eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Ile zarabia Warren Buffett?

Ile zarabia Warren Buffett?

2021-09-26 15:12

Ile zarabia Warren Buffett?

Ile zarabia Warren Buffett? © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Berkshire Hathaway to międzynarodowy holding utworzony w 1839 roku pod nazwą Valley Falls Company, a w 1956 r. wykupiony przez Warrena Buffetta, do którego należy obecnie 32,1% praw głosu, 16,2% interesu ekonomicznego oraz który od 1970 r. nieprzerwanie pełni funkcję CEO spółki. Firma zatrudnia 360 tys. pracowników, jej przychody za 2020 r. wyniosły 245,5 mld USD, a zysk netto 42,5 mld USD. Jest siódmą największą spółką indeksu S&P.

Przeczytaj także: Wynagrodzenia 2019 - trendy

Firma po raz kolejny zasłynęła wwyjątkowy sposób na początku maja 2021 r. – stała się pierwszą spółką, która „zepsuła” giełdę Nasdaq. 4-bajtowy system tej giełdy był przystosowany do obsługi cen akcji do wartości niecałych 429,5 tys. USD. Po tym, jak cena jednej akcji Klasy A Berkshire Hathaway przekroczyła 430 tys. USD Nasdaq był zmuszony przejść na system 8-bajtowy. Czy rekordowe ceny akcji i kapitalizacja przekładają się na wysokie wynagrodzenia?

Główne zasady wynagradzania


Za ustalanie wysokości wynagrodzeń odpowiada komitet ds. wynagrodzeń, jednak korzysta z sugestii dyrektorów – Warrena Buffetta oraz Charlesa Mungera. To na ich życzenie ich własne pensje zasadnicze nie wzrosły od ponad 25 lat i stale wynoszą 100 000 USD rocznie.

Berkshire Hathaway nie wypłaca żadnemu z dyrektorów wynagrodzenia kapitałowego, a zyski oraz ceny akcji nie są brane pod uwagę przy ustalaniu wysokości premii. Zdaniem Warrena Buffetta wynagrodzenie w formie kapitałowej motywuje do polepszania wyników w krótkim terminie, a dyrektorzy powinni patrzeć daleko w przyszłość.

Komitet ds. wynagrodzeń powierzył Warrenowi Buffetowi zadanie wyznaczenia wynagrodzeń dla CFO Marca Hamburga, wiceprzewodniczącego ds. operacji nieubezpieczeniowych Gregory’ego Abel oraz wiceprzewodniczącego ds. operacji ubezpieczeniowych Ajit Jaina. Nie ma określonego systemu wyznaczania wynagrodzenia dla tych dyrektorów – CEO kieruje się subiektywną oceną ich efektywności oraz zakresu obowiązków. Wszelkie premie są związane z wynikami operacyjnymi firmy.

Benefity oraz inne formy wynagrodzenia


Warren Buffett okazjonalnie korzysta prywatnie ze środków Berkshire Hathaway, np. poprzez wykonywanie prywatnych telefonów. Taką samą lub większą sumę pieniędzy przelewa na koniec roku z powrotem do spółki – w 2020 r. było to 50 000 USD. Dodatkowo CEO ma prawo do korzystania z ochrony, której wartość w 2020 r. wyniosła ponad 280 tys. USD. Zarówno Warren Buffett jak i Charles Munger korzystają z należącego do firmy samolotu, jednak wyłącznie w celach służbowych.

Ile zarabiają dyrektorzy Berkshire Hathaway?


CEO Warren Buffett zarobił w 2020 roku niewiele ponad 380 tys. USD, z czego większość stanowiły wydatki na ochronę. Charles T. Munger pobierał jedynie wynagrodzenie zasadnicze i nie korzystał z żadnych dodatkowych benefitów, co dało pensję na poziomie 100 tys. USD rocznie. Wynagrodzenia pozostałych dyrektorów wynosiły ponad 19 mln USD dla wiceprzewodniczących operacji oraz ponad 3 mln USD dla CFO.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia i ich wysokości dla najwyżej opłacanych dyrektorów Berkshire Hathaway

CEO Warren Buffett zarobił w 2020 roku niewiele ponad 380 tys. USD, z czego większość stanowiły wydatki na ochronę.


Czy to wszystko?


Warto zwrócić uwagę na posiadane przez dyrektorów akcje oraz ich wartość rynkową. W momencie sporządzania zestawienia posiadanych przez dyrektorów akcji (3 marca 2021 r.) cena akcji klasy A wynosiła 381 680 USD, a klasy B 251,55 USD. W momencie zamknięcia notowań na 13 maja 2021 r. cena za jedną akcję Berkshire Hathaway klasy A wynosiła już 430 640 USD, a klasy B 289,01 USD. Każdą akcję klasy A można zamienić na 1500 akcji klasy B. Posiadane akcje nie gwarantują jednak dochodu pasywnego – spółka nie wypłaca dywidendy.

fot. mat. prasowe

Akcje posiadane przez dyrektorów Berkshire Hathaway w 2021 roku

W momencie sporządzania zestawienia posiadanych przez dyrektorów akcji (3 marca 2021 r.) cena akcji klasy A wynosiła 381 680 USD, a klasy B 251,55 USD.


Bartłomiej Mielniczek
Sedlak & Sedlak


Ile zarabiają inni na Twoim stanowisku? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki do rynkowych stawek! .

oprac. : wynagrodzenia.pl wynagrodzenia.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: