Krawiec to osoba zajmująca się projektowaniem i szyciem ubrań, a także ich naprawą i nanoszeniem drobnych poprawek krawieckich (skracanie, wszywanie zamka itp.). Krawiec pracujący na własny rachunek może wykazać się artystycznym zacięciem, trochę inaczej wygląda sytuacja krawców zatrudnionych w przedsiębiorstwach – zwykle pracują oni w zespołach, a każda osoba ma przydzielony wąski zakres działalności (np. przyszywanie rękawów).
Zapotrzebowanie na zawód krawca będzie istniało zawsze, jednak obecnie ludzie nie odwiedzają chętnie pracowni krawieckich – zdecydowana większość kupuje gotowe ubrania w sklepach. Dlatego też zawód krawca stracił na prestiżu.
Czym się zajmuje krawiec, krawcowa (Zakres obowiązków):
-
projektowanie odzieży zgodnie z własnym pomysłem lub wymaganiami klienta
-
ustalenie wymiarów, wycięcie poszczególnych elementów stroju z materiału i uszycie ubrania
-
dokonywanie poprawek krawieckich
-
dobór odpowiednich tkanin, narzędzi i sposobów szycia
-
wycena tworzonych ubrań
Wymagania
Aby zostać zawodowym krawcem należy ukończyć szkołę średnią zawodową o tym profilu bądź technikum odzieżowe. Po uzyskaniu tytułu krawca warto starać się o tytuł czeladnika lub mistrza. Kursy krawieckie organizują także Urzędy Pracy. Pracodawcy wymagają doświadczenia, umiejętności obsługi maszyn szwalniczych.
Kreatywność, wyobraźnia, zainteresowanie modą i trendami, precyzja oraz komunikatywność są niezbędne, aby odnieść sukces w tym zawodzie. Konieczny jest także dobry wzrok i sprawność manualna.
Zarobki
Krawcowe nie są dobrze wynagradzane – pracując w przedsiębiorstwie nie powinny liczyć na więcej niż około 2000 zł brutto. W przypadku prowadzenia własnej działalności zarobki są ściśle zależne od liczby klientów, jednak obecnie perspektywy nie wyglądają najlepiej, a praca we własnym zakładzie często ogranicza się do nanoszenia poprawek krawieckich.