eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Ile zarabiają i pracują freelancerzy?

Ile zarabiają i pracują freelancerzy?

2018-02-27 12:35

Ile zarabiają i pracują freelancerzy?

Ile zarabiają freelancerzy? © DragonImages - Fotolia.com

Freelancerzy to osoby pracujące bez etatu, realizujące projekty na zlecenie, najczęściej specjalizujące się w danej dziedzinie. Same są sobie - jak mawiał nasz narodowy wieszcz - sterem, żeglarzem, okrętem. I to właśnie ta niezależność, autonomia i wolność są czynnikami, dla których Polak najczęściej decyduje się zostać wolnym strzelcem. A jak jest z zarobkami, godzinami pracy i czasem wolnym? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwał serwis Useme.eu.

Przeczytaj także: Ile zarabia freelancer w Polsce?

Bycie wolnym strzelcem jest atrakcyjne zwłaszcza dla tych osób, które lubią kształtować rzeczywistość według własnej wizji i zapotrzebowań. Okazuje się, że chętnych na taki styl życia i pracy jest Polsce coraz więcej. Szacuje się, że polscy freelancerzy to dziś grupa, która liczy sobie około 100 tysięcy osób.

To, ile zarabiają freelancerzy, którzy świadczą elektroniczne usługi dla biznesu (głównie tworzenie contentu, grafiki i programowanie) są uzależnione od kilku czynników, w tym od branży, referencji, doświadczenia oraz czasu, jaki poświęcają danemu zleceniu.
- Inną kwotę zarobi dorywczo grafik, a inną pełnoetatowy wolny strzelec programista. W porównaniu z badaniem przeprowadzonym w 2016 roku, w bieżącym roku wyraźnie poprawiła się sytuacja osób zarabiających miesięcznie w przedziale 3-5 tys. zł netto. Dwa lata temu taki dochód deklarowało 9,5% respondentów, w tym roku już 13,1% – mówi Przemysław Głośny, prezes platformy Useme.eu.

Aktualnie najwięcej osób, bo blisko 2/3 badanych zarabia do 2 tys. zł miesięcznie netto, a 14,5 proc. freelancerów pomiędzy 2 a 3 tys. zł. Co piąty (21,2 proc.) respondent otrzymuje na rękę ponad 3 tys. zł miesięcznie, w tym blisko co dziesiąty (8,1 proc.) zarabia ponad 5 tys. zł miesięcznie netto. Wśród nich jest coraz więcej osób, których zarobki przekraczają ponad 10 tys. zł w ciągu miesiąca.

fot. DragonImages - Fotolia.com

Ile zarabiają freelancerzy?

Blisko 2/3 badanych zarabia do 2 tys. zł miesięcznie netto, a 14,5 proc. freelancerów pomiędzy 2 a 3 tys. zł.


Zapracowani jak freelancerzy


Myli się ten, który uważa, że praca jako freelancer jest lekka, łatwa, przyjemna i nieabsorbująca. Tylko osoby pracujące dorywczo (40,7%) pracują do 4h dziennie. Znaczna większość badanych (59,3%) poświęca pracy od 4 do 10 i więcej godzin w ciągu dnia. Tym niemniej, dla zdecydowanej większości (94,9%) godziny pracy są elastyczne. Tylko 5,1% ankietowanych odpowiedziało, że pracuje zawsze w określonych godzinach.

Na urlop by się szło


Aż 42% badanych wolnych strzelców zadeklarowało, że są w stanie wyjechać na dwutygodniowy urlop. 23,7% jednak przyznaje, że udaje im się zorganizować co najwyżej weekendowe wypady lub nigdzie nie wyjeżdżają. Pozostali respondenci zadeklarowali, że wyjeżdżają na tydzień lub krócej.

Informacje o badaniu
Badanie zostało przeprowadzone w styczniu 2018 roku metodą CAWI i wzięło w nim udział 1002 freelancerów. Najliczniejszą grupę respondentów stanowią osoby między 25 a 34 rokiem życia, pochodzące z dużych miast (40,4%). W grupie badanych nieznacznie przeważają mężczyźni (56,7%).

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Ile zarabiają i pracują freelancerzy?

    strzyga / 2018-03-08 14:41:13

    Freelancerzy programiści zarabiają ładnie, to chyba jeden z najbardziej opłacalnych zawodów. Taka rozpiska zarobków w podziale o różne dane jest tu: https://nofluffjobs.com/blog/2017/12/11/wynagrodzenia-informatykow-2017-roku-zarabia-programista-polsce-infografika/ odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: