eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › 5 najważniejszych cech dobrego doradcy finansowego

5 najważniejszych cech dobrego doradcy finansowego

2017-10-08 00:35

5 najważniejszych cech dobrego doradcy finansowego

Doradca finansowy © fot. mat. prasowe

Dobry doradca finansowy. Czyli właściwie kto? Jakie umiejętności i kompetencje powinien posiadać człowiek, który doradza innym w podejmowaniu, często kluczowych dla budżetu domowego czy firmowego, decyzji finansowych? Jakie wymagania wobec doradców mają zatrudniający? Jakie cechy liczą się na rynku najbardziej?

Przeczytaj także: Doradca finansowy - to warto o nim wiedzieć

Przeglądając portale z ogłoszeniami o pracę, trudno nie zauważyć, jak wiele ofert kierowanych jest do pracowników z sektora finansowego. Szczególnie wyraźnie zarysowuje się popyt na doradców finansowych - kwartalnie pojawia się dla nich nawet 15 tys. propozycji zatrudnienia. Doradca finansowy może funkcjonować w sposób niezależny, ale może być również związany z agencją pośrednictwa finansowego. Niezależnie jednak od tego, w jaki sposób świadczy swoje usługi, cel jego pracy jest właściwie jeden - pomoc klientom w dobraniu jak najbardziej dla nich odpowiednich produktów finansowych.

Oto 5 kluczowych umiejętności, którymi powinien legitymować się dobry doradca finansowy.

1. Wiedza na temat finansów


Klienci mogą dzisiaj wybierać spośród wielu ofert bankowych dostępnych na rynku. Doradca finansowy potrafi udzielić klientowi informacji o zdolności kredytowej, czy dopasować najlepszą ofertę kredytu gotówkowego. Zawód doradcy finansowego, poza sprzedażą kredytów hipotecznych, nie jest regulowany przez posiadanie kierunkowego wykształcenia, certyfikowanej wiedzy, kursy, czy szkolenia. Jednak profesjonalna obsługa w tym zakresie nie obędzie się bez bieżącej wiedzy na temat rynku kapitałowego.

2. Umiejętności sprzedażowe


Równie ważne są umiejętności sprzedażowe kandydata. W pracy doradcy finansowego ważna jest znajomość technik sprzedaży produktów i pozyskiwania klientów.
– Doradcy, z którymi współpracujemy mogą liczyć na pełne wsparcie. Przygotowujemy ich do sprawnego operowania produktami banków, dedykowanymi dla klienta indywidualnego czy klienta firmowego. Organizujemy szkolenia sprzedażowe i produktowe, podczas których dzielimy się naszą wiedzą, popartą wieloletnim doświadczeniem w branży. Co ważne, pomagamy też w formalnościach związanych z wpisem na listę KNF, wymaganych zarówno przez nową ustawę o kredycie hipotecznym, jak i ustawę o kredycie konsumenckim – mówi Ryszard Korzonek, Prezes Zarządu Fintegra, integratora bankowego.

3. Zdolności komunikacyjne


Zadaniem doradcy finansowego jest między innymi badanie potrzeb klienta i budowanie jego planu finansowego. W związku z tym powinien być przede wszystkim godny zaufania, odpowiedzialny i zaangażowany w wykonywane obowiązki. Tylko takie podejście zapewni mu sukces zawodowy. Aby to wdrożyć, ważna jest w tej pracy łatwość w nawiązywaniu kontaktów, wysoka kultura osobista, a nawet empatia.

fot. mat. prasowe

Doradca finansowy

Zadaniem doradcy finansowego jest między innymi badanie potrzeb klienta i budowanie jego planu finansowego.


4. Umiejętności negocjacyjne


Z komunikatywnością powiązane są także predyspozycje negocjacyjne. W przypadku tej kompetencji nacisk kładziony jest jednak nie tylko na sprawnym przekonywaniu do swoich racji i wywierania wpływu, ale też znajdowania kompromisów czy poszukiwania optymalnych rozwiązań, elastyczności w działaniu oraz w prowadzeniu rozmów.
– Startując w biznesie pośrednictwa finansowego trzeba się przygotować m.in. na negocjacje współpracy z poszczególnymi bankami. Inaczej jest w przypadku współpracy z integratorem bankowym, który na starcie zapewnia wypracowane już z bankami prowizje oraz kontakty biznesowe. Pomoc doświadczonego i wypróbowanego integratora pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze – tłumaczy Piotr Tabor, Dyrektor Zarządzający FinUp.

5. Motywacja do rozwoju


Inicjatywa i motywacja do rozwoju to kolejne cechy pożądane przez pracodawców u doradców finansowych. Formy zatrudnienia doradców są różnorodne, jednak w większości firm są wynagradzani przynajmniej częściowo w formie prowizji za wartość sprzedaży. Im bardziej aktywny doradca, tym otrzyma większe wynagrodzenie. Dlatego największe sukcesy i satysfakcję z wykonywanego zawodu osiągną osoby o silnej motywacji i zaangażowaniu w wykonywane obowiązki. Tacy pracownicy są także cenieni i poszukiwani przez pracodawców.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: