eGospodarka.pl

PracaWynagrodzenia › Lewiatan: wyższa płaca minimalna zaszkodzi polskiej gospodarce

Lewiatan: wyższa płaca minimalna zaszkodzi polskiej gospodarce

2020-08-27 10:24

Lewiatan: wyższa płaca minimalna zaszkodzi polskiej gospodarce

Portfel © vlady1984 - Fotolia.com

Rządowa propozycja zakłada, że płaca minimalna w nadchodzącym roku wzrośnie do 2800 zł, a wynagrodzenie godzinowe do 18,3 zł. Konfederacja Lewiatan apeluje jednak, aby w sytuacji, gdy nie ma możliwości zamrożenia najniższej krajowej, wyniosła ona odpowiednio 2716 zł i 17,7 zł. Jej zdaniem, nadwyrężone pandemią budżety pracodawców nie udźwigną kolejnego wzrostu kosztów pracy, w efekcie czego dojdzie do cięć w zatrudnieniu.

Przeczytaj także: Koszty pracy i płaca minimalna: 50% firm przeciwko podwyżkom

Kondycja gospodarki nie uzasadnia wzrostu płacy minimalnej


Obecna kondycja polskiej gospodarki nie stanowi żadnego uzasadnienia dla znacznego wzrostu najniższej krajowej - uważa Konfederacja Lewiatan.

Na poparcie swojej opinii przytacza argumenty, które zadecydowały o ustaleniu poziomu płacy minimalnej na 2020 rok.

Wówczas wskazywano bowiem, że „biorąc pod uwagę sytuację na rynku pracy i utrzymującą się dobrą koniunkturę gospodarczą rząd postanowił o ustaleniu płacy minimalnej na jeszcze wyższym poziomie, właśnie 2600 złotych”. W obecnych realiach trudno jest natomiast znaleźć przesłanki, które uzasadniły podniesienie najniższej krajowej o więcej niż 116 złotych. Już założenia do budżetu 2021 pozwalają stwierdzić, że rząd zakłada, że w przyszłym roku nie wrócimy do PKB z 2019 roku. Prognozy NBP są jeszcze bardziej pesymistyczne - pisze Lewiatan.

fot. vlady1984 - Fotolia.com

Portfel

Znaczący wzrost płacy minimalnej zaszkodzi gospodarce - uważa Konfederacja Lewiatan.


Wyższa płaca minimalna = wyższe koszty pracy


Wzrost płacy minimalnej zwiększy koszty pracy w bardzo trudnym czasie. Wiele firm jest teraz mocno zadłużonych w ZUS, w bankach, firmach leasingowych, u kontrahentów. Zaciągnęły długi, żeby ochronić miejsca pracy i nie zwalniać pracowników w sytuacji kryzysu. W przyszłym roku, kiedy będą musiały zacząć spłacać długi, dodatkowy nieuzasadniony wzrost kosztów może doprowadzić do opóźnionej fali upadłości.

Zbyt wysoka najniższa krajowa wyprze z legalnego rynku pracy osoby najniżej produktywne


Wzrost wynagrodzenia minimalnego brutto z 2600 zł do 2716 zł oznacza wzrost kosztów pracy z 3132,48 do 3312,98 zł, a jeśli przyjąć zaproponowany przez rząd poziom 2 800 zł jeszcze więcej.

Tak znaczny wzrost płacy minimalnej oznacza, że firmy mikro i małe, ale w warunkach kryzysowych także część większych firm będzie miało trudności z utrzymaniem zatrudnienia. Wyższe bezrobocie, czy wzrost szarej strefy, które będą konsekwencją tej decyzji, to z kolei mniejsze dochody z PIT i do FUS oraz większe koszty Funduszu Pracy.

Przy obecnym rozkładzie wynagrodzeń w gospodarce zbyt szybkie podnoszenie płacy minimalnej (716 zł w ciągu 4 lat) powoduje kompresję wynagrodzeń, zaburzając ich informacyjną funkcję. Niewielka różnica między płacą pracownika wykonującego najprostsze prace w ramach umowy kodeksowej a urzędnika, czy pielęgniarza demotywuje do pracy w trudnych zawodach zwiększając ryzyko masowej emigracji i selekcji negatywnej. Podobnych skutków można oczekiwać na terenach słabiej rozwiniętych, a przez to oferujących systematycznie niższe wynagrodzenia - podsumowuje Lewiatan

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: