eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › Programista jest wśród nas. Sprawdź, czy możesz to być ty

Programista jest wśród nas. Sprawdź, czy możesz to być ty

2017-02-13 10:54

Programista jest wśród nas. Sprawdź, czy możesz to być ty

Programowanie © fot. mat. prasowe

Wielu z nas wydaje się, że programista to profesja dla wybranej grupy osób, która na informatyce i kwestiach z nią związanych zjadła zęby. Tymczasem okazuje się, że na zdobycie tego zawodu szanse ma całkiem szerokie grono uczestników rynku pracy - od kobiet, przez nauczycieli, po osoby zawiedzione studiami i dotychczasową pracą.
Pracownicy IT potrzebni są nie od dziś. Z opracowanego przez Komisję Europejską raportu „E-skills for job in Europe” wynika, że tylko na rynku europejskim brakuje ich już około 0,5 mln. Programista, nie dość, że jest potrzebny, to jeszcze całkiem nieźle wynagradzany. I to właśnie są te czynniki, które powodują, że w ostatnim czasie zainteresowanie pracą w tej profesji znacznie wzrosło.

Czy programista musi posiadać specjalne kwalifikacje? Czy też kariera w tym zawodzie jest na wyciągnięcie niemal każdej ręki? Kodilla.com przedstawia 6 całkiem nieoczywistych grup zawodowych, które z powodzeniem mogą się przekwalifikować i rozpocząć karierę w branży IT.

6. Osoby niezadowolone z edukacji lub rozczarowane pracą


Badania prowadzone przez Instytut Badań Edukacyjnych („Uwarunkowania decyzji edukacyjnych”) dowodzą, że brak satysfakcji z poziomu posiadanego wykształcenia jest problemem co czwartego Polaka. Nie jest to jednak nic szokującego. Wybranie w młodym wieku właściwego kierunku kształcenia, który w perspektywie kolejnych lat jest w stanie zagwarantować nam stałe, dobrze płatne wynagrodzenie, nie należy do spraw najprostszych.

Przydatne linki:
Oferty pracy


Na szczęście niezadowolenie z przebiegu czy efektu edukacji nie oznacza końca świata, tak samo jak samo podjęcie niesatysfakcjonującej pracy. Z obserwacji wynika, że coraz więcej osób, także nietechnicznych, decyduje się na przebranżowienie w perspektywicznym kierunku, by poprawić własną sytuację materialną i zdobyć satysfakcjonującą pracę. Taką szansą jest m.in. zawód junior front-end developera, którego można wyuczyć się w ciągu kilku miesięcy, bez potrzeby powrotu na kilkuletnie studia informatyczne:
- Wśród kursantów chcących zdobyć wiedzę programistyczną, potrzebną do pracy w zawodzie front-end developera, są nie tylko osoby techniczne, ale również np. nauczyciel, studentka zootechniki, operator dźwigu, pośredniczka nieruchomości czy urzędniczka. Wszystkie te osoby mają czy miały swoje powody, aby się przebranżowić. Najczęściej było to niezadowolenie z systemu edukacji oraz brak satysfakcji z obecnej pracy - komentuje Maciej Oleksy, prezes zarządu szkoły programowania online Kodilla.com.


5. Nauczyciele


Wraz z likwidacją gimnazjów pracę straci ok. 37 tys. nauczycieli szkół gimnazjalnych i 8 tys. nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, jak oszacował Związek Nauczycielstwa Polskiego. Nic w tym dziwnego, że wielu nauczycieli już teraz szuka alternatyw, doszkalając się i nabywając nowe umiejętności, pozwalające pozostać konkurencyjnym na rynku pracy.

Ta sytuacja nie musi być beznadziejna, a nawet ci, którzy myślą o całkowitym przekwalifikowaniu się, mogą dużo zyskać. Szczególnie nauczyciele informatyki, którzy znają podstawy programowania mogą przejść tzw. bootcamp programistyczny (np. z języka JavaScript) i z powodzeniem szukać pracy jako początkujący programista lub specjalista JavaScriptu.

Dla nauczycieli przekonującym argumentem do przekwalifikowania się może też być prognozowany wzrost zarobków, który wynosi już kilkadziesiąt procent na początku kariery i nawet 200% po pięciu latach pracy w IT. Zwróćmy bowiem uwagę, że średnie wynagrodzenie nauczyciela w Polsce to ok. 3,2 tys. zł, a front-end webdevelopera to 5,2 tys. zł (dane wynagrodzenia.pl). Co więcej, programista może liczyć na znaczne podwyżki wraz z rosnącym doświadczeniem. Po pięciu latach pracy, 80% z nich zarabia powyżej 10 tys. zł miesięcznie (dane agencji doradztwa personalnego Experis). Nauczyciel z 5-letnim stażem niestety nie może liczyć na tak wysoki wzrost wynagrodzenia.

4. Rodzice na urlopach wychowawczych


Rodzicom przysługuje dodatkowe 26 tygodni płatnej opieki nad dzieckiem i 3 lata urlopu wychowawczego. To dobry czas na rozwój kariery, tak samo dla ambitnej mamy, jak i taty (z urlopu rodzicielskiego korzysta średnio już co trzeci ojciec).

Wychowywanie dziecka zmienia perspektywy na przyszłość i bardzo często jest powodem zdecydowania się na obranie innej ścieżki kariery zawodowej. Często osoby po urlopie wychowawczym nie mogą odnaleźć się w pracy na etacie, szukają stanowisk dobrze płatnych, częściowo zdalnych, dających poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Czas opieki nad dzieckiem może więc być doskonałą okazją do skorzystania ze szkoleń, kursów czy bootcampów internetowych. Nabyte w ten sposób umiejętności można wykorzystać do “nowego startu” w życiu zawodowym i znalezienia pracy jako specjalista IT.

3. Osoby po 30-stce


Każdy wiek jest dobry na zmianę swojego życia, nieważne, czy ma się 20 lat czy ponad 40. Młodzi ludzie są chętnie widziani w zespołach, ale nie może w nich zabraknąć również osób z doświadczeniem życiowym. Praca programisty wymaga w końcu cierpliwości, odpowiedzialności i sumienności, a to cechy nabywane wraz z wiekiem.

W branży IT doceniane są przede wszystkim osoby stabilne, które nie zmieniają pracy co 3 miesiące. Z powodu ogromnego zapotrzebowania na programistów, pracodawcy chętnie inwestują w edukację pracowników i liczą na dłuższą współpracę. Dlatego opłaca im się zatrudniać rozsądne i dobrze zapowiadające się osoby, które chętnie będą rozwijać swoje umiejętności.

Osoby po 30-stce mają również nieocenioną zaletę - świadomość swojej wiedzy. Niestety na porządku dziennym są sytuacje, w których absolwent studiów bez doświadczenia żąda pensji w wysokości 10 tys. zł na start. Po raz kolejny sprawdza się doświadczenie życiowe i obiektywna ocena własnej osoby. Wystarczy chęć nauki, trochę czasu i determinacji. Wiek 30+ może tutaj wręcz działać na korzyść.

2. Osoby z małych miejscowości


Wielkość miejsca zamieszkania nie ma żadnego znaczenia w przypadku niektórych zawodów. Zapotrzebowanie na programistów na całym świecie rośnie tak szybko, że wiele firm decyduje się zatrudniać pracowników całkowicie lub częściowo zdalnie. Praca z domu za duże pieniądze dla niektórych może wydawać się utopią, jednak fakty mówią same za siebie.

W 2016 roku amerykańska firma Crossover poszukiwała w Polsce tysiąca specjalistów IT, oferując im jednocześnie stawkę do 60 tys. dolarów rocznie (20 tys. zł miesięcznie) w zależności od doświadczenia. Wszyscy przyjęci pracownicy mogli pracować zdalnie, co umożliwiło podjęcie pracy również osobom z małych miejscowości, które nie chciały się przeprowadzać.

Stawki wynagrodzeń nie zależą od lokalizacji pracownika, a od jego talentu i umiejętności. Czyli jest o co walczyć! Tym bardziej, że nauki programowania również można podjąć się 100% online.

fot. mat. prasowe

Programowanie

Jako programiści poradzić powinni sobie m.in. nauczyciele.


1. Kobiety


Komisja Europejska wciąż alarmuje, że brakuje kobiet w IT. A kobiety są bardzo dobrymi programistkami! Z natury są cierpliwe, dokładnie i wielozadaniowe. Warto zachęcić płeć piękną do przebranżowienia się, szczególnie gdy mogą podjąć się nauki programowania, np. podczas urlopu wychowawczego.

Wszystkiego, czego potrzeba to kilku godzin w ciągu dnia, motywacji i chęci zmiany zawodu. Kobiety już teraz są bardzo doceniane w branży IT, chociaż programistek jest 10 razy mniej niż programistów. Co ciekawe, tylko 34% kobiet pracujących w tym zawodzie posiada wyższe wykształcenie techniczne (raport Hays.pl “Kobiety w IT”). Pracodawcy przede wszystkim zwracają uwagę na konkretne umiejętności i portfolio, dlatego coraz częściej osoby poszukujące pracy wybierają samokształcenie, a nie wieloletnie studia inżynierskie.

Kobiety wcale nie zarabiają mniej niż mężczyźni. Wysokość wynagrodzenia w dziedzinie IT jest zależna głównie od doświadczenia. 43,1% kobiet pracujących w branży mniej niż rok zarabia do 2,5 tys. zł, z kolei 35,7% kobiet z doświadczeniem w branży do 5 lat zarabia powyżej 10 tys. zł miesięcznie.

Skąd zainteresowanie programowaniem?


W tej chwili najbardziej liczą się umiejętności i fach, a nie tytuły naukowe. Na rynku pracy poszukiwani są programiści praktycznie wszystkich specjalizacji, a największym zainteresowaniem cieszą się specjaliści od Java i JavaScriptu. Choć przekwalifikowanie się zawsze wymaga czasu, determinacji i motywacji, dla osób zdecydowanych nie jest to żaden problem. Tym bardziej, że gra jest warta świeczki!
- Pomimo świadomości tak dużego zapotrzebowania na specjalistów IT, nadal istnieje stereotyp, że programista musi posiadać niezwykłe umiejętności techniczne i dyplom uczelni wyższej. A podstawy nowego zawodu można zdobyć już w kilka tygodni! Między innymi dlatego na przebranżowienie się i rozpoczęcie intensywnej nauki programowania na bootcampie decydują się osoby w różnym wieku i z różnych zawodów, a 75% z nich znajduje pracę lub płatny staż w 3 miesiące po zakończeniu edukacji - podsumowuje Maciej Oleksy.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Praca - moja miłość?

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: