eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Płaca minimalna wzrośnie od 2008 roku

Płaca minimalna wzrośnie od 2008 roku

2007-08-28 10:49

Przeczytaj także: Wynagrodzenia osób z różnym wykształceniem


W połączeniu z przedłużeniem działania dotychczasowych przepisów dotyczących emerytur pomostowych decyzje rządu PKPP Lewiatan ocenia jako ekonomicznie nieracjonalne, podjęte bez poczucia odpowiedzialności za państwo, zorientowane na osiągnięcie doraźnych celów politycznych w rozpoczętej kampanii wyborczej.

Konfederacja Pracodawców Polskich projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w roku 2008 również ocenia negatywnie. Zdaniem KPP, proponowana wysokość płacy minimalnej niekorzystnie wpłynie na funkcjonowanie gospodarki. KPP podkreśla również, że tryb prowadzonych negocjacji i prac związanych z ustaleniem minimalnego wynagrodzenia za pracę jest sprzeczny z zasadami dialogu społecznego.

Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich tak duże podniesienie płacy minimalnej może negatywnie wpłynąć na rozwój gospodarczy kraju. W dłuższej perspektywie może to odbić się na sytuacji ekonomicznej wielu przedsiębiorstw, a w konsekwencji i na wzroście gospodarczym.

Znaczne podniesienie płacy minimalnej wpłynie również negatywnie na sytuację przedsiębiorców, którzy realizują proste usługi o charakterze ciągłym dla klientów z sektora zamówień publicznych w ramach wieloletnich kontraktów. Prawo zamówień publicznych nie przewiduje możliwości zmian zawartej umowy, chyba, że zmiany te są korzystne dla zamawiającego. Dla branży usługowej, w szczególności dla firm realizujących usługi niskomarżowe, (takie jak np. sprzątanie, utrzymanie terenów zielonych, ochrona mienia) wynagrodzenia osób bezpośrednio realizujących usługę są najważniejszym elementem kalkulacji ceny.

W opinii KPP, nadmierne podnoszenie wysokości płacy minimalnej może także spowodować wzrost szarej strefy. Wejdą w nią pracownicy, których pracodawcy nie będą mogli pozwolić sobie na ponoszenie podwyższonych kosztów pracy. Należy również spodziewać się występowania zjawiska polegającego na częstszym niż ma to miejsce obecnie stosowaniu cywilnoprawnych podstaw zatrudnienia.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: