eGospodarka.pl

PracaPorady dla pracownika › Rozwiń swoje umiejętności przywódcze

Rozwiń swoje umiejętności przywódcze

2014-12-04 00:45

Rozwiń swoje umiejętności przywódcze

Rozwiń swoje umiejętności przywódcze © michaeljayberlin - Fotolia.com

Bez względu na to jakie stanowisko zajmujesz, umiejętność zarządzania pracą własną i innych osób może wspomóc rozwój Twojej kariery. Inteligentni pracodawcy wiedzą, że dbałość o rozwijanie tych kompetencji u swoich podwładnych, niezależnie od pełnionej funkcji, wspomoże rozwój ich firmy.

Przeczytaj także: Współczesny dyrektor: koordynowanie zespołu

Przygotuj się na przyszłość


Przewodzenie innym nie jest prostym zadaniem. Przy odrobinie pracy nad sobą można jednak wykształcić w sobie odpowiednie umiejętności. Poniżej te najważniejsze.
  • Entuzjazm: zarówno dobre jak i złe nastawienie mają wpływ na otoczenie, w którym pracujesz. Bez względu na wykonywanie zadania, staraj się podchodzić do nich z należytą pilnością.
  • Elastyczność: nie przetrwasz długo na współczesnym rynku pracy, jeśli będziesz nieodporny na wszelkie zmiany. Do każdego nowego projektu staraj się podchodzić z opanowaniem i optymizmem. Jeśli czujesz, że nie jesteś w stanie sam unieść powierzonej Ci odpowiedzialności, proś o pomoc.
  • Współpraca: każda firma stara się zarobić jak najwięcej przy jak najmniejszym zużyciu zasobów, dlatego praca zespołowa jest niezbędna. Jeśli przesadnie kontrolujesz innych, nie darzysz współpracowników zaufaniem, czy pracujesz jedynie na własną rękę, możesz zostać źle odebrany w swoim otoczeniu – przestrzega Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

fot. michaeljayberlin - Fotolia.com

Rozwiń swoje umiejętności przywódcze

Jeśli zadbasz o swoje zdolności przywódcze, rozwój kariery będzie dużo łatwiejszy.

Pierwsza rola lidera


Propozycja objęcia stanowiska przywódcy przy konkretnym zadaniu albo projekcie jest wyzwaniem i szansą na zdobycie cennych umiejętności. Pamiętaj o kilku istotnych sprawach:
  • Deleguj zadania swoim podwładnym zawsze, gdy tylko jest to możliwe. Daj sobie prawo zarządzania projektem. Nie musisz także kontrolować każdego najmniejszego szczegółu, staraj się oceniać konkretne efekty.
  • Dobieraj pracowników według umiejętności. Ograniczysz siebie i swoje zadanie, kiedy będziesz współpracował jedynie z ludźmi podobnymi do Ciebie – proponuje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.
  • Wspieraj swoich współpracowników. Okaż im swoje zaufanie i gotowość do współpracy.

Wejdź na wyższy poziom


W momencie kiedy już udowodnisz, że potrafisz odnaleźć się w roli lidera, powinieneś rozwinąć w sobie kilka dodatkowych umiejętności.

Stań się mentorem i podziel się zdobytą wiedzą z innymi. Spójrz z entuzjazmem na pracowników, którzy wykazują inicjatywę i są kreatywni. Nic nie inspiruje bardziej niż pozytywna ocena przełożonego – tłumaczy Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Jeśli zadbasz o swoje zdolności przywódcze, rozwój kariery będzie dużo łatwiejszy. Zwróć uwagę na to czy przewodzisz w grupie i w jaki sposób to osiągasz – objęcie stanowiska lidera jest w zasięgu ręki każdego.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Polecane oferty pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: