eGospodarka.pl

PracaSłownik stanowisk › Sprzątacz, sprzątaczka

Sprzątacz, sprzątaczka

Sprzątacz, sprzątaczka

Sprzątacz, sprzątaczka - zakres obowiązków i opis stanowiska © Kadmy - Fotolia.com

Sprzątacz to osoba odpowiedzialna za utrzymanie pomieszczeń w czystości. Sprzątaczki znajdują zatrudnienie praktycznie wszędzie – w urzędach, szkołach, firmach, biurach, hotelach, szpitalach, lokalach usługowych, a także domach prywatnych. Podczas pracy obowiązuje je strój roboczy – fartuch i rękawice ochronne. Jest to praca fizyczna, wymagająca dobrego zdrowia i sprawności ruchowej.
Osoby wykonujące ten zawód nie cieszą się w społeczeństwie wysokim prestiżem – jest on utożsamiany z niskim wykształceniem, brakiem kwalifikacji i innych możliwości zarobkowania. Obecnie nie do końca jest to prawdą – przez wzgląd na wysokie bezrobocie nawet osoby z wyższym wykształceniem skłonne są podjąć tego typu pracę. Trudno też wyobrazić sobie funkcjonowanie jakichkolwiek instytucji czy firm bez udziału sprzątaczek.

Na rynku funkcjonują firmy sprzątające, które zatrudniają osoby świadczące tego typu usługi. Aby znaleźć się w ich szeregach trzeba jednak posiadać doświadczenie w zawodzie.

Czym się zajmuje sprzątacz, sprzątaczka (Zakres obowiązków):


  • odkurzanie, mycie podłóg, ścieranie kurzu, mycie okien
  • dobór odpowiednich środków do wyczyszczenia danej powierzchni
  • wymiana pościeli i ręczników, przewietrzanie pokoi (w hotelach, motelach, pensjonatach)
  • czyszczenie urządzeń sanitarnych, dostarczanie mydła, papieru toaletowego

Wymagania


Sprzątaczka nie musi posiadać wykształcenia – wystarczy ukończona szkoła podstawowa lub gimnazjum. Większą uwagę pracodawcy zwracają na doświadczenie w zawodzie i zdrowie – obok sprawności fizycznej kandydat (choć częściej kandydatka) na to stanowisko powinien mieć poświadczony przez lekarza brak nosicielstwa chorób zakaźnych.

Sprzątaczka musi być osobą dokładną, pracowitą, odznaczającą się obowiązkowością i zmysłem estetycznym. Ważne, aby umiały pracować szybko i sprawnie, a przy tym starannie.

Zarobki


Zarobki osoby na stanowisku sprzątacza i sprzątaczki można sprawdzić pod adresem: http://www.firma.egospodarka.pl/zarobki/administracja-i-prawo/sprzatacz/
Więcej na ten temat: sprzątacz, sprzątaczka

Dostępne oferty pracy:

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: