eGospodarka.pl

PracaSłownik stanowisk › Krawiec, krawcowa

Krawiec, krawcowa

Krawiec, krawcowa

Krawiec, krawcowa - zakres obowiązków i opis stanowiska © djemphoto - Fotolia.com

Krawiec to osoba zajmująca się projektowaniem i szyciem ubrań, a także ich naprawą i nanoszeniem drobnych poprawek krawieckich (skracanie, wszywanie zamka itp.). Krawiec pracujący na własny rachunek może wykazać się artystycznym zacięciem, trochę inaczej wygląda sytuacja krawców zatrudnionych w przedsiębiorstwach – zwykle pracują oni w zespołach, a każda osoba ma przydzielony wąski zakres działalności (np. przyszywanie rękawów).
Zapotrzebowanie na zawód krawca będzie istniało zawsze, jednak obecnie ludzie nie odwiedzają chętnie pracowni krawieckich – zdecydowana większość kupuje gotowe ubrania w sklepach. Dlatego też zawód krawca stracił na prestiżu.

Czym się zajmuje krawiec, krawcowa (Zakres obowiązków):


  • projektowanie odzieży zgodnie z własnym pomysłem lub wymaganiami klienta
  • ustalenie wymiarów, wycięcie poszczególnych elementów stroju z materiału i uszycie ubrania
  • dokonywanie poprawek krawieckich
  • dobór odpowiednich tkanin, narzędzi i sposobów szycia
  • wycena tworzonych ubrań

Wymagania


Aby zostać zawodowym krawcem należy ukończyć szkołę średnią zawodową o tym profilu bądź technikum odzieżowe. Po uzyskaniu tytułu krawca warto starać się o tytuł czeladnika lub mistrza. Kursy krawieckie organizują także Urzędy Pracy. Pracodawcy wymagają doświadczenia, umiejętności obsługi maszyn szwalniczych.

Kreatywność, wyobraźnia, zainteresowanie modą i trendami, precyzja oraz komunikatywność są niezbędne, aby odnieść sukces w tym zawodzie. Konieczny jest także dobry wzrok i sprawność manualna.

Zarobki


Krawcowe nie są dobrze wynagradzane – pracując w przedsiębiorstwie nie powinny liczyć na więcej niż około 2000 zł brutto. W przypadku prowadzenia własnej działalności zarobki są ściśle zależne od liczby klientów, jednak obecnie perspektywy nie wyglądają najlepiej, a praca we własnym zakładzie często ogranicza się do nanoszenia poprawek krawieckich.
Więcej na ten temat: krawiec, krawcowa

Dostępne oferty pracy:

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: