eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Poszukiwanie pracy: jaką branżę wybrać?

Poszukiwanie pracy: jaką branżę wybrać?

2011-01-07 12:53

Decyzja o wybraniu branży dla siebie jest tak naprawdę decyzją wtórną. Oczywiście pierwszą decyzja, jaką masz przed sobą to wybór tego, co chcesz w życiu robić, co jest twoją pasją lub chociaż co wzbudza w tobie większą ciekawość. Dopiero po doprecyzowaniu kierunku swojego zainteresowania możemy zacząć organizować wszystko wokół tego, aby zarabiać na tym pieniądze. Można zacząć od poszukania branży, która umożliwi jak największy kontakt z twoja pasją.

Przeczytaj także: 11 symptomów, że czas na zmianę pracy

Przy wyborze branży warto też wziąć pod uwagę czynniki ekonomiczne. Tzn. jeśli już wybierzesz branżę, która cię interesuje sprawdź, w jakim stopniu jest to branża, w której jest szansa się rozwijać. Największe szanse zbudowania swojej kariery zawodowej dają branże, które są na etapie silnego rozwoju. Są one niestety obarczone zdecydowanie większym ryzykiem i niestabilnością, ale zarazem są w nich największe możliwości.

Żyjemy we wspaniałym okresie. Jest to czas, w którym bardzo duży nacisk kładzie się na emocje. Nie tylko w trakcie kontaktów prywatnych, ale i w życiu zawodowym. Czas, w którym są nieograniczone możliwości dla osób działających i chcących realizować jednocześnie swoją pasję i zainteresowania. Kiedy w pracy mamy do czynienia z tym, co jest naszym zainteresowaniem, niesie ona ze sobą olbrzymi ładunek pozytywnej energii a efekty tej pracy są zaskakujące.

Dla przykładu ktoś, dla kogo pasją jest motoryzacja będzie miał znacznie lepsze wyniki sprzedaży niż osoba, która sprzedaje samochody dla pieniędzy. Co więcej osoba, która interesuje się motoryzacją, będzie znacznie łatwiej rozpoznawać potrzeby i emocje, jakimi kierują się kupujący. Stanie się dla nich partnerem, który potrafi zrozumieć, dlaczego potrzebują samochód i potrafi wyjaśnić, dlaczego właśnie model, jaki proponuje sprzedawca jest dla nich najwłaściwszym wyborem.

Olbrzymie znaczenie przy wyborze branży, w jakiej chcemy pracować ma nasz osobisty stosunek do tego czy w tej branży będziemy mogli robić coś, co jest tożsame z naszymi zainteresowaniami. Ten stosunek niesie ze sobą ładunek energii, odczuwalny przez otoczenie. Nie tylko przez klientów, ale również przez naszych przełożonych i pracodawców. Ci drudzy określają to potocznie, że ktoś „wkłada serce” w to, co robi i czym się zajmuję. Tym „sercem” jest nie tylko uwidocznione zaangażowanie, ale również stosunek emocjonalny do tego, co robimy, z czym mamy do czynienia i czy dzięki naszej pracy realizujemy swoje zainteresowania i pasje.

Duża cześć osób wybiera branże, w której chce pracować kierując się czysto ekonomicznymi pobudkami zostawiając na boku to, co jest dla nich ważne. Bywa, że z czasem udaje im się osiągać jakieś sukcesy i są szczęśliwi z powodu tego, co robią. Przykładem może być osoba wybierająca zawód prawnika, lekarza, które od lat kojarzą się ze stabilnością zatrudnienia, dobrymi wynagrodzeniami i wyższym statusem społecznym. Ale najlepsi prawnicy i lekarze to ci, którzy wkładają „serce” w to, co robią, dla których praca, jaką wykonują jest powołaniem. Do nich właśnie lgną klienci i pacjenci w największym stopniu, wyczuwając ich stosunek do tego, co robią. To jest właśnie potwierdzeniem tego, jak ważne jest robienie tego, co jest dla ciebie ważne, co sprawia ci przyjemności i w co jesteś w stanie włożyć „serce”.

Osoby, które wybierając branże dla swojej kariery zawodowej nie kierują się swoimi zainteresowaniami prędzej czy później zaczynają się zastanawiać czy to, co robią daje im satysfakcję. Najczęściej dzieje się tak, kiedy po kilku lub kilkunastu latach działania i wspinaniu się po szczeblach kariery okazuje się, że to, co robimy mimo statusu społecznego i pieniędzy nie sprawia nam radości. Tracimy sens działania i zaczynamy poszukiwać nowej pracy, nowej branży. Zdarza się, że zaczyna nam się nie układać w pracy, spada nasza efektywność.

Bywa, że jesteśmy zmuszeni do zmiany pracy. Wtedy właśnie bardzo często taka osoba zaczyna zastanawiać się nad tym, co jest dla niej ważne i w jakiej branży mogłaby teraz działać. Mniejszym problemem jest, kiedy taka osoba mimo zaangażowania zawodowego w czymś innym, nie porzuciła zupełnie swojej pasji, hobby, zainteresowań. Dzięki temu może okazać się, że jest w bardzo komfortowej sytuacji. Gdyż ma już doświadczenie zawodowe i swoją pasję. Wystarczy tylko zastanowić się jak je połączyć i wykorzystać to, co umiemy, aby teraz realizując swoją pasję mieć z tego pieniądze.

„Nieważne, na jakim etapie życia jesteś, zawsze możesz rozpocząć na nowo swoją karierę zawodową w kierunku tego, co kochasz, czym się interesujesz i co jest twoją pasją.”

oprac. : Łukasz Gajewski / LOOKUS.pl LOOKUS.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: