eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Polska najniższa krajowa 2013 na tle Europy

Polska najniższa krajowa 2013 na tle Europy

2012-12-18 23:22

Polska najniższa krajowa 2013 na tle Europy

Najniższa krajowa 2013 wzrośnie © cristovao31 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W nadchodzącym roku najniższa płaca wzrośnie o 100 złotych w stosunku do roku 2012 - do 1600 złotych. Taka będzie minimalna stawka za pracę na pełny etat. To kolejny z rzędu rok, w której podnoszona jest kwota płacy minimalnej.
Najniższa krajowa płaca, czyli poprawnie płaca minimalna to wysokość najniższego wynagrodzenia, jakie może otrzymywać pracownik na pełnym etacie. W Polsce jest ona ogłaszana corocznie do 15 września, poprzez obwieszczenie Prezesa Rady Ministrów, na mocy ustawy z 10 października 2002 o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.


Najniższa krajowa w 2013 roku wyniesie 1600 złotych brutto, wzrastając o 100 złotych brutto w stosunku do bieżącego roku. Oznacza to wzrost pensji "na rękę" o niecałe 70 złotych - najniższa krajowa 2013 netto (czyli po odliczeniu składek i podatków, bez uwzględnienia podwyższonego kosztu uzyskania przychodu ze względu na dojazd do pracy z innej miejscowości) będzie wynosić 1 181,38 złotych (w tym roku było to 1 111,86 złotych). Nie wszyscy jednak mogą liczyć na płacę minimalną, nawet gdy pracują na umowę o pracę - w pierwszym roku pracy wynagrodzenie może być niższe. Nie może jednak spaść poniżej 80% ustalonej minimalnej płacy. Dlatego ktoś rozpoczynający pracę w 2013 roku może otrzymywać wynagrodzenie nie niższe niż 1280 zł brutto.

fot. Eurostat

Płace minimalne w Europie

Najwyższą płacę minimalną można otrzymać w Luksemburgu, najniższą w Bułgarii.


Od momentu wejścia w życie ustawy z 2002 roku o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, wysokość płacy minimalnej wzrosła dwukrotnie - w styczniu 2003 roku wynosiła 800 złotych. największy wzrost zanotowano na przełomie lat 2007 / 2008 - płaca minimalna wzrosła wówczas o 190 złotych.

Najniższa krajowa w 2013 roku wyniesie w Polsce 42% średniego wynagrodzenia.

W Europie regulacje dotyczące płacy minimalnej oprócz Polski mają; Belgia, Bułgaria, Czechy, Estonia, Grecja, Hiszpania, Francja, Węgry, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Holandia, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Słowacja, Wielka Brytania. W tym roku najwyższa płaca minimalna w UE była w Luksemburgu (nieco ponad 1800 euro), najniższa zaś w Bułgarii (poniżej 150 euro). Polska najniższa krajowa (okolice 350 euro) daje nam pierwsze miejsce wśród krajów "nowej Unii", jednak od najniższej "starounijnej" płacy minimalnej w Portugalii dzieli nas ponad 210 euro.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.