eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Ile zarabia kurier?

Ile zarabia kurier?

2014-01-09 21:48

Ile zarabia kurier?

Kurier © Kadmy - Fotolia.com

Stykamy się z nimi odbierając przesyłki w biurze, kupując w sklepach internetowych czy w serwisach aukcyjnych. Kurierzy. Praca kuriera jest ciężka i wyczerpująca. Kurierzy pracują też pod dużą presją czasową. Niestety, uwzględniając duży nakład pracy i stres, na ogół nie jest to zajęcie satysfakcjonujące finansowo. Ile więc zarabia kurier? Zależy to od wielu czynników.

Przeczytaj także: Polacy nie są gotowi na zakupy online w metaverse

Chcący wykonywać pracę kuriera na ogół nie mogą już liczyć na realizowanie tego zajęcia w oparciu o umowę o pracę. Wyjątkowo brutalna konkurencja na rynku przesyłek kurierskich odbiła się bardzo mocno na pozycji pracowników firm kurierskich. O ile jeszcze w latach 90-tych XX wieku i w pierwszych latach XXI wieku normą było zatrudnianie przez firmy kurierskie pracowników na podstawie umowy o pracę, oddawanie im do dyspozycji firmowych samochodów i telefonów, to sytuacja ta zmieniła się radykalnie wraz z pojawianiem się nowych operatorów przesyłek kurierskich i rozwojem rynku e-commerce (sklepy internetowe, serwisy aukcyjne), które to czynniki wymusiły konkurencję, w tym również cenową. Przesyłki kurierskie zaczęły tanieć, a cięcie kosztów wymusiło w pewnej chwili zmianę zasad współpracy z kurierami.

Bez umowy o pracę

Obecnie zdecydowana większość kurierów to samodzielne firmy, funkcjonujące najczęściej jako jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG). Prostym następstwem tego faktu są wszelkie "atrakcje" i wydatki związane z prowadzeniem własnej firmy.

Kurierzy muszą samodzielnie opłacać składki ZUS (tu początkujący w samodzielnym biznesie kurierzy mogą liczyć na składki preferencyjne), składki na NFZ, wszelkie inne opłaty (księgowość, telefon komórkowy). Na ogół muszą dysponować własnym samochodem, dość często muszą również na własny koszt zaadaptować auto (malowanie w firmowe barwy operatora, wyklejenie logo i nazwy firmy) i oczywiście ponoszą koszty zakupu paliwa. Aktywni kurierzy odradzają stosowanie samochodów używanych - ze względu na mocną eksploatację (przebiegi nawet do 250-300 km dziennie) samochody używane okazują się awaryjne. Polecaną opcją jest zakup auta w leasingu - wtedy do kosztów należy również raty leasingowe. Leasing zapewnia dodatkowo komfort w przypadku awarii samochodu (naprawa, auta zamienne). Tyle koszty finansowe.

Oprócz bezpośrednich kosztów finansowych kurierzy ponoszą jednak dodatkowe trudności, związane ze specyfiką tej pracy. Jedną z nich jest długi czas pracy. Kurier swój dzień pracy zaczyna już około 7:30 - 8 rano, odbierając przesyłki z magazynu. Dość często musi je jeszcze posortować ze względu na termin doręczenia, adresatów (pierwszeństwo na ogół mają przesyłki adresowane do firm), rodzaj (dokumenty, paczki, przesyłki gabarytowe) czy też lokalizację odbiorcy. Odbierając przesyłki kurier pobiera również listę nadawców od których przesyłki ma odebrać. Potem musi opracować optymalną trasę kursowania w danym dniu (za paliwo płaci sam, więc w jego interesie leży by doręczając przesyłki zużył jak najmniej paliwa) i rusza w trasę, kontaktując się już w czasie kursowania z kolejnymi odbiorcami czy nadawcami w celu uzgodnienia szczegółów doręczenia lub odbioru. Na ogół w pierwszej kolejności odwiedza odbiorców i nadawców instytucjonalnych oraz firmy (przesyłki to najczęściej dokumenty), bowiem dokumenty są na ogół przesyłane z gwarancją godziny dostarczenia (w czasie pracy firmy czy urzędu). Dopiero po zrealizowaniu dostawy przesyłek o gwarantowanym terminie i godzinie doręczenia może zacząć doręczać pozostałe przesyłki, czyli na przykład towary zakupione w sklepach internetowych. Pracę kończy nawet o godz. 21 (choć najczęściej około godz. 18-19). W trakcie doręczania kurier pracuje pod ciągła presją czasową, bowiem najczęściej wynagradzany jest jedynie za przesyłki doręczone.

Wynagrodzenia

Kurier wynagradzany jest jedynie za przesyłki doręczone. Sposób i wielkość wynagrodzenia zależy od konkretnej firmy kurierskiej, ale wynagrodzenie za doręczenie składa się na ogół ze stałej stawki, powiększonej o dodatkową opłatę uzależnioną od wagi przesyłki. Ponieważ kurier jest wynagradzany jedynie za przesyłki doręczone, to naturalnym wnioskiem jest to, że zarobki zależą wprost od liczby dostarczanych przesyłek i kosztów ponoszonych przez kuriera na ich dostarczenie. W takim systemie wynagradzania na najwyższe dochody mogą liczyć kurierzy obsługujący duże miasta. W ich przypadku odbiorcy skoncentrowani są na małym obszarze - co z jednej zmniejsza czas niezbędny do dotarcia do każdego z nich, z drugiej zaś wydatnie zmniejsza koszty paliwa, kurier nie musi bowiem pokonywać dłuższych dystansów. Kurierzy obsługujący takie rejony mogą zarabiać miesięcznie nawet 5-8 tysięcy złotych (już po potrąceniu wspomnianych wyżej kosztów). Niestety ich koledzy obsługujący bardziej rozległe rejony, wsie, małe miasteczka nie mogą już liczyć na tak wysokie zarobki. Ponieważ pomiędzy poszczególnymi odbiorcami lub grupami odbiorców muszą pokonywać dłuższe dystanse, to z jednej strony w ciągu dnia dostarczają mniej przesyłek, z drugiej zaś ponoszą wyższe koszty (paliwo). Po uwzględnieniu kosztów ich zarobki zaczynają się od ok. 2 tys. złotych, choć najczęściej wynoszą od ok. 2,5 tys. do 3,5-4 tys.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: