eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Inteligencja emocjonalna orężem pracownika

Inteligencja emocjonalna orężem pracownika

2014-05-10 00:20

Przeczytaj także: Jak skutecznie szukać pracy?


– Poziom inteligencji emocjonalnej może być sprawdzany podczas rekrutacji na kilka sposobów, – wyjaśnia Katarzyna Żbikowska. – Formalnym oraz obiektywnym narzędziem może być profesjonalny test opracowany przez psychologów, który wydawany jest wyłącznie na licencji Pracowni Testów Psychologicznych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Dostęp do tego typu dokumentów mają osoby z dyplomem psychologa lub posługujące się specjalnymi uprawnieniami, nabytymi w wyniku szkolenia. Miarodajnym, choć mniej dokładnym sposobem badania inteligencji emocjonalnej jest też rozmowa rekrutacyjna. Odpowiednio sformułowane pytania pozwalają w przybliżeniu ocenić poziom tej kompetencji u kandydatów. Bardzo ważne jest by prowadzić rozmowę metodą tzw. wywiadu kompetencyjnego, który odnosi się do rzeczywistych sytuacji z życia zawodowego kandydata, – dodaje przedstawiciel Experis.

Inteligencja emocjonalna bywa również oceniana nieświadomie. Osoby z wyższym poziomem tej umiejętności potrafią lepiej zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej, wyczuć nastrój oraz preferowany styl prowadzenia dyskusji przez rekrutera, a przez to lepiej się do niego dostosować. Po takim spotkaniu wyżej oceniane może być tzw. „generalne wrażenie”, które w dużej mierze opiera się na posiadanej przez kandydata rozwiniętej inteligencji emocjonalnej. Innymi słowy o takim kandydacie można powiedzieć, że „daje się lubić” od pierwszego spotkania.

W Internecie, licznych publikacjach oraz ofertach szkoleniowych możemy się spotkać z najróżniejszymi metodami rozwoju inteligencji emocjonalnej. Predyspozycje do posiadania tej kompetencji są najczęściej wrodzone lub wynikają z bardzo wczesnego etapu rozwoju dziecka. Można jednak również pracować nad sobą w zakresie rozwoju pewnych umiejętności. Przede wszystkim warto zrozumieć siebie – nasze pobudki, to dlaczego zachowujemy się w określony sposób, jak reagujemy pod wpływem emocji, co budzi w nas skrajne emocje, itp. Następnie rozszerzyć ten krąg na inne osoby i ćwiczyć słuchanie innych, empatię, nawiązywanie kontaktu, asertywność, budowanie oraz przewodzenie zespołom. Warto w tym celu sięgnąć po literaturę fachową lub też zapisać się na profesjonalne szkolenie. Nic nie zastąpi jednak ćwiczenia autorefleksji, samokontroli czy współpracy z innymi ludźmi, które kształtują inteligencję emocjonalną.

Idąc na rozmowę kwalifikacyjną warto zatem przygotować się do niej nie tylko merytorycznie, ale też pamiętać o tym, by otworzyć się na pozytywny kontakt z prowadzącym ją rekruterem. Wyspecjalizowana agencja doradztwa personalnego Experis współpracuje z pracodawcami oraz kandydatami odpowiednio dopasowując i łącząc te dwie grupy na zmieniającym się wciąż rynku pracy. Poszukującym pracy specjalistom wskazuje miejsca zatrudnienia ciekawe dla ich dalszego rozwoju i adekwatne do ich potrzeb. Experis zajmując się rekrutacją, doradza również kandydatom w zakresie budowy ich kariery dostarczając informacji na temat poszukiwanych na rynku kompetencji oraz tego, na co powinni położyć nacisk, by zrealizować stawiany sobie cel zawodowy.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: