eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaSłownik stanowisk › Spedytor, specjalista ds. spedycji

Spedytor, specjalista ds. spedycji

Spedytor, specjalista ds. spedycji

Spedytor, specjalista ds. spedycji - zakres obowiązków i opis stanowiska © Shestakoff - Fotolia.com

Spedytor to w praktyce nazwa stanowiska wymienna ze specjalistą do spraw spedycji. Jest jednym z elementów branży TSL (transport – spedycja – logistyka). Spedytor to osoba zajmująca się, najogólniej rzecz ujmując, organizowaniem przewozu towarów w kraju i za granicą. Spedytorem może być tylko ten, kto zawodowo i za wynagrodzeniem, w imieniu własnym albo w imieniu dającego zlecenie, na rachunek zleceniodawcy, podejmuje się wysyłania lub odbioru przesyłki oraz innych czynności związanych z jej przewozem. Osoba obsadzona na tym stanowisku przyjmuje zlecenia od klientów, opracowuje ofertę i negocjuje warunki przewozu.

Przeczytaj także: Odpowiedzialność cywilna przewoźnika jako element przetargowy

Spedytor organizuje także formalną stronę planowanych przewozów – przygotowuje niezbędną dokumentację, realizuje rozliczenia z klientami, działami wewnętrznymi i jednostkami zewnętrznymi uczestniczącymi w realizacji przewozów. W obszarze działania spedytora znajduje się transport samochodowy, kolejowy, morski, wodny śródlądowy, lotniczy i kombinowany (intermodalny).

Można wyróżnić spedytora krajowego, zajmującego się organizowaniem przewozów na terenie kraju, i spedytora międzynarodowego, odpowiedzialnego za przewozy poza granicami danego państwa.

Czym się zajmuje spedytor, specjalista ds. spedycji (Zakres obowiązków):


  • organizowanie przewozu towarów
  • nadzorowanie procesów przewozowych
  • optymalizowanie tras przewozowych
  • konsultowanie i informowanie w zakresie problematyki przewozowej
  • sporządzanie i wypełnianie dokumentacji związanej z przewozami
  • stosowanie procedur przewozowych
  • planowanie potrzeb spedycyjnych placówki transportowej

Wymagania


W związku z brakiem sztywnych wymagań, spedytorem może zostać już osoba, która zdobyła wykształcenie średnie, posiadająca ewentualnie dodatkowe kursy lub szkolenia. Spedytor powinien biegle posługiwać się przynajmniej jednym językiem obcym oraz umieć wykorzystywać zalety Internetu. Powinien również wykazywać się bardzo dobrą znajomością aktualnych przepisów prawnych dotyczących działalności spedytorskiej, oraz tak zwaną świadomością kosztową.

Do podstawowych cech, jakie powinien posiadać spedytor, należą zdolności organizacyjne i negocjacyjne, łatwość w nawiązywaniu kontaktów z ludźmi oraz samodzielność w pracy.

Zarobki


Istotny wpływ na zarobki ma zakres obowiązków danej osoby i ilość przyjmowanych zleceń. Zarobki spedytorów rozpoczynają się od kwoty 2400 złotych brutto miesięcznie i mogą sięgać nawet 5000 złotych brutto lub więcej.

Zarobki na stanowisku spedytora można sprawdzić też pod adresem:
http://www.firma.egospodarka.pl/zarobki/logistyka-i-zakupy/spedytor/
Więcej na ten temat: spedytor, specjalista ds. spedycji

Dostępne oferty pracy:

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: