eGospodarka.pl

PracaSłownik stanowisk › Doradca finansowy

Doradca finansowy

Doradca finansowy

Doradca finansowy - zakres obowiązków i opis stanowiska © Gajus - Fotolia.com

Doradca finansowy to profesjonalista, którego celem jest doradzanie klientom w kwestii dysponowania ich majątkiem. Doradca analizuje sytuację klienta i dobiera narzędzia, mające zapewnić mu bezpieczeństwo i płynność finansową. Doradca może być niezależny, a więc niezwiązany z żadną instytucją finansową, jak również zależny, czyli będący częścią takiej organizacji.
Przeważnie pracodawcy zrzeszający doradców finansowych wymagają, aby mieli oni założoną własną działalność gospodarczą. Zawód ten często bywa mylony z zawodem doradcy inwestycyjnego lub pośrednika finansowego – nie są to jednak stanowiska tożsame.

Czym się zajmuje doradca finansowy (Zakres obowiązków):


  • Przeprowadzanie wywiadu z klientami w celu ustalenia celów i oczekiwań dotyczących inwestowania pieniędzy
  • Sporządzenie planu finansowego, w którym znajdą się szczegółowe wytyczne odnośnie narzędzi i sposobów osiągnięcia zamierzonych rezultatów
  • Monitorowanie realizacji zatwierdzonego przez klienta planu finansowego i, w razie potrzeby, jego weryfikacja
  • Przekazywanie merytorycznej wiedzy klientom
  • Informowanie o dostępnych na rynku produktach finansowych, jednak bez sugerowania produktów konkretnej instytucji – klient sam powinien wybrać spośród dostępnych ofert, aby nauczył się pewnej samodzielności w podejmowaniu decyzji finansowych

Wymagania


Aby zostać doradcą finansowym, nie trzeba mieć kierunkowego wykształcenia – liczy się przede wszystkim wiedza z zakresu produktów finansowych i rozeznanie w bieżącej sytuacji rynkowej. Poświadczenie nabytej wiedzy odpowiednimi certyfikatami lub ukończonymi studiami z zakresu finansów jest jednak niewątpliwym atutem, który może zaważyć o wyborze przez potencjalnego klienta.

Jest to zawód związany z ciągłym kontaktem z ludźmi i szukaniem porozumienia w ważnych dla nich kwestiach, dlatego doradca finansowy powinien być osobą komunikatywną, obiektywną, odpowiedzialną, cierpliwą i odporną na stres. Ważne są również takie cechy jak dobra organizacja pracy, samodzielność w działaniu, zaradność i zaangażowanie.

Kwalifikacje i wymagania niezbędne do wykonywania zawodu doradcy finansowego określa zatwierdzony 15 października 2013 roku Krajowy Standard Kompetencji Zawodowych dla zawodu 241202 Doradca Finansowy.

Zarobki


Rozpiętość zarobków doradców finansowych jest bardzo duża – osoba wykonująca ten zawód może zarobić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Dostępne oferty pracy:

Więcej na ten temat: doradca finansowy

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: