eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › ZUS przypomina: ostatni dzwonek na dodatek solidarnościowy

ZUS przypomina: ostatni dzwonek na dodatek solidarnościowy

2020-08-17 14:00

ZUS przypomina: ostatni dzwonek na dodatek solidarnościowy

Wniosek o dodatek solidarnościowy można złożyć tylko przez internet © whitelook - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Osoby, które spełniają kryteria przyznające im prawo do dodatku solidarnościowego, na złożenie stosownego wniosku o to świadczenie mają już tylko dwa tygodnie. Co ważne, mogą zrobić to tylko elektronicznie.

Przeczytaj także: ZUS: można wnioskować o dodatek solidarnościowy, ale tylko przez PUE

Przypomnijmy, osoby, które po 15 marca 2020 r.:
  • otrzymały ze względu na COVID-19 wypowiedzenie umowy o pracę albo
  • nie otrzymały przedłużenia dotychczasowej umowy o pracę na czas określony,

mogą ubiegać się o dodatek solidarnościowy.

Dodatkowym warunkiem, jaki nakłada ZUS na beneficjentów dodatek solidarnościowego, jest trwające co najmniej przez 60 dni bieżącego roku podleganie ubezpieczeniu społecznemu z tytułu umowy o pracę.

Dodatek solidarnościowy wynosi 1400 zł i można otrzymać go maksymalnie przez 3 miesiące (w czerwcu, lipcu i sierpniu), jednak nie wcześniej niż za miesiąc, w którym został złożony wniosek.
- Osoby uprawnione do dodatku solidarnościowego, które z różnych względów nie złożyły jeszcze wniosku za sierpień, mają na to czas tylko do końca miesiąca. Jeśli nie złożą wniosku w tym terminie, to pieniędzy za sierpień już nie dostaną – przypomina Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Wniosek o dodatek solidarnościowy (symbol EDS) można składać wyłącznie elektronicznie poprzez PUE ZUS. Przez tę platformę przesyłane są również informacje o przyznaniu lub odmowie świadczenia. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, dodatek solidarnościowy trafi na wskazany we wniosku rachunek bankowy.

Co ważne, świadczenie przysługuje również osobom bezrobotnym już zarejestrowanym w urzędzie pracy.

fot. mat. prasowe

Dodatek solidarnościowy

Kwota świadczenia to 1400 zł


Otrzymanie dodatku solidarnościowego oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji. Za osobę pobierającą dodatek solidarnościowy opłaca się składkę emerytalną i rentową, a także składkę zdrowotną. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS. Nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego. Jednak składki nie pomniejszają wypłaty, ponieważ są finansowane z budżetu państwa.

W województwie śląskim takie świadczenie trafiło do prawie 28 tys. osób. Kwota wypłaconego wsparcia przekroczyła 37 mln zł. W całym kraju zrealizowano już ponad 190 tys. wypłat dodatku solidarnościowego o łącznej wysokości 253 mln zł.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: