eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Ile zarabia operator koparki?

Ile zarabia operator koparki?

2014-01-31 01:07

Ile zarabia operator koparki?

Operator koparki © Daniel Ernst - Fotolia.com

Widzimy ich dość często podczas pracy przy budowie dróg, budynków czy elementów infrastruktury wodociągowej, kanalizacyjnej czy telekomunikacyjnej. Obsługują maszyny od miniaturowych po duże i ciężkie – koparki. Ile zarabiają operatorzy koparek?

Przeczytaj także: Ile zarabia ratownik medyczny?

Operatorem koparki można zostać dopiero po ukończeniu odpowiedniego kursu i zdanie egzaminu. Jak stanowi rozporządzenie ministra gospodarki z dnia 20 września 2001 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas
eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych, maszyny robocze, w tym również koparki, mogą być obsługiwane wyłącznie przez osoby, które ukończyły szkolenie i uzyskały pozytywny wynik sprawdzianu przeprowadzonego przez komisję powołaną przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie.

Na kurs dla operatorów koparek mogą być przyjęte osoby które mają wykształcenie przynajmniej podstawowe, ukończyły 18 lat i nie mają przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy operatora maszyn (niezbędne jest odpowiednie zaświadczenie lekarskie).

Szkolenie operatorów koparek obejmuje część teoretyczną oraz praktyczną. Część teoretyczna obejmuje zagadnienia z zakresu dokumentacji technicznej maszyn roboczych, bezpieczeństwa i higieny pracy przy eksploatacji maszyn roboczych, technologii wykonywania robót ziemnych, użytkowania i obsługi maszyn roboczych. Część praktyczna kursu szkolenia obejmuje naukę eksploatacji maszyn roboczych w różnych warunkach terenowych i technologicznych (listę ośrodków mających uprawnienia do szkolenia operatorów koparek można znaleźć na stronie Centrum Koordynacji Szkolenia Operatorów Maszyn prowadzonego prze wspomniany Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego).

Po odbytym kursie chętny do wykonywania zawodu operatora koparki musi zdać egzamin. Organizatorem egzaminu jest ośrodek szkolenia, który ma m.in. zapewnić maszyny i poligon do przeprowadzenia egzaminu praktycznego, zapewnić obecności przy egzaminie praktycznym instruktorów dla każdej z maszyn, przygotować listy kandydatów zgłoszonych do egzaminu praktycznego oraz wnioski kandydatów o przeprowadzenie sprawdzianu. Osoby przystępujące do egzaminu praktycznego muszą być mieć odpowiednie ubrania robocze oraz wymagany sprzęt ochrony osobistej.

Egzamin składa się z dwóch części: egzaminu praktycznego i egzaminu teoretycznego. Egzamin praktyczny jest zdawany jako pierwszy i jego pozytywny wynik jest warunkiem dopuszczenia do egzaminu teoretycznego.

Uprawnienia dla operatorów różnicują się w zależności od rodzaju i wielkości maszyny. W przypadku koparek jednonaczyniowych klasa III obejmuje koparki o pojemności naczynia do 0,8 m. sześc., klasa II do 1,5 m. sześc., klasa I - wszystkie typy. W koparkoładowarkach i koparkospycharkach nie ma podziału na klasy - zdany egzamin upoważnia do pracy na wszystkich typach. Z kolei w przypadku ładowarek jednonaczyniowych III klasa obejmuje maszyny o pojemności naczynia do 2,5 m. sześc., II klasa - do 5 m. sześc., I klasa - wszystkie typy.

fot. Daniel Ernst - Fotolia.com

Operator koparki

Aby pracować jako operator koparki trzeba zdać egzamin i uzyskać uprawnienia w odpowiedniej klasie urządzenia


Oczywiście operatorów koparek dotyczy również obowiązek posiadania prawa jazdy odpowiedniej kategorii (kat. L czyli na maszyny wolnobieżne i/lub H – na pojazdy gąsienicowe – jeśli koparka jest na podwoziu gąsienicowym).

Zarobki

Operatorzy koparek należą do pracowników wykwalifikowanych. Ich zarobki zależą między innymi od posiadanych kwalifikacji czy pracodawcy. W wielu przypadkach jest to zajęcie sezonowe (ze względu na specyfikę działania sektora budowlanego, w którym to sektorze operatorzy koparek najczęściej pracują), ale wielu operatorów i ładowarek ma pracę na stałe (kopalnie, składy, zakłady przetwarzania kruszyw, utylizacja odpadów). Ile więc zarabia operator kop-arki? Wykonując pracę jako pracownik można liczyć na stawki godzinowe netto na poziomie 10 – 30 złotych. W przypadku pracy na własny rachunek, operator – i najczęściej jednocześnie właściciel maszyny – za godzinę pracy inkasuje od ok. 50 złotych do ok. 400 (w zależności od wielkości koparki i trudności pracy). Oczywiście nie oznacza to zarobków „na czysto” w tej wysokości, bowiem z tych środków musi opłacić wszystkie koszty działalności (składki, podatki, ubezpieczenia, koszt zakupu maszyny, koszt paliwa, przeglądów, remontów).

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Zarobki, zarobki

    wagaciezka.biz / 2014-05-11 20:14:15

    Komentarz edytowany 2 razy (ostatnio 2014-05-11 20:15:22)

    Stawki mogą wydawać się atrakcyjne, ale dotyczą one tylko doświadczonych operatorów. A aby takim zostać trzeba oczywiście swoje przepracować.

    Pozdrawiam
    http://wagaciezka.biz
    odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: