eGospodarka.pl

PracaSłownik stanowisk › Dekorator wnętrz

Dekorator wnętrz

Dekorator wnętrz

Dekorator wnętrz - zakres obowiązków i opis stanowiska © Andres Rodriguez - Fotolia.com

Osoba na tym stanowisku tworzy aranżacje wnętrz zgodnie z życzeniem klienta. Jest to zawód artystyczny, wymagający szczególnego zmysłu estetycznego. Dekorator po rozmowie z klientem, zapoznaniu się z jego potrzebami i oczekiwaniami, tworzy projekt wyposażenia danego pomieszczenia zgodnie z jego przeznaczeniem. Może on obejmować wiele elementów – meble, kolory ścian, dywany, elementy ozdobne itd.
Wnętrze powinno zostać tak urządzone, aby najlepiej oddawało charakter danego miejsca – sklepu, hotelu, firmy, mieszkania itd. Główną wytyczną jest z reguły funkcjonalność, osoby korzystające z pomieszczenia muszą czuć się w nim komfortowo, czasami też chodzi o udekorowanie wnętrza na jakąś szczególną okazję (np. centra handlowe w okresie Bożego Narodzenia) – wówczas dekorator musi sprawić, aby klienci poczuli odpowiednią atmosferę. Dekorator ma nienormowany czas pracy.

Czym się zajmuje dekorator wnętrz (Zakres obowiązków):


  • Rozmowa z klientem, mająca na celu ustalenie jego potrzeb i oczekiwań
  • Zapoznanie się z danym miejscem, sporządzenie projektu jego wyposażenia i wstępnego kosztorysu
  • Przedstawienie projektu klientowi, naniesienie poprawek przy uwzględnieniu jego sugestii
  • Realizacja projektu przy współpracy z fachowcami
  • Pomoc w zdobywaniu potrzebnych materiałów
  • Śledzenie i analiza bieżących trendów

Wymagania


Dekoratorzy wnętrz powinni posiadać wykształcenie wyższe zdobyte na uczelni artystycznej. Większość dekoratorów preferuje założyć własną działalność – muszą wówczas zadbać o odpowiedni marketing w celu pozyskania klientów. Dekorator musi nieustannie śledzić trendy rynkowe, poszerzać swoją wiedzę, obserwować otoczenie i szukać w nim inspiracji.

Kluczowe dla zawodu dekoratora są: wyobraźnia przestrzenna, zmysł estetyczny, kreatywność, zdolności negocjacyjne (przydatne zwłaszcza w kontakcie z trudniejszymi klientami).

Zarobki


Zarobki dekoratora wnętrz zależą od ilości zleceń i mogą się mocno różnić w poszczególnych miesiącach. Cennik usług również ustalany jest indywidualnie, choć można przyjąć, że za godzinną poradę należy zapłacić ok. 60 zł. Cena ta mocno wzrasta, jeżeli oczekujemy, że dekorator będzie nam towarzyszył w zakupach i pomoże w doborze materiałów.
Więcej na ten temat: dekorator wnętrz

Dostępne oferty pracy:

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: