eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzenia › Płace w mediach, reklamie i wydawnictwach w 2010 roku

Płace w mediach, reklamie i wydawnictwach w 2010 roku

2011-04-24 00:14

Płace w mediach, reklamie i wydawnictwach w 2010 roku

Wynagrodzenia całkowite pracowników w poszczególnych województwach © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jak pokazały dane Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak, mediana płac w mediach, reklamie i wydawnictwach wyniosła w 2010 roku 3 820 PLN brutto.

Przeczytaj także: Wynagrodzenia Polaków w 2009 roku

Najwyższe zarobki w omawianej branży odnotowano w województwie mazowieckim. Ukształtowały się one na poziomie 4 880 PLN i były prawie dwukrotnie wyższe niż te zaobserwowane w przypadku województwa lubelskiego (2 550 PLN). Wysokie pensje otrzymywali również pracownicy zatrudnieni w takich regionach Polski jak: Pomorze (4 000 PLN), Wielkopolska (3 500 PLN) oraz Małopolska (3 290 PLN).

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia całkowite pracowników w poszczególnych województwach

Wynagrodzenia całkowite pracowników w poszczególnych województwach


Osoby pełniące funkcje kierownicze w mediach, reklamie i wydawnictwach otrzymywały pensje w wysokości 6 000 PLN, a jedna czwarta z nich zarabiała powyżej 9 000 PLN brutto miesięcznie. Dla porównania, mediana wynagrodzeń pracowników szeregowych wyniosła 2 500 PLN, a 25% z nich mogło liczyć na płace powyżej 3 315 PLN. Zarobki specjalistów kształtowały się na poziomie 3 500 PLN (mediana), starszych specjalistów – 5 000 PLN brutto. Dyrektorzy otrzymywali 11 200 PLN, pensja co czwartego z nich przekroczyła 18 500 PLN.

Jednym z czynników różnicujących wynagrodzenia pracowników w omawianej branży była wielkość zatrudniającej ich organizacji. Przykładowo, starszy specjalista w mikro przedsiębiorstwie otrzymywał zarobki rzędu 3 400 PLN. Były one jednak aż o 46% niższe niż przyznawane na tym samym szczeblu zarządzania w firmie zatrudniającej ponad 1 000 pracowników (6 300 PLN). Osoby pełniące w mikro przedsiębiorstwach funkcje kierownicze mogły natomiast liczyć na wynagrodzenia na poziomie 4 100 PLN, podczas gdy ich odpowiednicy w dużych firmach – na płace w wysokości 7 500 PLN.

Odnotowano także pewne dysproporcje w zarobkach w firmach o różnym kapitale. Największe można było zaobserwować w przypadku najwyższego szczebla zarządzania. Dyrektorzy oraz członkowie zarządu w przedsiębiorstwach z przewagą kapitału zagranicznego otrzymywali płace na poziomie 17 000 PLN. Ich odpowiednicy w polskich firmach mogli natomiast liczyć na wynagrodzenia rzędu 10 000 PLN.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia całkowite pracowników w firmach o różnym kapitale dominującym

Wynagrodzenia całkowite pracowników w firmach o różnym kapitale dominującym


Jak kształtowały się zarobki pracowników w omawianej branży na wybranych stanowiskach? Mediana wynagrodzeń account managera wyniosła 5 000 PLN, a jedna czwarta osób zajmujących to stanowisko mogła liczyć na zarobki powyżej 7 300 PLN. Płace redaktorów kształtowały się na poziomie 3 250 PLN, niewiele więcej (3 272 PLN) otrzymywali operatorzy DTP. Do najgorzej opłacanych pracowników należeli drukarze oraz dziennikarze (w obu przypadkach 3 000 PLN).


Już po raz ósmy portal wynagrodzenia.pl przy współpracy z czołowymi portalami przeprowadza Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń. Dzięki wypełnieniu ankiety, już z początkiem przyszłego roku będą Państwo mogli porównać swoje dochody z zarobkami innych. Zapraszamy do udziału w badaniu. .
Zarobki strażaków

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: