2017-10-05 11:44
Praca w Niemczech jest © Rawf8 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Praca w Niemczech pierwszym wyborem emigrujących Polaków
Brexit spowodował, że zainteresowanie Polaków brytyjskim rynkiem pracy znacznie osłabło. Obecnie ci z nas, którym w głowie emigracja zarobkowa, stawiają przede wszystkim na pracę w Niemczech. Statystyki Bundesagentur für Arbeit dowodzą, że za Odrą pracuje już niemal 350 tys. naszych rodaków. I to właśnie Niemcy, a nie Wielka Brytania, są dziś najczęściej wybieranym kierunkiem wyjazdów zarobkowych.— W ostatnich miesiącach widzimy trend wzrostowy. Pracodawcy niemieccy wśród obcokrajowców poszukują przede wszystkim kierowców, budowlańców, spawaczy, ślusarzy, mechaników, cieśli szalunkowych, monterów, programistów maszyn CNC, ale także inżynierów i lekarzy — mówi Marcin Obiegły, właściciel agencji ASMO Solutions, pośredniczącej w zatrudnianiu polskich fachowców na rynku niemieckim, — odpowiadając na oczekiwania rynku zgłasza się do nas wielu wykwalifikowanych pracowników chcących rozpocząć karierę właśnie w Niemczech. Ich doświadczenia z poszukiwaniem pracy w Niemczech są różne. Najczęściej są to osoby z nikłą lub żadną znajomością języka niemieckiego, wciąż dominuje język angielski. Z uwagi na sytuację na niemieckim rynku pracy nie jest to duża przeszkoda. Dlaczego wybierają właśnie agencję pracy? Myślę, że polski pracownik zdążył już nauczyć się lepiej filtrować informacje znajdowane w sieci i coraz bardziej docenia stabilność, bezpieczeństwo i gwarancję pensji. Szczególnie osoby nie znające języka niemieckiego mogą być narażone na próby oszustwa i niedotrzymywania umów. Dobra agencja na to nie pozwoli — dodaje Marcin Obiegły.
fot. Rawf8 - Fotolia.com
Praca w Niemczech jest
Pracodawcy niemieccy wśród obcokrajowców poszukują przede wszystkim kierowców, budowlańców, spawaczy, ślusarzy, mechaników, cieśli szalunkowych, monterów, programistów maszyn CNC, ale także inżynierów i lekarzy .
— O jakości świadczonych przez agencję usług najlepiej przekonać się osobiście. Nasza agencja stawia na dobry kontakt z pracownikami. Zależy nam na dokładnym określeniu kwalifikacji zawodowych oraz potrzeb zatrudnianych fachowców — wyjaśnia Marcin Obiegły.
— Im bardziej szczegółowe i skonkretyzowane są informacje w umowie tym lepiej dla pracownika. Szczegółowy zapis warunków zatrudnienia gwarantuje większe bezpieczeństwo pracy i pozwala wyciągnąć ewentualne konsekwencje w sytuacji, gdy umowa nie była dotrzymana — mówi Aleksandra Sawicka, specjalista ds. rekrutacji w firmie ASMO Solutions.
— Cenną uwagą dla osób współpracujących z agencjami pracy jest sprawdzenie, czy warunki oferowane przez pośrednika nie odbiegają od warunków gwarantowanych przez lokalne prawo. Pamiętajmy także, że agencja może pomóc w rozwiązywaniu sytuacji konfliktowych, bo jej obowiązkiem jest zadbanie o dobro pracownika - mówi Jerzy Grzegorzak, od 4 lat zatrudniony przez agencję ASMO Solutions.
Przydatne linki:
- Wyszukiwarka ofert pracy
- Szablony CV
- List motywacyjny - szablony
oprac. : eGospodarka.pl
Rośnie zainteresowanie pracą za granicą
Praca w Holandii, czyli jak imigranci ratują Niderlandy
Praca za granicą: czy pandemia może nas zmusić do emigracji?
Praca za granicą znowu popularna. 2/3 Polaków chce wyjechać jak najszybciej
Polacy chętni na pracę za granicą. Cudzoziemcy w Polsce pracować nie chcą
Relokacja za pracą? Nie, dziękuję
Praca w Czechach kusi Polaków
Praca za granicą mniej popularna. Będzie fala powrotów?
Czy sytuacja na rynku pracy zakończy emigrację zarobkową?
Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting
Czy po wygaśnięciu umowy o pracę w Niemczech - jeżeli pójdę na zwolnienie lekarskie - przysługuje mi wynagrodzenie chorobowe z niemieckiego ...
Szanowny Panie, jakie konsekwencje podatkowe wynikną, jeśli w Polsce mam umowę zlecenie i pracę w Niemczech? Czyli jak zmienią się moje ...
Polacy chętnie kupują mrożonki
Wyciek danych: w 2022 roku okradziono ponad 310 mln kont
Uchodźcy z Ukrainy na polskim rynku pracy. Co robią, co planują?
Sharenting, czyli jak narażasz swoje dziecko na kradzież tożsamości
Propozycje nowych przepisów budowlanych w ocenie deweloperów
Ulga dla samotnej matki / samotnego ojca w rozliczeniu PIT 2022/2023. Ile można zyskać?
Ostatni dzwonek na obniżenie podatku od nieruchomości firmowych za 2023 r.