eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Co mogą robić świeżo upieczeni programiści?

Co mogą robić świeżo upieczeni programiści?

2018-01-24 11:24

Co mogą robić świeżo upieczeni programiści?

Programista © fot. mat. prasowe

Wielu z nas programista kojarzy się wyłącznie z umysłem ścisłym, któremu udało się w pocie czoła zdobyć dyplom ukończenia wyższych studiów na uczelni technicznej. Tymczasem jest to tylko i wyłącznie stereotyp. Aby pracować w tym zawodzie, niepotrzebne jest kierunkowe wykształcenie. W wielu przypadkach wystarczy zapał i determinacja. Dostępne na rynku kursy pozwalają poznać podstawy programowania już w kilka miesięcy. Z taką znajomością można rozpocząć poszukiwanie pracy w IT. W zasięgu ręki pojawiają się takie stanowiska jak Junior .NET Developer, Tester Manualny czy Junior Front-end Developer.

Przeczytaj także: 7 cech, które powinien posiadać programista idealny

IT to jedna z branż, w której rynek pracownika zaznacza się najsilniej. Nieustający popyt na programistów oraz poziom oferowanych im zarobków dowodzą, że inwestycja w rozwój zawodowy w branży IT to gra warta świeczki. Dziś na rynku ogólnodostępne są bootcampy programistyczne, których uczestnicy w ciągu kilku miesięcy zdobywają podstawową wiedzę i praktykę w zakresie programowania.
– Ceny takich kursów, w zależności od preferowanego języka czy technologii, wahają się w granicach 5-10 tys. zł – wyjaśnia Piotr Mazur, wiceprezes Software Development Academy. – Biorąc pod uwagę średnie zarobki młodszego specjalisty Javy, czyli 4 930 zł, taki kurs zwróci się już po drugim lub trzecim miesiącu pracy na nowym stanowisku. W SDA w trakcie nauki i po jej zakończeniu przyszli programiści otrzymują wsparcie specjalisty HR, który pomaga zrobić pierwsze kroki w branży IT.

Jakie stanowiska mogą świeżo upieczeni programiści po ukończonych kursach? W zależności od tego, jakie umiejętności zdołali posiąść w trakcie szkoleń, mogą to być np:

Junior .NET Developer


Osoba zajmująca to stanowisko programuje w kilku językach, najczęściej w C#, języku stworzonym dla ekosystemu Microsoftu. Dzięki uniwersalności ma on wiele zastosowań i jest główną alternatywą dla języka Java.

Junior Java Developer


Niezwykle poszukiwaną umiejętnością jest znajomość języka Java, jednego z najbardziej popularnych języków programowania. Na tym stanowisku czeka nas praca z systemami back-endowymi (usługi, service’y), desktopowymi (aplikacje), jak i webowymi (strony internetowe).

Tester Manualny


Osoba wykonująca ten zawód zajmuje się weryfikacją oprogramowania, przeprowadzaniem testów manualnych (np. aplikacji, symulatorów, systemów bezpieczeństwa), wykrywaniem nieprawidłowości i raportowaniem wykrytych błędów.

Junior JavaScript Developer


Stanowisko to określa kogoś, kto głównie pracuje w technologii JavaScript po stronie przeglądarki internetowej. Najczęściej korzysta z danych udostępnianych przez aplikacje back-endowe i prezentuje je na stronach internetowych. W tym celu używa frameworków, bibliotek oraz komunikuje się poprzez API (np. REST). Dodatkowo JavaScript bywa wykorzystywany także po stronie serwera.

Junior Android Developer


Praca w systemie operacyjnym Android to ciągła praca z aplikacjami na urządzenia mobilne, takie jak smartfony czy tablety. Praca ta wiąże się z projektowaniem i wdrażaniem rozwiązań, późniejszą ich obsługą i modernizacją.

Junior Front-end Developer


Front-end Developer przygotowuje lub modernizuje witryny internetowe od strony wizualnej. Osobie na tym stanowisku przyda się znajomość HTML, CSS, języka JavaScript, a także umiejętność badania i obserwowania związana z doświadczeniami użytkownika, jak User Experience (UX) i User Interface (UI).

fot. mat. prasowe

Programista

Zapotrzebowanie na programistów ciągle jest ogromne


Jeśli obecna praca nie dostarcza nam satysfakcji, warto więc rozważyć przekwalifikowanie na branżę IT, która nie wymaga długoletniego wdrażania i gwarantuje dobre zatrudnienie. W zmianie ścieżki kariery pomogą kilkumiesięczne kursy programowania dostępne na rynku.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • strzyga / 2018-01-31 10:23:42

    To prawda, jest sporo pracy w sektorze IT i zarobki są satysfakcjonujące. Wystarczy się rozejrzeć, np. na nofluff i zobaczyć, ile płacą i jakie są warunki. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: