eGospodarka.pl

PracaSłownik stanowisk › Dekarz

Dekarz

Dekarz

Dekarz - zakres obowiązków i opis stanowiska © photo 5000 - Fotolia.com

Dekarz to osoba która zajmuje się pokrywaniem i naprawianiem dachów różnymi materiałami dekarskimi; zakłada, konserwuje i remontuje urządzenia służące do odprowadzania wody z dachów przy zastosowaniu narzędzi, urządzeń oraz maszyn dekarskich, ślusarskich i murarskich. Montuje również okna dachowy, wyłazy i świetliki. Dekarz zajmuje się poszyciem dachu – konstrukcję nośną i podkład wykonuje cieśla lub monter konstrukcji budowlanych (w zależności od użytych materiałów).

Przeczytaj także: Kiedy i za co dekarz ponosi odpowiedzialność?

Praca dekarza w sezonie wiosenno-letnim odbywa się przede wszystkim na zewnątrz budynków, najczęściej na powierzchni dachów. Zimą dekarz pracuje w warsztacie, gdzie przygotowuje elementy pokryć dachowych. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku narażony jest na działanie szkodliwych czynników (w warsztacie hałas, podczas pracy na wolnym powietrzu – niekorzystne warunki atmosferyczne). Największe zagrożenie stanowi jednak praca na wysokości. Dekarz musi stosować specjalną odzież ochronną.

Czym się zajmuje dekarz (Zakres obowiązków):


  • ustalanie na podstawie rysunków rodzaju i zakresu robót dekarskich, potrzebnych materiałów oraz narzędzi, sprzętu i maszyn
  • ocenianie jakości materiałów stosowanych do robót dekarsko-blacharskich
  • wykonywanie przedmiarów, obmiarów, inwentaryzacji oraz rozliczeń robót dekarskich.
  • obijanie blachą elementów drewnianych, montowanie rynien i rur spustowych
  • krycie dachów
  • wykonywanie izolacji dachów i stropodachów

Wymagania


Aby pracować w tym zawodzie należy ukończyć szkołę zawodową lub specjalne kursy przyuczające. Pracę rozpoczyna się od stanowiska pomocnika dekarza – osoba ta wykonuje proste prace przygotowawcze i porządkowe, a także zajmuje się transportem materiałów na stanowisko pracy. Po trzech latach można zdać egzamin na czeladnika.

Dekarz musi być osobą silną i sprawną fizycznie – praca ta wymaga bowiem dużej wytrzymałości. Przeciwwskazaniem są zaburzenia równowagi oraz poważne wady wzroku. Przydatne są z kolei: sprawność manualna, wyobraźnia przestrzenna, sumienność, dokładność i dobry refleks.

Zarobki


Zarobki dekarza oscylują wokół średniej krajowej, jednak w ostatnich latach zauważalny był ich wzrost – może być to spowodowane odpływem specjalistów w tej dziedzinie za Zachód, gdzie zarobią zdecydowanie więcej niż w Polsce.
Więcej na ten temat: dekarz

Dostępne oferty pracy:

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: