eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Jak założyć firmę w UE

Jak założyć firmę w UE

2005-03-31 12:08

Przeczytaj także: Własny biznes: 5 rzeczy o których musisz pomyśleć


Na Litwie dopuszczalne jest funkcjonowanie przedsiębiorstw o następujących formach prawnych: spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedsiębiorstwa państwowe, przedsiębiorstwa samorządów, spółdzielnie (kooperatywy), spółki rolnicze, spółki jawne, spółki komandytowe, spółki cywilne. Informacje o działalności wszystkich tych przedsiębiorstw znajdują się na stronie .

Prowadzenie działalności gospodarczej na Łotwie zarówno przez firmy zagraniczne jak i krajowe reguluje Kodeks handlowy (dostępny w wersji angielskiej na stronie internetowej ). Zarówno firmy jak i osoby fizyczne mogą zakładać spółki z o.o. i spółki akcyjne. Firmy zagraniczne mogą otworzyć na Łotwie przedstawicielstwa i oddziały stałe (filie). Więcej znajdziesz na stronie: .

W Estonii działalność gospodarcza może być prowadzona przez: osoby fizyczne, osoby prawne w formie: spółki cywilnej (TÜ), spółki partnerskiej z o.o. (UÜ - odpowiednik polskiej spółki komandytowej), spółki z o.o. (OÜ) i spółki akcyjnej (AS). Szczegółowe informacje o rodzajach i możliwościach prowadzenia działalności znajdują się na stronie Wydziału Ekonomiczno-Handlowego Ambasady RP w Tallinie .

Interesujące warunki do prowadzenia działalności można znaleźć również na Węgrzech. Działalność gospodarcza prowadzona przez osoby fizyczne podlega rejestracji, podobnie jak w Polsce, w urzędach samorządu terytorialnego (Önkormányzati Okmány Iroda). Na Węgrzech istnieją jedynie dwa typy spółek bez osobowości prawnej: spółka jawna i spółka komandytowa. Brak jest spółki partnerskiej i komandytowo-akcyjnej. Spółkami posiadającymi osobowość prawną na Węgrzech są: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna. Więcej informacji znajduje się na stronie .

Jeżeli zdecydujesz się założyć firmę w Słowenii możesz wybrać spośród kilku form prowadzenia działalności. Najpopularniejszą jest spółka z o.o. Inną popularną formą jest spółka z nieograniczoną odpowiedzialnością (odpowiednik polskiej spółki jawnej) oraz jej odmiana - spółka cicha. Szczegółowe informacje dotyczące ram prawnych podejmowania działalności gospodarczej w Słowenii znajdziesz na stronie: .

Główną formą działalności gospodarczej na Malcie są spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka z o.o. może być publiczna lub prywatna. Oprócz spółek z o.o. istnieją jeszcze spółki jawne i komandytowe. Rejestracja i legalizacja spółki wymaga złożenia w biurze Registrar Memorandum of Association. Firmy założone za granicą zakładające oddziały branżowe na Malcie muszą również dokonać rejestracji w biurze Registrar. Dodatkowe informacje znajdują się na stronie .

Cypr może również stanowić bardzo atrakcyjną ofertę biznesową ze względu na położenie, powszechną akceptację języka angielskiego oraz niskie koszty operacyjne. Najbardziej rozpowszechnioną formą prawną przedsiębiorstw rejestrowanych do tej pory na wyspie są spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, które dzielą się na dwie grupy: spółki publiczne i spółki prywatne. Więcej informacji znajduje się na stronach .

Podsumowanie

Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską daje Ci prawo do prowadzenia działalności na terenie innego państwa Wspólnoty. Prowadzenie działalności regulują przepisy poszczególnych państw. Jako zagraniczny przedsiębiorca nie będziesz jednakże postawiony w sytuacji mniej korzystnej niż przedsiębiorca krajowy. Krajowe regulacje dotyczące przedsiębiorców odnoszą się w takim samym stopniu do wszystkich przedsiębiorców na terenie danego państwa, bez względu na ich narodowość.

Tak więc przystąpienie Polski i innych krajów do Unii Europejskiej, otworzyło przed polskimi przedsiębiorcami możliwość konkurowania z przedsiębiorcami innych narodowości w dowolnie wybranym spośród 25 państw Wspólnoty.

Pamiętaj!

Szczegółowych informacji dotyczących zasad prowadzenia działalności gospodarczej w UE szukaj w Wydziałach Ekonomiczno-Handlowych ambasad polskich w danym kraju. Aktualne listy WEH-ów za granicą znajdziesz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych: .


Tekst udostępniony przez serwis programu "Pierwsza Praca"

poprzednia  

1 ... 6 7

oprac. : www.1Praca.gov.pl www.1Praca.gov.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: