eGospodarka.pl

PracaSłownik stanowisk › Monter wentylacji

Monter wentylacji

Monter wentylacji

Monter wentylacji - zakres obowiązków i opis stanowiska © yunava1 - Fotolia.com

Monter instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych to osoba wykonująca montaż instalacji i urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych w nowych obiektach budowlanych oraz w obiektach już istniejących. Instaluje on i montuje wentylatory, dmuchawy, nagrzewnice, łapacze kurzu i centrale klimatyzacyjne, czerpnie i wyrzutnie powietrza, zbiorniki wody, zawory regulacyjne, sprężarki, regulatory parametrów powietrza, urządzenia kontrolno-pomiarowe oraz klimatyzatory indywidualne. Wykonuje również podłączenia instalacji wodnej, chłodniczej, grzewczej i elektrycznej oraz izolacje termiczne, akustyczne, przeciwdrganiowe i przeciwwilgociowe układów przewodowo-instalacyjnych i urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, a także pomocnicze prace budowlane związane z montażem instalacji i urządzeń.
Do zadań montera wentylacji należy również weryfikacja sprawności działania instalacji oraz urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, wykonanie ich bieżącej konserwacji, a także prace związane z ich naprawą, remontem, przebudową, rozbudową oraz demontażem.

Czym się zajmuje monter wentylacji (Zakres obowiązków):


  • wykonywanie montażu oraz demontażu instalacji i urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych
  • kontrolowanie, obsługa oraz konserwacja instalacji i urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych
  • wykonywanie pomocniczych robót budowlanych związanych z zawodem
  • przestrzeganie przepisów BHP

Wymagania


W zawodzie tym wymagane jest posiadanie wykształcenia zasadniczego zawodowego o profilu budowlanym lub mechanicznym. Do wykonywania zadań typowych dla tego zawodu zatrudniane są najczęściej osoby, które ukończyły zasadniczą szkołę zawodową w zawodzie montera sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych. Istnieje możliwość zdobycia zawodu montera instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych poprzez przyuczenie (szkolenie praktyczne) na stanowisku pracy lub podczas kursu organizowanego przez ośrodki doskonalenia zawodowego.

Często na rynku pracy poszukiwani są monterzy, którzy zdobyli certyfikat montera określonego systemu wentylacji lub klimatyzacji, serwisanta lub konserwatora instalacji i urządzeń w określonej technologii.

Zarobki


Wynagrodzenia w tym zawodzie należą do zróżnicowanych – często monterzy zarabiają 1200 - 2500 zł netto (w zależności od stażu i umiejętności).
Więcej na ten temat: monter wentylacji

Dostępne oferty pracy:

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: