eGospodarka.pl

PracaSłownik stanowisk › Murarz

Murarz

Murarz

Murarz - zakres obowiązków i opis stanowiska © Gina Sanders - Fotolia.com

Murarz należy do grupy pracowników zatrudnionych w sektorze budownictwa. Wznosi nowe obiekty, remontuje obiekty już istniejące, a także przebudowuje je lub odbudowuje, posługując się pracą rąk i odpowiednimi materiałami oraz narzędziami. Osoba na tym stanowisku zajmuje się murowaniem fundamentów, murów prostych, ścian warstwowych nośnych i działowych o różnych grubościach z różnorodnych materiałów budowlanych: cegieł, kamienia, elementów betonowych, gipsowych i innych, przy zastosowaniu odpowiednich wiązań i spoin.
Podczas murowania posługuje się podstawowymi narzędziami: kielnią do nakładania i rozprowadzania zaprawy, pacą do wyrównywania i wygładzania narzuconej zaprawy, młotkiem murarskim do rozbijania cegieł. Inne zadania murarza obejmują czynności związane z wykonywaniem otworów okiennych i drzwiowych z osadzaniem stolarki okiennej i drzwiowej wraz z parapetami, murowaniem kanałów dymowych i wentylacyjnych, wykonywaniem schodów, łuków, filarów, gzymsów i stropów, nadproży i sklepień wraz z przygotowaniem zbrojenia. Murarz wykonuje także prace izolacyjne (przeciwwilgociowe, cieplne i akustyczne) w konstrukcjach ścian i fundamentów w budowanych lub remontowanych obiektach.

Czym się zajmuje murarz (Zakres obowiązków):


  • wykonywanie murów nośnych
  • wykonywanie ścianek działowych
  • wykonywanie fundamentów, murów zbrojonych, nadproży, stropów typu Kleina, stropów gęsto żebrowych i sklepień łukowych
  • wykonywanie pomocniczych robót murarskich (przygotowanie zapraw, transport materiałów na stanowisko robocze itp.)
  • wykonywanie robót towarzyszących (izolacyjnych, okładzinowych itp.)

Wymagania


Podstawowe kwalifikacje do wykonywania zawodu uzyskuje się w zasadniczych szkołach zawodowych o profilach budowlanych. Placówki oświatowe w większości miast posiadają w swej ofercie kształcenie w tym kierunku. Cenione jest posiadanie zdanych egzaminów kwalifikujących na czeladnika lub mistrza murarstwa. Trudne warunki pracy powodują, że jest to zawód przeznaczony w większości dla silnych mężczyzn, odznaczających się bardzo dobrym zdrowiem i dużą odpornością fizyczną.

Praca w zawodzie murarza wymaga przede wszystkim cierpliwości, dokładności i wytrwałości. Zaznacza się, że dobry i doświadczony murarz jest w stanie wykonać na placu budowy większość prac murarskich od fundamentów po dach.

Zarobki


Murarze za wykonaną pracę mogą być wynagradzani w systemie akordowym, godzinowym lub dniówkowo-zadaniowym.

Aktualne zarobki na stanowisku murarza można sprawdzić pod adresem:
http://www.firma.egospodarka.pl/zarobki/produkcja/murarz/
Więcej na ten temat: murarz

Dostępne oferty pracy:

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: