eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Płaca minimalna wzrośnie od 2008 roku

Płaca minimalna wzrośnie od 2008 roku

2007-08-28 10:49

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek i premier Jarosław Kaczyński podpisali dzisiaj porozumienie dotyczące podniesienie płacy minimalnej od stycznia 2008 roku oraz wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w przyszłym roku o 9,3 procent. Rząd ma również przedłożyć projekt ustawy przedłużający obowiązywanie emerytur pomostowych do końca roku 2008. Porozumienie oprotestowały już organizacje pracodawców.

Przeczytaj także: Wynagrodzenia osób z różnym wykształceniem

Na mocy porozumienia, rząd zobowiązał się do określenia w rozporządzeniu płacy minimalnej od 1 stycznia 2008 roku w wysokości 1126 zł brutto, co stanowi 40 proc. prognozowanego wynagrodzenia przeciętnego w 2008 r., z możliwością dalszego jej podwyższania. Rząd zadeklarował również wolę podnoszenia płacy minimalnej tak, aby w 2010 r. mogła ona stanowić 50 procent prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów pochodnych wynikających z wysokości płacy minimalnej.

Wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w przyszłym roku w stosunku do roku bieżącego ma wynieść 9,3 proc. przy uwzględnieniu wskaźnika wzrostu płac w sferze budżetowej i wzrostu płac wynikającego z redukcji składki rentowej od lipca 2007 i stycznia 2008. Ponadto rząd zadeklarował, że przedłoży projekt ustawy przedłużający obowiązywanie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych dotyczących wcześniejszych emerytur do dnia 31.12.2008 r.

Rząd ma również wystąpić z inicjatywą ustawodawczą mającą na celu uchylenie ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców.

Premier Jarosław Kaczyński po podpisaniu porozumienia podkreślił, że polityka rządu nastawiona jest na to, by łączyć szybki rozwój gospodarczy z rozwiązywaniem problemów socjalnych i pracowniczych.

Porozumienie oprotestowały już organizacje pracodawców. Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan zwraca uwagę, że wszystkie te decyzje powinny zostać wypracowane na forum Komisji Trójstronnej, w skład której - zgodnie z prawem - obok rządu i "Solidarności" wchodzą dwa inne związki zawodowe oraz cztery organizacje pracodawców. Podpisanie dwustronnego porozumienia jest - zdaniem Lewiatana - lekceważeniem pozostałych partnerów społecznych i poważnym złamaniem zasad dialogu społecznego.

Według Lewiatana, realizacja tych decyzji pociągnie za sobą znaczące zwiększenie wydatków budżetowych państwa i to w sytuacji, w której logika ekonomiczna nakazywałaby wykorzystanie pozytywnych efektów wzrostu gospodarczego na reformę finansów publicznych. Wzrost płacy minimalnej i płac w sferze budżetowej może zachwiać równowagą makroekonomiczną w polskiej gospodarce, bo już dotychczasowe tempo wzrostu wynagrodzeń przewyższa wzrost wydajności pracy.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: