eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Rozmowa kwalifikacyjna: ważna dobra autoprezentacja

Rozmowa kwalifikacyjna: ważna dobra autoprezentacja

2008-09-23 13:36

Przeczytaj także: Rozmowa kwalifikacyjna - mowa ciała rekrutera


Pytania do kandydata.

Podczas rozmowy rekrutacyjnej można oczywiście spotkać się z przeróżnymi pytaniami, pewne tematy poruszane są jednak zawsze, niezależnie od specyfiki firmy, rodzaju stanowiska czy doświadczenia osoby rekrutującej.

Do typowych pytań zaliczyć można pytania o:
  • doświadczenie zawodowe. Rekruter na pewno zapyta o poprzednie miejsca pracy, zakres obowiązków, typowy dzień pracy, zrealizowane projekty, sukcesy i porażki.
  • wykształcenie i edukację. Podczas rozmowy zwykle pojawiają się pytania związane z edukacją, przyczynami wyboru kierunku studiów, przebiegiem studiów, osiągnięciami.
  • motywację. Osoba rekrutująca będzie starała się dowiedzieć dlaczego chcemy pracować w danej firmie, na danym stanowisku, dlaczego chcemy zmienić pracę i co nas najbardziej motywuje.
  • predyspozycje, cechy, umiejętności. W zależności od stanowiska osoba prowadząca spotkanie będzie chciała uzyskać informacje, w jaki sposób komunikujemy się z innymi, współpracujemy, jak radzimy sobie ze stresem czy organizujemy sobie czas pracy i tym podobne.
  • oczekiwania. Dla pracodawcy ważne jest czy to, czego oczekujemy pokrywa się z tym, co oferuje firma. Z pewnością pojawią się więc pytania o ogólne oczekiwania wobec firmy oraz oczekiwania finansowe.
Uwaga!

Pracodawcy podczas rekrutacji nie wolno pytać o nasze życie osobiste, plany związane z założeniem rodziny, poglądy polityczne, religijne czy orientacje seksualną. Jeśli pojawią się takie pytania, warto zastanowić się czy na pewno chcemy pracować w firmie, która łamie prawo i nie szanuje nas już podczas pierwszego kontaktu.

Odpowiadając na pytania, należy pamiętać aby udzielane odpowiedzi były:
  • jasne i zrozumiałe - podczas całego spotkania rekrutacyjnego oceniana jest nasza komunikatywność, musimy więc dbać o to, żeby nasze odpowiedzi były zrozumiałe dla odbiorcy. Jeśli jesteśmy specjalistami w danej dziedzinie unikajmy nadmiaru słownictwa specjalistycznego.
  • konkretne i precyzyjne - unikajmy odpowiedzi ogólnych, nie dostarczających konkretnych informacji o nas. Wysoko oceniane są odpowiedzi konkretne i na temat, zwłaszcza jeśli posługujemy się przykładami, przywołujemy określone fakty, sytuacje z naszego doświadczenia i tym podobne. Pamiętajmy, że przykłady zwiększają naszą wiarygodność w oczach rozmówcy!
  • uczciwe i prawdziwe - kłamstwo ma krótkie nogi, prawda prędzej czy później wyjdzie na jaw i będzie miała przykre dla nas konsekwencje (takie jak odrzucenie naszej kandydatury).
Poza tym ważne jest, aby na rozmowie nie udawać i być sobą - grając kogoś innego zaszkodzimy przede wszystkim samemu sobie.

Pamiętajmy, że w większości przypadków można przewidzieć, o co zostaniemy zapytani. Jeśli wcześniej przemyślimy odpowiedzi, to na pewno uda nam się lepiej zaprezentować. Przygotujmy się też do odpowiedzi na pytanie o wymagania finansowe - w tym celu zbierzmy informacje dotyczące przeciętnego wynagrodzenia na podobnym stanowisku, a także adekwatnie oszacujmy swoją wartość na rynku pracy, biorąc pod uwagę swoje kompetencje. Nasze oczekiwania muszą być adekwatne i realistyczne - podana kwota nie powinna być ani zbyt niska ani przesadnie zawyżona.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: