eGospodarka.pl

PracaSłownik stanowisk › Statysta

Statysta

Statysta

Statysta - zakres obowiązków i opis stanowiska © L. Shat - Fotolia.com

Statysta to osoba pojawiająca się w filmie, serialu lub reklamie – nie jest jednak aktorem, wtapia się jedynie w tło (nie widać jego twarzy). Statyści tworzą często tłum np. w scenach koncertów, zabaw, spotkań dużych zbiorowości, wcielają się w rolę przechodniów itp. Nie użyczają również swojego głosu. Agencje aktorskie tworzą bazy statystów, dlatego osoba chętna na wykonywanie takiej pracy powinna zgłosić się do jednej (lub kilku) z nich.
Producenci współpracują z agencjami w zakresie wyboru kandydatów spełniających określone kryteria (głównie wiek i płeć) – jeżeli więc osoba figuruje w bazie, może zostać wybrana i powiadomiona o możliwości statystowania w danym projekcie. Nie musi się jednak na to godzić, nie ma obowiązku odpowiadania pozytywnie na wszystkie propozycje.

Statyści mogą pracować w różnych warunkach – zarówno w budynkach, jak i na powietrzu, muszą być przygotowani na wystąpienie niepożądanych czynników i przykrych sytuacji (np. wymagany strój nieadekwatny do temperatury). Nie jest to jednak praca stała, a raczej sposób na dorobienie do domowego budżetu.

Czym się zajmuje statysta (Zakres obowiązków):


Do obowiązków statysty należy wcielenie się w rolę i odegranie jej zgodnie z założeniami i wskazówkami reżysera danej produkcji. Statysta musi punktualnie pojawić się na planie i poddać sugestiom dotyczącym np. wyglądu (przeważnie obowiązuje jakiś określony typ stroju, np. kolorowe ubranie).

Wymagania


Nie istnieją żadne ogólne wymagania stawiane kandydatom na statystów. Nie muszą oni posiadać wykształcenia aktorskiego. Statystą może być praktycznie każdy – wszystko zależy od potrzeb danej produkcji. Nie ma również żadnych ograniczeń wiekowych. Jedynym warunkiem może być miejsce zamieszkania – dojazd na plan z innego miasta jest po prostu nieopłacalny finansowo.

Zarobki


Zarobki statystów nie należą do wysokich – przeważnie otrzymują oni 50 – 80 zł za dzień pracy (przy czym dzień pracy statysty może wynieść nawet 16 godzin – z reguły nie da się precyzyjnie określić czasu trwania nagrania). Najwyższe stawki proponowane są zwykle za udział w reklamie, najniższe za udział w serialu. Wiele jednak zależy od agencji.
Więcej na ten temat: statysta

Dostępne oferty pracy:

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: