eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Jak założyć firmę w UE

Jak założyć firmę w UE

2005-03-31 12:08

Przeczytaj także: Własny biznes: 5 rzeczy o których musisz pomyśleć


Witamy w Belgii!

Belgia jest krajem atrakcyjnym do założenia w nim własnego przedsiębiorstwa - ze względu na przewidywalność sytuacji gospodarczej i stabilność rozwoju. Ponadto Polacy cieszą się w Belgii opinią solidnych i tanich wykonawców, zwłaszcza w zakresie usług remontowych. Czynnikami, które w pewnym stopniu zniechęcają do prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Belgii, jest złożona struktura państwa, z początku mało zrozumiała dla obcokrajowca.

Jeśli już zdecydujesz się na założenie własnej działalności gospodarczej na terenie Belgii, najprostszą formą jest spółka jednoosobowa. Koszty jej założenia są minimalne. Jedyne co musisz zrobić, to udać się do ambasady Belgii, aby uzyskać wizę pobytową. Następnie musisz zwrócić się do belgijskiego Ministerstwa Klas Średnich i Rolnictwa (Wydziału Zezwoleń Gospodarczych) z wnioskiem o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej. Po uzyskaniu takiego zezwolenia musisz jeszcze swoją firmę wpisać do Rejestru Handlowego lub Rzemieślniczego oraz zarejestrować ją w kasie ubezpieczeń społecznych dla pracowników niezależnych, zgłosić ją do Biura Kontroli VAT oraz do zakładu ubezpieczeń wzajemnych. Konieczne jest również otwarcie rachunku bankowego.

Co może zniechęcić do założenia polskiej firmy w Belgii? Konieczność uzyskania licencji lub zezwolenia na prowadzenie licznych rodzajów działalności, np. agencji podróży, taksówek, biur rachunkowych, agencji nieruchomości. Ponadto, mankamentem są wysokie podatki dochodowe. Jednakże w kwestii podatku dochodowego obowiązuje polsko-belgijska umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, która pozwoli obywatelowi polskiemu na płacenie podatków tylko w jednym państwie, a nie jednocześnie w Polsce i Belgii.

Dodatkowych informacji na temat prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Królestwa Belgii udziela Belgijska Rada Handlu Zagranicznego (), Ministerstwo Finansów (), jak również Ministerstwo Spraw Zagranicznych ().

A co z pozostałymi państwami członkowskimi?

Jeśli chcesz zaistnieć na rynku fińskim, możesz w Finlandii utworzyć oddział swojej firmy lub spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W obu przypadkach potrzebne Ci będzie zezwolenie od fińskiego Ministerstwa Przemysłu i Handlu oraz późniejsze zgłoszenie do rejestru handlowego. Wszelkie dokumenty, które przedkładasz fińskiej administracji, muszą być złożone w fińskiej lub szwedzkiej wersji językowej. Konieczne jest więc skorzystanie z usług tłumacza przysięgłego. Wybierając rodzaj działalności gospodarczej w Finlandii musisz uważać, gdyż na prowadzenie pewnych rodzajów działalności, takich jak: księgarnia, drukarnia, produkcja i sprzedaż margaryn i innych produktów spożywczych, handel nasionami, wymagana jest koncesja. Przydatne informacje znajdziesz na stronie internetowej Ambasady RP w Republice Finlandii .

Jeśli chcesz prowadzić swoją działalność w Szwecji, popularne jest założenie tzw. spółki akcyjnej prywatnej, która jest odpowiednikiem polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jeśli chcesz ominąć formalności, możesz od firmy prawniczej lub konsultingowej kupić tzw. spółkę uśpioną (już zorganizowaną i zarejestrowaną). Adres strony internetowej ambasady Szwecji w Warszawie: .

Przyjazną atmosferę dla zagranicznych przedsiębiorców stwarza Dania, gdzie rząd oraz władze lokalne popierają zagranicznych inwestorów, a duńskie przepisy regulujące działalność gospodarczą są wyjątkowo przejrzyste. W celu zachęcenia obcych przedsiębiorców do inwestowania w Danii powołano nawet organizację Invest in Denmark (), która udziela szczegółowych informacji na temat inwestycji w Danii.

Jeśli jednak bardziej niż Skandynawia pociąga Cię słoneczne południe Europy, warto rozważyć możliwość założenia swojej firmy, np. w Hiszpanii. Najprostszą formą zaistnienia na rynku hiszpańskim jest otwarcie własnego oddziału. Dużą zaletą jest w tym przypadku brak wymogu posiadania określonego kapitału. W sprawie szczegółowych informacji możesz skontaktować się z Wydziałem Ekonomiczno-Handlowym Ambasady RP w Madrycie: .

Dogodne warunki dla przedsiębiorców stwarza Portugalia, gdzie problemy związane z założeniem firmy ograniczono do minimum. Szczegóły sprawdź na stronie: .

poprzednia  

1 ... 4 5 6 7

następna

oprac. : www.1Praca.gov.pl www.1Praca.gov.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: