eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Ile zarabia żołnierz?

Ile zarabia żołnierz?

2014-11-11 00:40

Ile zarabia żołnierz?

Ile zarabia żołnierz? © Arkadiusz Komski - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Święto Niepodległości to czas refleksji nad kondycją polskiej armii. Polacy są zdania, że zawodowi wojskowi powinni zarabiać średnio 5 826 PLN - wynika z badań CBOS. W rzeczywistości uposażenie zasadnicze w korpusie oficerów zasadniczych zaczyna się od 4 520 PLN brutto (major), a kończy na poziomie 14 900 PLN brutto (generał na stanowisku Szefa Sztabu Generalnego WP).

Przeczytaj także: Wynagrodzenia osób z różnym wykształceniem

To jednak nie wszystko. Wojskowi, oprócz uposażenia podstawowego dostają wiele dodatków i innych świadczeń pieniężnych. Do tego żołnierze nie są objęci powszechnym systemem ubezpieczeń społecznych, więc od ich wynagrodzeń nie są odprowadzane składki na ZUS. Ile zatem tak naprawdę zarabiają żołnierze?

Wyższy stopień – wyższe wynagrodzenie


Najniższe wynagrodzenie podstawowe otrzymują żołnierze korpusu szeregowych - szeregowi otrzymują 2 500 PLN, a starsi szeregowi o 50 PLN więcej. Wraz z kolejnymi stopniami pensja podstawowa wojskowych rośnie. W korpusie podoficerów zawodowych, żołnierze otrzymują od 2 940 do 3 600 PLN uposażenia zasadniczego. Dopiero w korpusie oficerów zawodowych, wynagrodzenia podstawowe są wyższe niż przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej, które za rok 2013 wyniosło 3 650 PLN brutto. Płace zasadnicze od szarży podporucznika wzwyż zaczynają się od 3 800 PLN. Od generała broni na stanowisku dowódcy korpusu pensje podstawowe przekraczają już 10 tys. PLN. Najwyższe uposażenie zasadnicze otrzymuje Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego – niemal 15 tys. PLN.

fot. Arkadiusz Komski - Fotolia.com

Ile zarabia żołnierz?

Najniższe wynagrodzenie podstawowe otrzymują żołnierze korpusu szeregowych - szeregowi otrzymują 2 500 PLN. Najwyższe uposażenie zasadnicze otrzymuje Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego – niemal 15 tys. PLN.


Zarobki w wojsku - z dodatkami, bez potrąceń na ZUS


Powyżej zaprezentowane dane to jednak tylko uposażenie zasadnicze, które nie uwzględnia dodatkowych składników wynagradzania żołnierzy. Ile więc w rzeczywistości zarabiają wojskowi? Jak wynika z danych GUS-u, przeciętne miesięczne wynagrodzenie żołnierzy zawodowych w 2013 roku wynosiło 4 247 PLN brutto. To o 128 PLN więcej niż w 2012 roku i aż 1 018 PLN więcej niż w 2005 roku. Co nie jest zaskoczeniem, najmniej zarabiali szeregowi, a najwięcej generałowie. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie tych pierwszych wynosiło 3 154 PLN, a tych drugich 14 294 PLN brutto.

Różnica w przeciętnych zarobkach najwyższych i najniższych stopniem żołnierzy wynosiła zatem 11 140 PLN. Co więcej, we wszystkich korpusach przeciętne wynagrodzenie rosło na przestrzeni ostatnich lat. Należy również pamiętać, że żołnierze nie są objęci powszechnym ubezpieczeniem społecznym. Oznacza to, że od ich wynagrodzeń nie są odprowadzane składki emerytalne, rentowe i chorobowe. Żołnierze znajdują się więc w korzystniejszej sytuacji niż inni pracownicy, gdyż ich wynagrodzenie „na rękę” jest wyższe, niż w sytuacji gdyby te składki były opłacane. Dla przykładu, zakładając, że żołnierz zarabia 4 247 PLN brutto, „do ręki” dostanie 3 496 PLN. Natomiast w przypadku zwyczajnego pracownika objętego powszechnym ubezpieczeniem społecznym, którego wynagrodzenie brutto wynosi tyle samo, co wspomnianego w przykładzie żołnierza, pensja netto będzie wynosiła 3 025 PLN, czyli 470 PLN mniej niż wojskowego.

fot. mat. prasowe

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Wojsku Polskim

Zarobki pracowników cywilnych Wojska Polskiego są znacznie niższe niż w przypadku pracowników mundurowych.


Inaczej sprawa wygląda w przypadku pracowników cywilnych wojska, wśród których przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wynosiło w 2013 roku 3 299 PLN. Z ich wynagrodzenia potrąca się później zarówno zaliczkę na podatek dochodowy, jak i składki na ubezpieczenia społeczne.

Sprawdź, ile powinieneś zarabiać! Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi. .

Marta Kowalówka

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

 • Konto usunięte / 2014-11-12 11:14:25

  Od wynagrodzeń nie są odprowadzane składki??? Kto pisze takie brednie!
  Zajrzyjcie sobie na stronę ZUSu http://www.zus.pl/default.asp?p=3&id=138

  "PŁATNICY SKŁADEK NA UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE
  Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych płatnikami składek na ubezpieczenia społeczne są:

  # jednostka organizacyjna podległa Ministrowi Obrony Narodowej - w stosunku do żołnierzy niezawodowych pełniących czynną służbę wojskową, z wyłączeniem żołnierzy pełniących służbę kandydacką,

  #podmiot, w którym pełniona jest służba - w odniesieniu do żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy oddelegowanych do pełnienia w nim służby, jeżeli podmiot ten wypłaca im uposażenie," odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: