eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika › Jak założyć firmę w UE

Jak założyć firmę w UE

2005-03-31 12:08

Przeczytaj także: Własny biznes: 5 rzeczy o których musisz pomyśleć


We Włoszech, z kolei, możesz podjąć, np. współpracę z firmą lokalną w formie tzw. czasowego joint venture. Tego typu forma prowadzenia działalności często stosowana jest przy przedsięwzięciach międzynarodowych lub realizacji kontraktów budowlanych. Więcej informacji uzyskasz w Wydziale Ekonomiczno-Handlowym Ambasady RP: .

Grecja przyciąga chętnych do prowadzenia własnej działalności stosowaniem ulg podatkowych oraz pomocą państwa przy spłacie odsetek od kredytów długo- i średnioterminowych. Na terenie Grecji możesz otworzyć swój oddział lub przedstawicielstwo lub, np. założyć spółkę. Szczegółowych informacji na ten temat udzieli Ci Hellenic Center for Investment ().

Prowadzenie działalności we Francji może odbywać się w różnych formach, zależnie od rozmachu planowanego przedsięwzięcia, m.in. w formie jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jedynie duże inwestycje muszą być notyfikowane (zgłoszone) francuskiemu Ministerstwu gospodarki, finansów i przemysłu. Szczegółowych informacji na temat możliwości założenia swojej firmy we Francji udziela Wydział Ekonomiczno-Handlowy Ambasady RP w Paryżu: .

Warto rozważyć możliwość założenia firmy w Luksemburgu. Ten mało znany i malowniczo położony kraj Unii Europejskiej przyciąga inwestorów jako raj podatkowy. Podatek VAT jest tu najniższy w Unii i wynosi 15 proc. Niskie bezrobocie i zamożność mieszkańców gwarantują dobry rynek zbytu dla oferowanych produktów lub usług. Zainteresowani prowadzeniem swojej firmy w Luksemburgu mogą skontaktować się z Izbą Handlową (e-mail: chamcom@cc.lu) lub Wydziałem Ekonomiczno-Handlowym Ambasady RP (e-mail: compolambbxl@free-way.net).

Holandia to nie tylko kraj wiatraków i tulipanów, ale także potencjalne miejsce, gdzie możesz założyć własną firmę. Według opinii praktyków rynek holenderski jest przystępniejszy, jeśli chodzi o uzyskanie pozwolenia na rozpoczęcie działalności w danej branży, niż na przykład rynek niemiecki. Ponadto do inwestowania w Holandii zachęcają działania samych Holendrów, którzy w latach 90. znieśli regulacje dotyczące wykonywania zawodów rzemieślniczych. Więcej informacji o prowadzeniu własnej firmy w Holandii uzyskasz w Wydziale Ekonomiczno-Handlowym Ambasady RP w Hadze: .

Rozpoczynając działalność gospodarczą w Austrii, musisz zgłosić ją do odpowiedniego urzędu dzielnicowego i uzyskać zezwolenie. Prawo austriackie wyróżnia 4 rodzaje działalności. Na prowadzenie niektórych z nich potrzebujesz oprócz zezwolenia, również poświadczenia, że posiadasz kwalifikacje potrzebne do wykonywania zawodu. Nie powinno Cię to zbytnio martwić, gdyż w Austrii istnieje około 1 tysiąca różnego rodzaju zawodów, których wykonywanie nie podlega ograniczeniom. Adres internetowy Wydziału Ekonomiczno-Handlowego Ambasady RP w Austrii: .

Wielka Brytania jest również jednym z krajów Unii, który otworzył rynek pracy dla osób z Europy Środkowej i Wschodniej. Oprócz podejmowania pracy w Wielkiej Brytanii, możliwe jest również prowadzenie tam własnej działalności. Cudzoziemiec może napotkać pewne trudności ze względu na obowiązujący system prawny, zupełnie różny od tego na kontynencie europejskim. Jeśli zdecydujesz się prowadzić swoją firmę w Wielkiej Brytanii, możesz założyć spółkę, otworzyć oddział polskiej firmy lub przedstawicielstwo.

W tym ostatnim przypadku musisz jednakże pamiętać, że przedstawicielstwo według angielskiego prawa pełni tylko ograniczone funkcje - może ono doradzać firmie-matce i promować Twoje wyroby - ale nie może zawierać umów z angielskimi klientami. Więcej informacji na temat prowadzenia swojej firmy w Wielkiej Brytanii uzyskasz w British-Polish Chamber of Commerce ().

Prowadzenie działalności gospodarczej u naszych sąsiadów południowych w Czechach i na Słowacji może być atrakcyjne ze względu na położenie geograficzne. Jeżeli postanowisz założyć firmę w jednym z tych krajów musisz w każdym przypadku przedstawić zaświadczenie o niekaralności w krajach pobytu stałego i kraju, gdzie chcesz działalność prowadzić. Więcej informacji znajdziesz na stronach Wydziałów Ekonomiczno-Handlowych Ambasad RP: oraz .

poprzednia  

1 ... 5 6 7

następna

oprac. : www.1Praca.gov.pl www.1Praca.gov.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: