eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Rozmowa kwalifikacyjna: ważna dobra autoprezentacja

Rozmowa kwalifikacyjna: ważna dobra autoprezentacja

2008-09-23 13:36

Przeczytaj także: Rozmowa kwalifikacyjna - mowa ciała rekrutera

Przed spotkaniem.

W ramach przygotowania do spotkania koniecznie trzeba zebrać informacje dotyczące firmy, do której idziemy na rozmowę. Niezbędne jest odwiedzenie strony internetowej firmy i zapoznanie się z podstawowymi informacjami, takimi jak: przedmiot działalności (oferowane produkty i usługi), historia działalności, struktura, ilość pracowników. Jest duże prawdopodobieństwo, że zostaniemy zapytani o powyższe kwestie, a nasza odpowiedź będzie świadczyła o poziomie naszego zainteresowania i motywacji.

Warto również "odświeżyć sobie" informacje dotyczące stanowiska pracy, którego dotyczyć będzie rozmowa. Dobrym pomysłem jest przechowywanie ogłoszeń rekrutacyjnych, na które odpowiedzieliśmy.

Powinno się także raz jeszcze przeczytać wysłane dokumenty aplikacyjne, przemyśleć o co może nas zapytać pracodawca i w jaki sposób na te pytania odpowiemy.

Jeśli otrzymaliśmy informacje, że elementem rekrutacji będą testy merytoryczne, koniecznie zróbmy powtórkę z danej tematyki.

To oczywiste, że sytuacja poszukiwania pracy i oceny podczas rozmowy kwalifikacyjnej powoduje stres, dlatego róbmy wszystko, aby stres ten zminimalizować. To, co najważniejsze, to pozytywne myślenie - pomyślmy o tym, że wszystko będzie dobrze i uda nam się dostać tę pracę! Dodatkowo, przygotowanie do rozmowy sprawi, że będziemy czuli się pewniej i swobodniej, a mniejszy poziom stresu na pewno wpłynie pozytywnie na to jak się zaprezentujemy.

Na spotkanie rekrutacyjne wypada przyjść chwilę przed czasem (najlepiej, aby mieć rezerwę około 10 minut) - nie wolno się spóźniać (a jeśli wiemy, że z przyczyn losowych przybędziemy po czasie, trzeba koniecznie poinformować o tym naszego rozmówcę); nie jest również dobrze, kiedy jesteśmy dużo przed czasem. Na spotkanie przychodzimy sami, nie zabierajmy rodziny i znajomych (to też się zdarza!).

Pierwsze wrażenie.

Pierwsze minuty spotkania mają bardzo duże znaczenie dla ogólnej oceny kandydata - ludzie na ogół wyrabiają sobie zdanie na temat nowo poznanej osoby właśnie na podstawie kilku pierwszych chwil!. Na to, jak zostaniemy zapamiętani i ocenieni po rozmowie wpływ będzie miał między innymi nasz wygląd, ubiór, sposób zachowania i mowa ciała.

Nasz strój powinien być adekwatny do sytuacji. Na rozmowę kwalifikacyjną trzeba ubrać się schludnie i formalnie. Najlepszy będzie strój klasyczny, w stonowanej kolorystyce. Złe wrażenie pozostawi po sobie osoba, której ubranie będzie brudne czy pogniecione, jak również kandydat ubrany w jeansy czy adidasy. W przypadku kobiet wizerunkowi zaszkodzi także zbyt ostry makijaż, nadmiar biżuterii, mocne perfumy itp.

W autoprezentacji bardzo ważna jest mowa naszego ciała. Aby zrobić dobre wrażenie do firmy wchodzimy pewnym krokiem, wyprostowani, nie zapominając o uśmiechu. Zgodnie z zasadami savoir - vivre nie podajemy jako pierwsi ręki, ale gdy osoba rekrutująca wyciągnie do nas dłoń, pamiętamy o energicznym, zdecydowanym uścisku i kontakcie wzrokowym.

Przebieg rozmowy.

Spotkania rekrutacyjne najczęściej mają podobną strukturę. Rozmowę kwalifikacyjną rozpoczyna powitanie kandydata, któremu często towarzyszy "zagajenie" - rozmowa na temat dojazdu czy pogody, mająca na celu rozluźnienie kandydata i zbudowanie pozytywnej, partnerskiej atmosfery. Następnie rekruter na ogół przedstawia bliżej swoją osobę, firmę, a często również opowiada o stanowisku, którego dotyczy rekrutacja. Główną część spotkania stanowią pytania, jakie zadawane są kandydatowi. Z kolei w dalszej części rozmowy to kandydat zadaje pytania reprezentantowi firmy. Pod koniec spotkania następuje podsumowanie oraz poinformowanie kandydata o terminie decyzji i dalszych etapach procesu rekrutacyjnego.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: