eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Praca dla absolwenta: jak jej szukać?

Praca dla absolwenta: jak jej szukać?

2010-09-12 00:15

Przeczytaj także: Studenci i absolwenci o rynku pracy


7. W trakcie rozmowy bądź sobą

Mimo, że rozmowa kwalifikacyjna to pewien rodzaj relacji handlowej (my sprzedajemy siebie a pracodawca swoją firmę), warto pamiętać o szczerości i naturalności. Jeżeli na rozmowie zbytnio skoncentrujemy się na autoprezentacji, za bardzo „podkoloryzujemy” pewne fakty, to potem możemy tego pożałować. Pracodawca, podejmując decyzję o złożeniu oferty pracy, opiera się na wielu informacjach, jednak to rozmowa kwalifikacyjna jest decydująca. Jeżeli wyczuje w jej trakcie, że kandydat nie jest szczery, ani uczciwy to prawdopodobnie nie będzie chciał współpracować z taką osobą i zaproponuje ten wakat innemu kandydatowi.

8. Rozmowa kwalifikacyjna służy także Tobie by zdobyć informacje o pracodawcy i przyszłej pracy

W ramach przygotowań do rozmowy warto zastanowić się także nad pytaniami, które chcesz zadać pracodawcy. Należy pamiętać, że to pracodawca jest najlepszym źródłem informacji o tym, jak będzie wyglądać oferowana praca. Warto więc „wycisnąć” tyle wiadomości, ile się tylko da. Co więcej, sensowne pytania również będą przemawiać na korzyść kandydata. Pokażą, że jest przygotowany do rozmowy oraz poważnie traktuje ofertę, na którą aplikuje.

9. Ceń swoją pracę – ale w granicach rozsądku

Sprawa wynagrodzenia zawsze budzi spore emocje. No cóż, w końcu to pieniądze są jednym z głównych powodów, dla których pracujemy. Jeżeli przygotowania do rozmowy były przeprowadzone rzetelnie, to możemy już mieć orientacyjną wiedzę, jakie jest rynkowe wynagrodzenie na danym stanowisku. Fora internetowe oraz znajomi są tutaj dobrym źródłem informacji. Warto być przygotowanym na pytanie „ile chciałaby Pani/Pan zarabiać?” Konkretna, rzetelna odpowiedź pokaże pracodawcy, że „praca domowa została odrobiona” i wiemy, ile jest warta praca na tym stanowisku.

Kandydat, który poda zbyt wygórowane oczekiwania może zostać odrzucony, tak samo jak osoba podająca skrajnie niską stawkę wynagrodzenia. Osoba bez większego doświadczenia powinna liczyć się z niższą pensją na początku. Jednakże, często po okresie próbnym może liczyć na podwyżkę. Warto dopytać pracodawcę, co oprócz pensji wchodzi w skład pakietu wynagrodzenia (czasami zestaw benefitów może zachęcić do przyjęcia niższej pensji).

10. Pamiętaj o zasadach dobrego wychowania, kulturze i regule wzajemności

Czasami w krótkim czasie można uczestniczyć w kilku rekrutacjach. Jeżeli w trakcie podejmie się decyzję o przyjęciu jednej oferty, należy powiadomić pozostałe firmy o rezygnacji z udziału w ich procesach. Niedopuszczalne są sytuacje, gdy kandydat nie przychodzi na umówioną rozmowę, a potem nie odbiera telefonów. Nigdy nie wiadomo, gdzie będziemy szukać pracy za 2,3,4 lata. Nie warto palić za sobą mostów. Zawsze postępujmy tak, jak chcielibyśmy by inni postępowali wobec nas.

Na koniec chciałbym podkreślić, że poszukiwanie pracy, zwłaszcza tej pierwszej, to długi, trudny i czasami frustrujący proces. Ważne, by nie poddawać się zbyt szybko, wytrwale dążyć do założonego celu oraz mieć oczy i uszy szeroko otwarte. Czasami warto podjąć nieszablonowe działania, by w końcu móc cieszyć się wymarzoną pracą. Jeżeli po kilku miesiącach poszukiwań nadal się nie udaje, warto porozmawiać z doradcą zawodowym i wesprzeć się jego radami.

Autor: Dominik Krzywiński

poprzednia  

1 2 3

Idealne CV menadżera

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: