcu płacowej listy.

Przeczytaj także: Wynagrodzenia osób z różnym wykształceniem

Wynagrodzenia w województwach w 2013 roku


Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, w 2013 roku, podobnie jak w latach poprzednich, zdecydowanie najwyższe wynagrodzenia otrzymywali zatrudnieni w województwie mazowieckim. Mediana wynagrodzeń wyniosła tam 5 400 PLN. Na dalszych miejscach uplasowały się województwa: dolnośląskie, pomorskie i wielkopolskie. Najniższe płace otrzymywali zatrudnieni w województwie warmińsko-mazurskim - 3 150 PLN, to o 42% mniej od osób pracujących na Mazowszu.

fot. mat. prasowe

Wykres 1. Wynagrodzenia całkowite brutto w województwach w 2013 roku (w PLN)

Zdecydowanie najwyższe wynagrodzenia otrzymywali zatrudnieni w województwie mazowieckim. Najniższe płace otrzymywali zatrudnieni w województwie warmińsko-mazurskim - 3 150 PLN, to o 42% mniej od osób pracujących na Mazowszu.


Wynagrodzenia w miejscowościach o różnej wielkości


W 2013 roku począwszy od miejscowości liczących 75-100 tys. mieszkańców wynagrodzenia rosły wraz ze wzrostem liczby osób w nich zameldowanych. Płace w miastach zamieszkiwanych przez 75-100 tys. osób były o 43% niższe od zarobków w, liczącej ponad 1 mln mieszkańców, Warszawie. W pozostałych miejscowościach, zamieszkałych przez mniej niż 100 tys. osób, przeciętne wynagrodzenia były na zbliżonym poziomie.

fot. mat. prasowe

Wykres 2. Wynagrodzenia całkowite brutto w miejscowościach o różnej wielkości w 2013 roku (w PLN)

Począwszy od miejscowości liczących 75-100 tys. mieszkańców wynagrodzenia rosły wraz ze wzrostem liczby osób w nich zameldowanych. Płace w miastach zamieszkiwanych przez 75-100 tys. osób były o 43% niższe.


Wynagrodzenia osób na różnych szczeblach zatrudnienia w wybranych województwach



Bez względu na szczebel zatrudnienia osoby zatrudnione w województwie mazowieckim otrzymywały najwyższe wynagrodzenia. Pracownicy szeregowi zarabiali przeciętnie 3 000 PLN, specjaliści 5 200 PLN, kierownicy 8 374 PLN, a dyrektorzy 16 500 PLN. Spośród analizowanych województw najniższe wynagrodzenia otrzymywali pracownicy szeregowi, kierownicy i dyrektorzy pracujący na Śląsku. Wśród specjalistów najniżej opłacani byli ci zatrudnieni na Śląsku oraz w Wielkopolsce (po 4 000 PLN).

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Wynagrodzenia całkowite na różnych szczeblach zatrudnienia w wybranych województwach

Osoby zatrudnione w województwie mazowieckim otrzymywały najwyższe wynagrodzenia. Wśród specjalistów najniżej opłacani byli ci zatrudnieni na Śląsku oraz w Wielkopolsce.


 

1 2

następna

oprac. : Kinga Tapa / wynagrodzenia.pl wynagrodzenia.pl

Mazowsze najszczęśliwsze

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: